MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbogatsze miasta na Dolnym Śląsku. Najnowszy raport nie zostawia złudzeń. Dolnośląskie gminy w krajowej czołówce

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Wideo
od 7 lat
Które miasto lub gmina na Dolnym Śląsku jest najbogatsze? W ścisłej czołówce próżno nam szukać Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy, czy Jeleniej Góry. Są za to samorządy dużo mniejsze i z dużo większymi dochodami podatkowymi "na głowę". Mieszkańcy tych gmin mają wszystko czego dusza zapragnie - niskie podatki, piękne drogi, nowoczesną infrastrukturę. Skąd na to biorą pieniądze?

Znów pochylamy się nad raportem Ministerstwa Finansów ukazującym wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca na rok 2024. O ile ostatnio prezentowaliśmy NAJBIEDNIJESZE MIASTA NA DOLNYM ŚLĄSKU, tak teraz przyjrzymy się tym, które na brak dochodów nie mogą narzekać.

Gminy znajdujące się w ścisłej czołówce rankingu mogą sobie pozwolić na o wiele więcej inwestycji aniżeli te z jego końca. Na co są przeznaczane środki z dochodów podatkowych? M.in. na:

  • budowę i remonty dróg;
  • inwestycje w gminne żłobki, przedszkola, szkoły;
  • budowę infrastruktury rekreacyjnej - np. nowoczesne baseny;
  • remont i budowę świetlic;
  • doposażanie OSP;
  • budowę gminnych ośrodków zdrowia;
  • i wiele więcej.

Najbogatsze gminy na Dolnym Śląsku - skąd ten sukces?

Spoglądając na listę najbogatszych gmin łatwo dostrzec pewną zależność - w ścisłej czołówce znajdują się te samorządy, na terenie których działają potężni pracodawcy - jak np. LG, czy KGHM, albo czerpią pokaźne korzyści z faktu, że są to miejscowości turystyczne.

Oczywiście inwestycje światowych gigantów to tylko jeden z czynników składających się na sukces samorządu. Niezwykle ważna jest również kreatywność mieszkańców, otwarcie na nowe technologie, czy spójna koncepcja rozwoju.

W skali kraju najbogatszą gminą jest Kleszczów w województwie łódzkim. Tam dochody podatkowe na mieszkańca to... 23773,77 złotych. Drugie Sulmierzyce (woj. wielkopolskie) mają dochody na poziomie 11465,48 zł na mieszkańca. Trzeciego miejsca nie zdradzamy bo to już dolnośląska gmina, a te znajdziecie w galerii. Co ciekawe - wszystkie z 15 prezentowanych gmin znalazły się w polskim TOP 100 gmin z najwyższym wskaźnikiem dochodów podatkowych na jednego mieszkańca na rok 2024.

Kliknij w przycisk poniżej i zobacz, które dolnośląskie gminy są najbogatsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska