Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przeprowadził już prawie 60 transplantacji serca

Monika Fajge
Monika Fajge
O tym, czy chory przejdzie transplantację, czy “dostanie” mechaniczne wspomaganie pracy serca, decydują względy medyczne.
O tym, czy chory przejdzie transplantację, czy “dostanie” mechaniczne wspomaganie pracy serca, decydują względy medyczne. USK Wrocław
57 transplantacji serca i 15 wszczepionych przenośnych pomp wspomagających pracę tego narządu – Instytut Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podsumował miniony rok.

Program przeszczepiania serca ruszył w USK w lutym ubiegłego roku. Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jedynym ośrodkiem w regionie, który wykonuje transplantacje serca, a także wszczepia chorym pompy HeartMate III. To najnowszej generacji urządzenia, które umożliwiają pacjentom dotrwanie, w co najmniej zadowalającej kondycji fizycznej, do docelowego zabiegu. Pompa może działać przez wiele lat, a pacjent przez dłuższy czas – normalnie żyć.

– Pompy HeartMate III, które zaczęliśmy wszczepiać jesienią ubiegłego roku, mają dla pacjenta tę zaletę, że pozwalają mu opuścić szpital w krótkim czasie po zabiegu, czasem już po tygodniu – tłumaczy prof. Michał Zakliczyński z Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Instytutu Chorób Serca USK. – Urządzenia są niewielkie, podczas operacji umieszczamy je w pobliżu koniuszka lewej komory serca. Pompa zastępuje czynność niewydolnej komory. Zasilana jest bateriami, poprzez przewody wyprowadzone na zewnątrz, łatwe do ukrycia pod ubraniem. Jedyne, o czym pacjent musi pamiętać, to troska o przewód zasilający (tzw. linię życia) i ładowanie baterii - wyjaśnia specjalista.

Każda z dwóch baterii w urządzeniu wystarcza na 17 godzin.

– Technologia jest niesamowita. Wirnik pompy obraca się z prędkością do 9 tysięcy obrotów na minutę, zapewniając przepływ krwi do 10 l na minutę – dodaje Jakub Jankowski, koordynator programu wspomagania mechanicznego Instytutu Chorób Serca USK.

Po wszczepieniu pompy pacjenci zazwyczaj od razu czują poprawę, często spektakularną.

– Pomijając sporty ekstremalne, pacjent z pompą może w zasadzie wszystko, poza kąpielą w otwartych wodach z powodu zasilania. Kąpiel pod prysznicem jest możliwa, dzięki wodoszczelnej torebce, w której umieszczone są baterie - mówi Jakub Jankowski.

O tym, czy chory przejdzie transplantację, czy “dostanie” mechaniczne wspomaganie pracy serca, decydują względy medyczne. W leczeniu ciężkiej niewydolności serca metodą z wyboru nadal pozostaje transplantacja.
Opr. Monika Fajge

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska