Przegrali wybory, ale dostaną grube tysiące na otarcie łez

Malwina GadawaZaktualizowano 
Wojciech Murdzek przegrał wybory i stracił gażę prezydenta Świdnicy. Teraz przechodzi na dietę - radnego powiatu <br>
Wojciech Murdzek przegrał wybory i stracił gażę prezydenta Świdnicy. Teraz przechodzi na dietę - radnego powiatu Dariusz Gdesz
Wysokie odprawy mogą osłodzić przegranym politykom gorycz porażki. Sprawdziliśmy, ile dostaną na pożegnanie niektórzy włodarze dolnośląskich gmin. W większości samorządów chodzi o dziesiątki tysięcy złotych.

Co ciekawe, to nie eksprezydenci największych miast na Dolnym Śląsku otrzymają największe kwoty na do widzenia. Rekordzistą w naszym zestawieniu jest Kazimierz Putyra, były już burmistrz Jelcza-Laskowic pod Wrocławiem. Gminą rządził przez osiem lat. Wybory przegrał ze swoim poprzednikiem - Bogdanem Szczęśniakiem. Putyra musi pożegnać się ze stanowiskiem, ale otrzyma ponad 71 tysięcy złotych. To na pewno pozwoli byłemu już burmistrzowi na spokojne poszukiwanie nowego zajęcia.

Skąd taka duża kwota? Samorządowcom, którzy tracą stanowisko, należy się trzymiesięczna odprawa. Kazimierz Putyra miesięcznie zarabiał ponad 11 tys. zł brutto. Potrojenie tej kwoty to jest już całkiem poważna suma. Ale Kazimierz Putyra dostanie o wiele więcej dlatego, że nie chodził na urlop. W jelczańskim urzędzie poinformowano nas, że były szef miał zaoszczędzonych aż 58 dni. Teraz urząd musi wypłacić mu za to ekwiwalent.

Nietrudno policzyć, że w przypadku Kazimierza Putyry to kwota w wysokości kolejnej trzymiesięcznej odprawy.

Zadowoleni ze swoich odpraw mogą być także byli prezydenci miast - Jan Zubowski w Głogowie i Wojciech Murdzek w Świdnicy. Ten pierwszy, żegnając się ze swoim stanowiskiem, dostanie w sumie ponad 55 tysięcy złotych, z czego ponad 35 tysięcy złotych to odprawa, a reszta to właśnie ekwiwalent za urlop.

Były prezydent Świdnicy na do widzenia dostanie podobną kwotę jak Jan Zubowski. Wojciech Murdzek samej odprawy otrzyma około 37 tysięcy złotych. Ponadto należy mu się ponad 15 tysięcy złotych za urlop, którego nie zdążył wybrać.

Odprawy dla samorządowców, którzy przegrali wybory, to jedno. Należy jednak pamiętać, że nowi szefowie zapewne zechcą wymienić zastępców prezydentów czy burmistrzów. Im również będzie należała się trzymiesięczna odprawa i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


Drogie pożegnania z samorządowcami – CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Pieniądze na do widzenia zapewne pozwolą politykom na spokojnie myślenie o nowych planach zawodowych, bo wielu z nich porażki się po prostu nie spodziewało. W Oleśnicy zaskakująco przegrał Jan Bronś. Niektórym wydawało się, że funkcję burmistrza będzie pełnił "dożywotnio".

Jan Bronś, żegnając się z oleśnickim urzędem miasta, otrzyma ponad 53 tysiące złotych. A z tego zdecydowana większość - 36 tys. zł - to odprawa. Reszta to ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Sławomir Błażewski, były burmistrz Obornik Śląskich, otrzyma na do widzenia ponad 31,6 tys. zł, z czego 3648 zł to pieniądze, które należą się Błażewskiemu za niewykorzystany urlop.

Z kolei burmistrz Franciszek Październik z Oławy wyborów samorządowych nie przegrał. Sam powiedział: koniec. Nie chciał już być burmistrzem i wolał odpocząć. Ale z polityki całkiem nie rezygnuje. Październik został powiatowym radnym. Oławskiemu magistratowi szefował przez trzy kadencje. Wcześniej był wiceburmistrzem miasta. Na do widzenia dostanie 36 990 zł. Burmistrz Październik nie wykorzystał 15 dni urlopu wypoczynkowego (za to należy mu się dodatkowe 8878 zł).

W kłodzkim urzędzie jeszcze nie policzyli wysokości odprawy dla Bogusława Szpytmy, który przegrał z Michałem Piszko. Usłyszeliśmy, że pewnie były burmistrz otrzyma ok. 30 tys. zł. Urząd będzie musiał mu także zapłacić za 9 dni urlopu.

Takiego problemu za to nie będzie w Urzędzie Gminy w Czernicy. Stefan Dębski, podobnie jak Franciszek Październik postanowił przejść na emeryturę. Podwrocławską gminą rządził od 1994 roku. Urząd wypłaci mu około 33 tys. zł odprawy.

Dębski, jako jedyny ze wszystkich samorządowców, których "wzięliśmy pod lupę", wykorzystał cały urlop. - Stefan Dębski już dawno wiedział, że odchodzi. Dlatego wykorzystywał wolne dni na bieżąco. Nie chciał kumulować urlopu i narażać budżetu gminy na dodatkowe wydatki - tłumaczy Marian Zaraś, sekretarz gminy Czernica.

Nie we wszystkich urzędach, w których pytaliśmy o odprawę, otrzymaliśmy informacje. W Miliczu usłyszeliśmy, że osobą odpowiedzialną za udzielanie informacji i rzecznikiem urzędu jest... sam burmistrz. Jeszcze ten sam, który przegrał wybory i za chwilę oficjalnie przestanie pełnić tę funkcję. Tylko on nam mógł podać informacje o odprawie, jaką otrzyma. Ale Paweł Wybierała był dla nas nieuchwytny.

Z liczeniem odprawy nie śpieszą się także w Karpaczu. Od sekretarz, Joanny Kopały usłyszeliśmy, że odprawa będzie policzona za tydzień, bo na razie "nie ma takiej potrzeby i nie śpieszy się".

Na Dolnym Śląsku wybieraliśmy łącznie 169 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spośród 637 kandydatów zgłoszonych przez 503 komitety wyborcze. W 10 gminach i miastach zarejestrowano tylko jednego kandydata.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Przegrali wybory, ale dostaną grube tysiące na otarcie łez - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
andy

Jeśli nie chcemy aby brali odprawy, to dlaczego ich odwołujemy. Jeśli by zostali na swoich stanowiskach to musieliby zapracować na swoje pensje. Czepcie się posłów i ich apanaży

a
antek_boryna

Nic nam do tego ile płacą swoim pracownikom prywatne instytucje. Ale tu w grę wchodzą publiczne pieniądze i kryjące się za tym łamanie prawa pracy.
Czy w twoim wielkim zespole międzynarodowego banku też pozwalano żeby pracownik nie wykorzystał należnego urlopu przez 3 lata? Przecież taki pracownik oddałby sprawę do sądu o mobbing i puścił ten międzynarodowy bank z torbami.
Albo się pisze co się wie, albo wie się co się pisze szanowny panie zastępco dyrektora dużego zespołu międzynarodowego banku

d
doa

Nie wiem

K
KillerBoss

Każda robota warta wynagrodzenia za wysiłek, a chciałbym zwrócić waszą uwagę na fakt że robota radnego lub prezydenta miasta, to nie taka pierwsza lepsza robota, lecz jest bardzo ciężka. Ci ludzie noszą na siebie ciężar wielkiej odpowiedzialności, mają zakłócone życie rodzinne, czasami pracują nawet w niedzielę, dzień święty przeznaczony odpoczynku i rodzinie według naszej tradycji.

Burmistrz Jelcza-Laskowic przecież przez 3 lata nie mógł nawet brać urlopu, bo miał całe czas obowiązki zawodowe. Podziwiam, że w ogóle się ten Pan nie załamał, i uważam że odprawa jak najbardziej mu się należy. A jak wam żal, to kandydujcie do wyborów!

Przez dwadzieścia lat, byłem zastępcą dyrektora dużego zespołu w międzynarodowym banku. Wiedziałem że mój dyrektor zarabia dwa razy więcej ode mnie, ale jakoś się z tym pogodziłem. Może bo sam zarabiałem pięć razy więcej od mojego przeciętnego pracownika

B
Bobek

Witam czy odprawa jest opodatkowana na tej samej zasadzie co inne dochody z tytułu umowy o pracę?

P
Podjudzacz

to nie urlop!!! To delegacja. Burmistrz odwiedzał miasta partnerskie. Nie pamiętacie?

e
emeryt

Pewnie urlopy spędzali z rodzinami na "bardzo ważnych służbowych konferencjach za granicą", za co otrzymywali sowite dietki.

M
Marco

Po zwolnieniu z pracy może i tak. Ale tutaj po prostu umowa się skończyła zgodnie z terminem na jaki została zawarta. Nikt nikogo nie zwolnił.

t
tomek

Kadencja to to umowa na czas określony, kończy się i aut, tak jest w przypadku normalnych pracowników - ale kilkanaście lat temu nasi ,,p/osły'' przegłosowali ustawę o odprawach dla naszych wybrańców oraz sobie. Ponadto naszemu przegranemu przysługuje prawo powrotu do pracy w miejscu przed wyborem. Wstyd, Polska dla Polaków i polaczków.

n
nieruchomy pocieszyciel

"(..) W jelczańskim urzędzie poinformowano nas, że były szef miał zaoszczędzonych aż 58 dni. Teraz urząd musi wypłacić mu za to ekwiwalent.(..)".
Oto mamy przykład kolejnego cudu. Co tak 2 tysiące lat temu chodzenie po wodzie (ktoś to widział?) i zamiana wody w alkohol. Co tam ozdrowienia made by JP2 (ktoś to sprawdził?). Facet nie była na urlopie ponad 2 lata. Ale dosłownie! Nie wziął przez 2 lata ANI JEDNEGO dnia (czyli 2 * 26 = 52) i jeszcze z trzeciego roku ma 6 dni! Moi drodzy: cyborg, killing machine! Fakt, że "pani Halinka kadrowa" powinna zgarnąć 52 paragraf, ale kto władzy podskoczy. A facet uśmiechnięty, wypoczęty. Chodził do pracy w Wielki Piątek, Wigilię i Sylwestra. Chyba, że mamy do czynienia z ...;)? O cudzie już było..
OK, można nie wyjeżdżać na wakacje, można nie wykorzystywać całego urlopu ale na Boga - zaoszczędzić przez 4 lata ponad polowe całego przysługującego urlopu? I potem władza, komentatorzy dziwią się, w głowy mądre zachodzą czemu ludzie w okolicach zwieraczy wybory mają, czemu frekwencja jest na poziomie błędu statystycznego, czemu marazm i zaniechanie jakichkolwiek ruchów obywatelskich? Smród idzie od głowy!
Popatrzcie się na zdjęcie tego zadowolonego z siebie facecika. Nie wiem kto zacz, nie byliśmy sobie przedstawieni zresztą z każdym z ulicy nie nawiązuję kontaktów i przyjaźni. Ot, ludek jakich wielu. Źle uczesany, nudny garnitur, standardowa koszula, niemodny krawat. Działacz gminno-powiatowy. I przechodzi na "dietę". Tylko, że płatna z Waszych kieszeni..."wyborcy"...

"Dla kogo teraz miauczysz, Wojciechu?"..Miau..;)

g
gość

mamy grudzień i urlop ma być wykorzystany- w komercyjnej firmie jest to nie do pomyślenia aby ktoś pozostawiał urlopy na następny rok.

k
kadry i płacze

poseł, prezydent dostaje umowe o prace na czas określony 4 lat, umowa się konczy i wyborcy ją przedłużaja albo nie ! Odprawy to oni sami sobie rozdaja !

M
MI$

Ale że jak? Do września pracownik ma obowiązek wybrać cały zeszłoroczny urlop więc na dzień dzisiejszy Pan Putyra może mieć max 24 +12(budżetówka)!! Co to za kadrowa ??

G
Gość

po zwolnieniu z pracy należy się odprawa finansowa w zależności od stażu pracy. Natomiast ekwiwalent za niewykorzystany urlop to nie łaska ani przywilej. Należy się jak psu zupa. Więc w czym Pani Gadawo problem? Problem, że brak Pani interesujących tematów....

W
Wrocław

Ona chciał radykalnie zmniejszyć ilość urzędników i wypłaty dla nich oraz dla samego siebie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3