Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Breslau żyli i mieszkali Polacy. Polonia wrocławska, przez lata zapomniana, wraca do pamięci

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Historycznym miejscem na mapie Wrocławia w związku z losami Polonii Wrocławskiej jest kościół pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim.
Historycznym miejscem na mapie Wrocławia w związku z losami Polonii Wrocławskiej jest kościół pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Maciej Rajfur
W 85. rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech wrocławianie wspominali Polonię wrocławską, czyli Polaków mieszkających w niemieckim Wrocławiu przed II wojną światową.

Spis treści

85. rocznica I Kongresu Polaków w Niemczech przypada dokładnie 6 marca. Centrum Historii Zajezdnia oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowały uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wzięli w nich udział zarówno przedstawiciele instytucji, zajmujących się pamięcią (Centrum Historii Zajezdnia, Ossolineum i Oddział IPN we Wrocławiu) oraz młodzież ze szkół, mających za swoich patronów działaczy Związku Polaków w Niemczech.

Kościół św. Marcina - najbardziej polskie miejsce Wrocławia

Zebrani złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej przed kościołem św. Marcina na Ostrowie Tumskim. To właśnie w tej świątyni od roku 1921 roku do 17 września 1939 roku gromadzili się Polacy mieszkający we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Msze były sprawowane w niedzielę o godzinie 12, a potem odbywała katecheza dla dzieci. W 1939 Niemcy zamknęli Kościół i zabronili się Polakom spotykać.

Kolejnym punktem uroczystości była Msza św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła, a później młodzi wysłuchali wystąpień specjalistów w ramach konferencji pt. "Historia przedwojennej Polonii Wrocławskiej".

Historycznym miejscem na mapie Wrocławia w związku z losami Polonii Wrocławskiej jest kościół pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim.
Historycznym miejscem na mapie Wrocławia w związku z losami Polonii Wrocławskiej jest kościół pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Maciej Rajfur

- Związek Polaków w Niemczech gromadził wszystkich Polaków z terenów Niemiec, zaangażowanych w działalność patriotyczną. Nie polegała ona na chwyceniu za karabin, ale przede wszystkim na codziennej pracy. Pielęgnowaniu języka ojczytego, tradycji i zwyczajów, pomaganiu sobie. Pod kościołem pw. św. Marcina w Breslau spotykali się Polacy, którzy mieszkali tam od dziesięcioleci, ale też ci, którzy przyjechali za pracą. Wszyscy się nawzajem wspierali - mówiła Ewa Skrzywanek z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Podkreślała, że po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech przyszedł trudny czas dla Polaków. Zakazano im używania barw biało-czerwonych oraz orła białego. Niemcy traktowali Polaków w swoim państwie jak wrogów.

- Wtedy wymyślono znak Rodła. To symbol, który oznacza bieg Wisły z oznaczeniem Krakowa - siedziby polskich królów. Przed wojną nawet tego znaku zakazano w Niemczech. Bycie Polakiem w Breslau okazało się naprawdę trudne, zwłaszcza po 1933 roku. Nie tylko z perspektywy osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Po szkole niemieckiej polscy uczniowie przychodzili dodatkowo na lekcje języka polskiego, by nie zatracić polskiej mowy i uczyć się historii - opowiada E. Skrzywanek.

Ślady przewojennej Polonii wrocławskiej

Ostatnią Mszę w niemieckim Breslau dla Polaków ks. Sikora odprawił w 17 września 1939 roku. Wówczas zaśpiewano ze wzruszeniem: "Boże, coś Polskę". Warto dodać, że po II wojnie światowej PRL traktował Polaków w Niemczech podobnie jak sami Niemcy. Dla władzy komunistycznej byli to Niemcy, "elementy niepewne".

- O tę historię Polonii wrocławskiej można się potknąć w wielu miejscach we Wrocławiu. I to dosłownie. Na cmentarzu, w parku, czy podnieść lekko głowę, żeby uruchomić refleksję - mówiła Kamilla Jasińska z Centrum Historii Zajezdnia.

Podkreślała, że niezwykłym miejscem pamięci w kontekście tej historii jest cmentarz św. Wawrzyńca - panteon wielkich wrocławian. Tam leży m.in. Anna Jasińska.

- Na Cmentarzu Osobowickim leży naomiast Antoni Cybulski, powstaniec wielkopolski. Grób pochodzi z 1919 roku, a przestał istnieć jeszcze przed wojną w latach 30. Został zlikwidowany. Ale udało się go odtworzyć. Na Osobowicach mamy kilkanaście grobów Polonii. Leży tam Franciszek Juszczak, szef środowisk polonijnych i Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Nie wszystkie groby wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli... - opowiadała Kamilla Jasińska.

Bez Kościoła katolickiego nie byłoby Polaków

Okres dwudziestolecia międzywojennego w kontekście Polonii wrocławskiej objął czterech kapłanów. Co ciekawe, trzech z nich było żołnierzami armii Cesarstwa Niemieckiego w czasie I wojny światowej. Jeden z nich otrzymał nawet krzyż żelazny pierwszej klasy. I pojawia się problem: Polak w armii niemieckiej? Trzeba zrozumieć, że nie mieli wyboru.

- A z tych czterech księży dwóch zostało biskupami. Zaś jeden z tych dwóch biskupów był... ojcem soborowym. Bp Henryk Grządziel był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Zobaczmy więc, jakiej rangi ludźmi okazali się duszpasterze przedwojennej Polonii wrocławskiej - mówi Piotr Sutowicz, dyrektor wrocławskiego oddziału Civitas Christiana.

Jak wyjaśniał, katolicym w I. poł. XX wieku stał się w Breslau czymś w rodzaju "religii politycznej". To znaczy, że pełnił funkcję elementu tożsamości narodowej.

- Bez Kościoła oni nie byliby Polakami. Jeżeli ktoś przyjeżdżał do Breslau na początku XX wieku, to od razu szukał kontaktu z polskim duszpasterstwem, z polskim księdzem. Bez tego nie rozpoczynali życia. Duszpasterstwo prowadzone w języku polskim stało się pewnym problemem dla niemieckiej kurii wrocławskiej. Kard. Adolf Bertram godził się na funkcjonowanie tej wspólnoty, ale jednocześnie widział, że działa ona także jako polska, patriotyczna grupa - referował Sutowicz.

Na koniec oświadczył, że żyje jeszcze ostatni człowiek - mężczyzna - uczestnik Kongresu Polaków w Niemczech, który odbył się 6 marca 1938 r. w Theater des Volkes w Berlinie.

Przypomnijmy, że była to wielka manifestacja narodowa, która zgromadziła 5 tys. delegatów – przedstawicieli około 1,5 miliona Polaków mieszkających na terenach hitlerowskich Niemiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska