Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Samorząd województwa zdecydował, na co wyda najwięcej w przyszłym roku

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
W czwartek radni sejmiku zajmowali się budżetem województwa na przyszły rok. Zaplanowali dochody wynoszące 1,3 mld zł, a więc wyższe o 132 mln zł niż w mijającym roku. Największe dochody mają zapewnić wpływy z podatków CIT i PIT i tyle samo pochłonie największa pozycja w budżecie, czyli transport.

Radni województwa przyjęli w czwartek, 19 grudnia, budżet na rok 2020. Dochody województwa mają w przyszłym roku wynieść prawie 1,3 mld zł. Ponad połowa tej kwoty to będą dochody z podatków CIT i PIT. – Dlatego tak ważne było zmniejszenie o 15 procent podatku kopalnianego, co było jednym z głównych punktów naszej umowy koalicyjnej. Dzięki temu KGHM, który w największym stopniu zasila wpływy do naszego budżetu z tytułu podatku CIT, ma możliwość dynamiczniejszego rozwoju, a tym samym większych wpłat do budżetu regionu – mówił marszałek Cezary Przybylski.

Czytaj także:Tramwaj na Jagodno pod znakiem zapytania. Kolej ma zastrzeżenia

Zaplanowane wydatki są nieco niższe od dochodów. Dzięki temu powstanie nadwyżka budżetowa ponad 29 mln zł, którą samorząd województwa przeznaczy na spłatę pożyczek i kredytów z lat poprzednich. Budżet na przyszły rok jest wyższy o prawie 132 mln zł od budżetu na rok 2019.

Na co będzie wydany przyszłoroczny budżet?

Najwięcej, bo 671 mln zł, pochłonie transport: - Będziemy kontynuować wiele inwestycji rozpoczętych już w latach poprzednich, m.in. wschodnią obwodnicę Wrocławia, a także obwodnice Oleśnicy, Góry czy Złotoryi. Chcemy też przygotować dokumentację projektową pod przyszłą perspektywę unijną na lata 2021 – 2027 – informuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

132 mln zł będzie kosztowała województwo dolnośląskie kolej: urząd marszałkowski jest właścicielem Kolei Dolnośląskich. Prawie 100 mln zł przebudowy i remonty mostów, inne remonty i modernizacje 80 mln zł, a bieżące utrzymanie dróg 50 mln zł.

Na wsparcie rozwoju regionalnego, czyli realizację programów gospodarczych, wspierania przedsiębiorczości, wyrównywania różnic ekonomicznych pomiędzy lokalnymi samorządami województwo wyda 107 mln zł.

Kolejna pozycja budżetu to edukacja i sprawy społeczne. Na cele związane z zadaniami z tego zakresu radni przeznaczyli 99 mln zł. Na 17 instytucji kultury, którymi zarządza samorząd wojewódzki oraz pozostałe zadania kulturalne przeznaczono 90 mln zł. Na projekty związane z integracją społeczną radni przeznaczyli 60 mln zł, na ochronę zdrowia 58 mln zł, 51 mln zł na rolnictwo i ochronę środowiska i niecałe 30 mln zł na sport.

Budżet został przyjęty głosami koalicyjnych radnych Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej Plus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska