Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa na budowę mostów Chrobrego podpisana. Mają powstać za 2 lata

Celina Marchewka
Celina Marchewka
tak będą wyglądały nowe Mosty Chrobrego
tak będą wyglądały nowe Mosty Chrobrego Wrocławskie Inwestycje
Dopiero w trzecim przetargu udało się wyłonić firmę, która wybuduje nowe mosty Chrobrego. Umowa między Wrocławskimi Inwestycjami, a spółką Trakcja PRKiI S.A. została zawarta. Wykonawca ma więc teraz 2 lata na doprojektowanie i wykonanie wszystkich prac. Przez mosty w przyszłości przebiegać ma linia tramwajowa na Swojczyce. Inwestycja pochłonie prawie 70 milionów złotych.

Nowe mosty Chrobrego powstaną obok tych obecnie istniejących. To dwie przeprawy przez Odrę łączące Sępolno i Swojczyce. Most Południowy położony jest nad kanałem przeciwpowodziowym (153,51 m długości), Północny natomiast biegnie nad kanałem żeglugowym (75,30 m długości). Wybudowane zostaną jezdnie dla samochodów, chodniki i ścieżki rowerowe po obu stronach. Środkiem pobiegnie natomiast pas z torami, którym pojadą autobusy, a w przyszłości także tramwaje. Konieczne będzie także przebudowanie sieci gazowej, wodnej i innych, a także sąsiadującego układu drogowego, czyli ulic Monte Cassino, Marco Polo i Monopolowej, gdyż muszą one łączyć się z nowymi mostami położonymi obok starych. Wykonawca rozpocznie prace od dokończenia projektu oraz pozyskania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń.

Wrocławskie Inwestycje szacują, że faktyczne prace przy budowie mostów rozpoczną się jeszcze w tym roku. Koszt całego zadania to prawie 70 milionów złotych. Obecnie użytkowane przeprawy powstały przed II wojną światową, a w latach 1947-1948 zostały odbudowane po zniszczeniu ich podczas oblężenia miasta. W niezmienionej formie służą do dzisiaj i są już po prostu zniszczone.

- Ich czas mija. Mostów nie opłaca się remontować, gdyż nie spełniają podstawowych wymogów. Nośność przepraw to teraz 15 ton, co w obecnych czasach bardzo ogranicza przepustowość drogi wojewódzkiej nr 455, która tamtędy biegnie. Nowe mosty natomiast będą wykonane według nowoczesnych norm. Ich udźwig wyniesie 50 ton. To wystarczająco dużo, aby mógł się tamtędy bezpiecznie odbywać ruch samochodowy i tramwajowy - wyjaśnia Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Tramwaj na Swojczyce - długoterminowe plany

Kiedy dokładnie powstanie trasa tramwajowo-autobusowa na Swojczyce, tego jeszcze nie wiadomo. Bardziej dokładne daty będzie można podać, gdy miasto uchwali Wieloletni Plan Inwestycyjny. Ma on powstać w tym roku.

Dostępne są już natomiast plany nowej trasy. Docelowo tramwaje będą dojeżdżać do pętli Swojczyce zlokalizowanej w okolicy dworca kolejowego Wrocław Swojczyce, a nie do pętli Sępolno, jak ma to miejsce obecnie.

Linia tramwajowo-autobusowa powstanie za kilka lat, ale część torów, po których będą w przyszłości jeździły tramwaje, zostanie wybudowana już teraz. Położenie ich na mostach Chrobrego to część ruszającej właśnie inwestycji.

Wykonawca mostów Chrobrego wybrany dopiero za trzecim podejściem

Procedura przetargowa na wybudowanie nowych mostów Chrobrego ciągnęła się wiele miesięcy. Miasto pierwotnie chciało przeznaczyć na ten cel o 5 milionów złotych mniej, ale ostatecznie pieniędzy dołożyło.

Pierwszy przetarg unieważniono w maju 2019 ze względu na to, że jedyna złożona oferta była za wysoka. Drugie postępowanie także anulowano. W tamtym wypadku jedna z firm mieściła się w zakładanym budżecie, ale jej oferta została odrzucona ze względów formalnych - nie wpłacono wadium.

Jak się okazuje, do trzech razy sztuka. Teraz do przetargu stanęło 8 firm. Ich propozycje wahały się od niespełna 70 do ponad 96 milionów złotych. Wybrano spółkę Trakcja PRKiI S.A, z którą podpisano właśnie umowę.

Nie ma jeszcze decyzji, co stanie się z obecnymi mostami Chrobrego po zakończeniu budowy nowych. Ich rozbiórka wiązałaby się ze sporymi kosztami. Być może posłużą więc jako droga spacerowa dla mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska