MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region musi się rozwijać

Bożena Kończal
Maria Kunicka
Maria Kunicka Michał Pawlik
Rozmowa z Marią Kunicką, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, współorganizatorem Wrocławskich Spotkań Biznesu.

29 września w stolicy Dolnego Śląska ruszą Wrocławskie Spotkania Biznesu WBM. Dlaczego firmy powinny być zainteresowane udziałem w tej imprezie?

Organizatorem Wroclaw Business Meetings WBM jest Wrocławska Izba Gospodarcza działająca we współpracy z marszałkiem województwa dolnośląskiego, prezydentem Wrocławia oraz Powiatowym Urzędem Pracy we Wrocławiu.
Spotkania są targami kooperacyjnymi. Umożliwiają nawiązanie kontaktów handlowych firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dużych korporacji i jednostek samorządowych. Moim zdaniem, takich imprez nie ma w naszym regionie zbyt wiele, jest to więc znakomita szansa nawiązania kontaktów biznesowych, lepszego poznania swoich potencjalnych partnerów. Nie ma tu przypadkowości, bowiem każda firma rejestrująca się na stronie internetowej WBM www.wbm.wroc.pl ma możliwość samodzielnego wyboru piętnastu partnerów do rozmów. Organizatorzy zorganizują jej rozmowy z dziesiątką z tej listy. W przerwach między spotkaniami zaplanowane są konferencje tematyczne.

Czy określenie "wrocławskie" świadczy o tym, że koncentrujecie się przede wszystkim na firmach z Wrocławia i okolic?

Nie. Słowo "wrocławskie" oznacza w tym przypadku, tylko miejsce spotkań. Myślimy globalnie, liczymy więc na zainteresowanie przedsiębiorców nie tylko z całego kraju, ale i zagranicy. Motto tegorocznego spotkania brzmi "Dolny Śląsk regionem rozwoju". Zaprosiliśmy do udziału w targach firmy z Irlandii, Niemiec, Ukrainy i Kanady. Jest to nowum, bowiem gdy w listopadzie ubiegłego roku odbyła się pierwsza edycja, uczestniczyło w niej 234 przedstawicieli 120 firm i instytucji działających w Polsce, były wśród nich np. Toshiba Television Central Europe, Takenaka Europe GmbH, Urzędowski sp. z o.o., KEA sp. j.

Pierwsze spotkania odbywały się w Hali IASE, obecne w Hali Stulecia. Spodziewacie się sporej frekwencji?

Ubiegłoroczne targi kooperacyjne przyniosły wymierne rezultaty. 70 proc. ankietowanych firm potwierdziło chęć ponownego uczestniczenia w spotkaniach. Ponad 25 proc. firm, dzięki obecności na targach podpisało umowy, a według wiedzy głównego organizatora WBM - Wrocławskiej Izby Gospodarczej - 33 proc. prowadzi negocjacje biznesowe z partnerami, z którymi rozmowy rozpoczęli w Hali IASE.

Dlaczego Powiatowy Urząd Pracy zaangażował się w organizację WBM?

Programowo interesują nas wszystkie aspekty dotyczące rynku pracy. Lepsza współpraca firm oznacza często większą produkcję i, co się z tym wiąże, nowe miejsca pracy. Myślę, że to dobra inicjatywa, szczególnie dla pracodawców z obszarów z wysoką stopą bezrobocia. Równie istotne jest dobre przygotowanie kadr do zmieniających się wymogów pracodawców. Dlatego podczas spotkań organizujemy konferencje na temat skutecznego inwestowania w kapitał ludzki.

Chodzi o synchronizację programów kształcenia i doskonalenia zawodowego z prawdziwymi potrzebami rynku pracy oraz dbałość o poziom kształcenia ustawicznego poprzez walidację i certyfikację kwalifikacji uzyskiwanych w edukacji dorosłych. Jest to zgodne z Krajowym Planem Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2008, przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prawdopodobnie przedstawiciele Ministerstwa Pracy będą także naszymi gośćmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska