MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle lat czekali na remont drogi, że spróbowali zrobić go sami? Mieszkańcy szybsi od urzędników, ale teraz mają problem

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mieszkający przy Gostyńskiej, od co najmniej 20 lat nie mogą doprosić się władz Wrocławia o remont tej ulicy. Nie pomagały pisma, prośby, apele. Ktoś był na tyle zdeterminowany i zniecierpliwiony, że postanowił sam poprawić tragiczny stan drogi. I... może mieć przez to kłopoty. "Jeszcze w tym tygodniu powiadomimy o tej sprawie policję" – zapowiada ZDiUM.

Ulica Gostyńska jest osiedlową drogą z nieutwardzoną, gruntową nawierzchnią, przy której mieszka około 100 wrocławian. Znajduje się na końcowych przedmieściach, łącząc gminę Wrocław z drogami należącymi do gminy Długołęka. Mieszkający przy ul. Gostyńskiej przeżywają koszmar, nawet podczas lekkich opadów deszczu.

Po skończonym w grudniu 2023 r. remoncie sąsiadującej ulicy Spacerowej (należącej w połowie do gminy Wrocław, w połowie do gminy Długołęka), ulica Gostyńska pełni rolę odpływu. Wszystko z powodu podwyższenia poziomu ul. Spacerowej oraz ułożenia na niej asfaltu. Na Gostyńskiej nie ma bowiem studzienek burzowych, woda nie jest odprowadzana poprzez kanalizację i finalnie znajduje się w piwnicach i garażach. Trzeba ją ręcznie wypompowywać z pomieszczeń.

Tak w lutym pisaliśmy o problemach mieszkańców na ulicy Gostyńskiej:

Mieszkańcy o remont ulicy Gostyńskiej proszą miasto od co najmniej 20 lat. Zależy im na asfaltowej nawierzchni, a przede wszystkim odpływach. Od urzędników cały czas otrzymywali odpowiedź odmowną. W końcu coś ruszyło, chociaż raczej nie spodziewano się takich prac. Jak opowiada jedna z mieszkanek, w ubiegłym tygodniu przyjechały ciężarowe samochody, rozsypując po całej długości drogi luźny tłuczeń.

- Pytaliśmy, dlaczego nie jest to wykorytowane. Przecież podnoszą nam drogę. A już i tak mamy ciężko, woda leci mi i sąsiadom do piwnic. Pan powiedział, że nie da się inaczej zrobić. Pytaliśmy, kto zlecił tę robotę. Kto ich tutaj wysłał? "Urząd" - to była odpowiedź – mówi Barbara Jędrzejak, mieszkanka ul. Gostyńskiej.

Wskazuje, że trudno poruszać się po tak niedbale ułożonym kamieniu. Przede wszystkim osobom starszym oraz dzieciom.

- Starsza pani z kulami ortopedycznymi nie może absolutnie tutaj iść. Moja mama ma 92 lata i porusza się z rolatorem lub kulami. Na dalsze odległości musimy wyprowadzać ją w wózku inwalidzkim. Nie ma szans, żeby teraz tutaj wózkiem przejechać – dodaje mieszkanka.

Postanowiliśmy wyjaśnić zagadkowy "remont" ulicy Gostyńskiej. Okazuje się, że za rozsypanie kamienia na Gostyńskiej wcale nie jest odpowiedzialny urząd miasta.

- Ostatnio wykonane prace na ulicy Gostyńskiej, nie były realizowane przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Prace te zostały wykonane samowolnie przez nieznane osoby, bez wiedzy i uzgodnień z zarządcą drogi. Dodatkowo prace te wykonane zostały niezgodnie z technologią, zabrakło m.in wykonania regulacji pokryw studni, a część z nich została też zasypana – mówi Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

ZDiUM chce teraz przekazać sprawę przekazać policji. Według przepisów, ten kto sam remontuje drogę bez zgody zarządcy może ponieść grzywnę i zostać zobowiązany do przywrócenia jej do pierwotnego stanu. Na razie jednak tłuczeń zostanie usunięty za pieniądze miasta.

- Jeżeli mieszkańcy posiadają jakiekolwiek informacje, zdjęcia lub filmy, które pomogą nam ustalić firmę lub osoby stojące za tymi nielegalnymi pracami, bardzo prosimy o ich przekazanie na adres e-mail: [email protected]. Każda informacja ma dla nas duże znaczenie. Z uwagi na to, że gmina Wrocław poniesie straty, czyli dodatkowe koszty wynikające z przywrócenia nawierzchni ulicy Gostyńskiej do pierwotnego stanu, jeszcze w tym tygodniu powiadomimy o tej sprawie policję – mówi Jankowski.

Na tym nie koniec. Problem ulicy Gostyńskiej opisywaliśmy już na naszych łamach w lutym. Urzędnicy twierdzili wtedy, że droga może zostać zrobiona przy 10-procentowym udziale finansowym mieszkańców, poprzez udział w tzw. Programie Inicjatyw Lokalnych. Nie zgodzili się na to, mówiąc, iż wcześniej sami przysypywali dziury na własny koszt. Wygląda na to, że po naszej publikacji, urząd miasta zmienił zdanie. W sprawę zaangażował się również radny miejski, Mateusz Żak.

- Wystosowałem interpelację do prezydenta w sprawie pilnej inwestycji tej drogi. Otrzymałem odpowiedź, że w tym roku zostanie wykonana. Docelowo chcemy, aby była to droga asfaltowa z kanalizacją burzową. I takie zapewnienia drogą telefoniczną otrzymałem od rzecznika ZDiUM, że taka inwestycja zostanie zrealizowana w tym roku. W tym tygodniu wystosuję kolejną interpelację, z prośbą o szczegółowe informacje: kiedy kanalizacja zostanie zrobiona i jaki asfalt zostanie położony. Chciałbym, aby powstały tutaj też latarnie, aby była to droga kompleksowa i bezpieczna. Zarówno dla mieszkańców najmłodszych, jak i osób starszych – mówi Mateusz Żak, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Słowa radnego potwierdził nam rzecznik ZDiUM. Choć połowicznie. Na razie o najważniejszym elemencie ulicy – odwodnieniu – nie ma mowy. I nie wiadomo, czy kiedykolwiek się pojawi.

- Chcemy zapewnić mieszkańców, że zgodnie z planami, dotychczasowa nawierzchnia gruntowa w ciągu ulicy Gostyńskiej w najbliższych miesiącach doczeka się nawierzchni bitumicznej wykonanej zgodnie z właściwą technologią. Zakres tych prac nie przewiduje jednak budowy odwodnienia. Nie jest jednak wykluczone, że z uwagi na czynności policji, prace rozpoczną się z pewnym opóźnieniem – mówi Tomasz Jankowski, rzecznik ZDiUM.

Jak dowiadujemy się, ułożenie asfaltu na ulicy Gostyńskiej ma odbyć się jesienią. ZDiUM wyremontuje ją z dodatkowych środków, które otrzymał na początku czerwca na poprawę miejskiej infrastruktury. To ponad 40 mln zł.

- Z tego budżetu wykonane zostaną właśnie prace na wspomnianej ulicy Gostyńskiej. ZDiUM przygotowuje się teraz do ogłoszenia przetargu na te zadania, po zakończeniu tych prac przekażemy Państwu więcej szczegółów związanych z pracami na pozostałych wrocławskich ulicach – zapewnia rzecznik.

Ulica Gostyńska znajduje się tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska