Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejście Świdnickie było kultowym miejscem dla wrocławian. Teraz nic się tam nie dzieje. Dlaczego?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Biegnąca wzdłuż Przejścia Świdnickiego przestrzeń miejska jest zamknięta od 20 stycznia. Co tam się stało?
Biegnąca wzdłuż Przejścia Świdnickiego przestrzeń miejska jest zamknięta od 20 stycznia. Co tam się stało? fot. Michał Perzanowski / Polska Press
To najbardziej znane przejście podziemne we Wrocławiu. Zostało zbudowane w latach 70. i do 2016 roku było miejscem z małą gastronomią, handlem, usługami i występami artystycznymi. Po przebudowie jest węższe, a ruch pieszych jest w nim znacznie mniejszy przez naziemną sygnalizację świetlną. Od miesiąca nie działa tam również punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy. Dlaczego?

Przejście Dialogu nieczynne. Co się dzieje?

Biegnąca wzdłuż Przejścia Świdnickiego przestrzeń miejska jest zamknięta od 20 stycznia. Do tego czasu działała jako główny punkt informacyjny i konsultacyjny dla uchodźców, którzy przybyli do Wrocławia w związku działaniami wojennymi na terenie Ukrainy. Na szybie widnieje tylko kartka o "awarii" bez żadnych szczegółów. Zapytaliśmy we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, na czym dokładnie polega usterka.

- Przejście Dialogu pozostaje zamknięte ze względu na poważną awarię wysokospecjalistycznego systemu przepompowni. Duża liczba odwiedzających przełożyła się na zwiększoną pracę i mogła przyczynić się do jego awarii. Jednakże należy podkreślić, że system działał przez wiele lat i mogło dojść do naturalnego zużycia obecnych systemów, które wymagają naprawy, wymiany i modernizacji - przekazała Gazecie Wrocławskiej mówi Beata Nawrotkiewicz z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Jak dowiedzieliśmy się z WCRS, konieczne jest "zaangażowanie specjalistycznych służb oraz specjalistycznego sprzętu", by usunąć awarię.

Tak wyglądało kiedyś Przejście Świdnickie. To miejsce tętniło życiem!

To miejsce jest historycznym symbolem Wrocławia. Było miejscem spotkań, demonstracji i protestów. W latach 80. gromadziła się tu Pomarańczowa Alternatywa. Pod ulicą funkcjonował również bar "Kąsek" z tostami i zapiekankami.

Kiedy Przejście będzie znów otwarte?

Przewidywany czas usuwania awarii to kilka tygodni. Po usunięciu awarii Przejście Dialogu zostanie otwarte i kontynuowane będą dotychczasowe działania, o których mowa powyżej.

- Aktualnie szacujemy, że jest duża szansa, by prace zakończyły się w drugiej połowie marca - dodała Beata Nawrotkiewicz.

Zmiany w Przejściu Świdnickim spotkały się z krytyką wrocławian

Prace budowlane w przejściu trwały od 2015 roku. Nowe przejście od początku budziło pewne kontrowersje. Na łamach Gazety Wrocławskiej pisaliśmy o niezadowoleniu mieszkańców, którzy skarżyli się na likwidację charakterystycznych schodów, zjazdów dla wózków i zwężenie tunelu.

Duże zmiany odczuli też kierowcy. Na powierzchni pojawiło się bowiem przejście naziemne z sygnalizacją świetlną, które spowalnia ruch na tzw. Trasie W-Z, czyli dawnej wewnętrznej obwodnicy Wrocławia. Utrudnienia mają więc zarówno piesi, jak i kierujący pojazdami.

Koszt przebudowy Przejścia Świdnickiego wyniósł 13 milionów złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska