MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żółty tłuszcz z żył zbiera się w workach. Innowacyjny zabieg oczyszcza krew ze złego cholesterolu. Przedłuża życie nawet o 10 lat

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie obniżyć stężenie cholesterolu o 70 proc. – poinformował prof. Piotr Dobrowolski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Właśnie zaczęto tam wykonywać zabiegi LDL-aferezy eliminujące nadwyżkę tłuszczu z krwi. Innowacyjny zabieg podobny do dializy filtruje krew i oczyszcza ją z żółtego tłuszczu, który zbierany jest do worków i utylizowany.

Spis treści

Innowacyjny zabieg oczyszcza krew z cholesterolu

Jak wyjaśnił prof. Piotr Dobrowolski, można porównać ten zabieg do dializy, tyle że w jego przypadku krew i surowica, przechodząc przez odpowiednie filtry, są oczyszczane z cholesterolu, czyli cząsteczek tłuszczu, lipoprotein, które zatrzymują się na tych filtrach.

Dializa krwi i cholesterol odkładający się wewnątrz żył
Podczas jednego zabiegu można obniżyć poziom „złego ”cholesterolu nawet o 70 proc. Picsfive, Rasi Bhadramani/gettyimages.com

Dodał, że nie przepuszcza się przez urządzenie całej krwi pacjenta, tylko pewną jej część tak, żeby zbić cholesterol do odpowiedniej wysokości. Żółty tłuszcz zbiera się w workach, potem ulega utylizacji.

Podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie obniżyć stężenie cholesterolu o 70 proc. – poinformował Dobrowolski.

Jeden zabieg trwa 2-3 godziny, należy go przeprowadzać 1-2 razy w miesiącu. Z badań wynika, że dzięki LDL-aferezie można przedłużyć życie chorego średnio o 10 lat.

Prof. Dobrowolski wskazał, że na początku terapii przepuszcza się przez filtry mniejszą ilość krwi pacjenta, „żeby lepiej zniósł zabieg i przyzwyczaił się do niego”. Później oczyszcza się nawet trzy litry „w zależności od masy ciała, od wzrostu, gdyż mężczyzna o wzroście 190 centymetrów ma powierzchnię ciała dużo większą niż filigranowa kobieta”– wyjaśnił. Dodał, że powikłania niemal się nie zdarzają, więc „są skrajnie rzadko opisywane w literaturze”.

To bezpieczny zabieg, wydłużający czy nawet ratujący życie co niektórym osobom – zaznaczył.

Kto może skorzystać z nowoczesnej terapii?

Prof. Dobrowolski wyjaśnił, że zabiegi LDL-aferezy przeznaczone są dla pacjentów, którym

w standardowym leczeniu farmakologicznym, jakie możemy zaproponować, nie jesteśmy w stanie obniżyć im cholesterolu, a więc de facto ryzyka sercowo-naczyniowego, żeby nie dostali kolejnego zawału serca czy udaru mózgu – podkreślił.

Do tej grupy należą pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną, czyli genetycznie dziedziczoną predyspozycją do nadmiaru lipidów we krwi. Oprócz nich do zabiegu kwalifikują się osoby po ostrych zespołach wieńcowych, po zawałach serca, którym w inny sposób nie można obniżyć stężenia cholesterolu, a mają znaczącą progresję miażdżycy.

Pacjenci korzystający z tych zabiegów pozostają pod stałą opieką poradni Narodowego Instytutu Kardiologii.

Choroby serca to główna przyczyna śmierci wśród Polaków

Wysokie stężenie tzw. złego cholesterolu we krwi (LDL) stanowi poważne konsekwencje dla zdrowia. Może ono prowadzić nie tylko do zawału serca, lecz również miażdżycy, udaru mózgu, amputacji kończyn, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Jak podkreślają eksperci, choroby sercowo-naczyniowe są pierwszą przyczyną zgonów wśród Polaków. Oprócz działań prewencyjnych, konieczne jest również wdrażanie nowoczesnych metod leczenia.

Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie jest drugą placówką medyczną w Polsce, która dysponuje sprzętem do ich wykonywania, pierwszą była pracownia w Gdańsku prowadzona przez profesor Agnieszkę Mickiewicz.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żółty tłuszcz z żył zbiera się w workach. Innowacyjny zabieg oczyszcza krew ze złego cholesterolu. Przedłuża życie nawet o 10 lat - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska