Polski Czerwony Krzyż - nie tylko pomaga, ale także szkoli

Dorota Jodzis
Na Dolnym Śląsku PCK w tym roku obchodzi 70-lecie powstania. Na terenie województwa PCK ma 18 placówek terenowych
Na Dolnym Śląsku PCK w tym roku obchodzi 70-lecie powstania. Na terenie województwa PCK ma 18 placówek terenowych Archiwum PCK
Udostępnij:
Dolnośląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zajął trzecie miejsce w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" Pożyteczni 2015.

Dolnośląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża pragnie serdecznie podziękować za zaufanie, jakim Państwo nas obdarzyli, oddając swój głos na naszą organizację.

Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą organizacją humanitarną działającą na terenie naszego kraju. Na Dolnym Śląsku w tym roku obchodzimy 70-lecie powstania ruchu Czerwonokrzyskiego. Na terenie naszego regionu mamy 18 placówek terenowych.
Działania Polskiego Czerwonego Krzyża to przede wszystkim praca na rzecz potrzebujących, uwrażliwianie społeczeństwa na krzywdę ludzką i promocja idei niesienia bezinteresownej pomocy. Naszą misję realizujemy na różne sposoby.

Promocja honorowego krwiodawstwa
Prowadzimy kampanię i działania, które mają na celu rozwój krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce oraz pozyskiwanie honorowych dawców krwi. Krwiodawcom, którzy oddali odpowiednią ilość krwi, wydajemy legitymację Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, na podstawie której krwiodawcom przysługuje wiele przywilejów, m.in. dzięki naszym staraniom bezpłatna komunikacja miejska na terenie Wrocławia. Więcej na www.oddajkrew.pl.

Niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof w kraju i za granicą
Niesiemy pomoc ofiarom w sytuacjach klęsk żywiołowych i katastrof na świecie, jak również przygotowujemy społeczeństwo do właściwych zachowań w sytuacjach podobnych kryzysów.

Opieka i pomoc socjalna
Działamy na rzecz osób najbardziej potrzebujących, ubogich, chorych, niepełnosprawnych oraz mniejszości narodowych.
Uczestniczymy w programie dożywiania najuboższych mieszkańców Dolnego Śląska, przekazujemy owoce i warzywa w ramach projektu wspierającego polskich sadowników. W latach 2013-2014 wydaliśmy około 200 ton żywności m.in. ludziom bezdomnym, niepełnosprawnym, bezrobotnym, ubogim i rodzinom wielodzietnym. Dofinansowujemy posiłki dzieciom z rodzin ubogich, szczególnie swoją opieką obejmujemy rodziny z małych miejscowości naszego województwa.
Środki pieniężne przekazujemy na cele rehabilitacyjne (zakup sprzętu, leków, dofinansowanie terapii). Na przełomie lat 2014-2015 przekazaliśmy około 40 rowerów trójkołowych dla osób z niedowładem kończyn dolnych.

Pomagamy rodzicom w trudnej sytuacji materialnej, rozdając wózki dziecięce, nosidełka, pieluchy, artykuły spożywcze.
W roku 2014 w ramach naszej corocznej akcji Wyprawka dla Żaka przekazaliśmy 250 kompletnych wyprawek dla dzieci w wieku szkolnym.

We wtorki i piątki od godz 9.30 w siedzibie DOO PCK przy ul. Bujwida 34 potrzebujący mogą zgłaszać się po odzież. Te wszystkie rzeczy otrzymujemy od mieszkańców Wrocławia, którzy potrafią i chcą się podzielić z innymi.

Środki finansowe pozyskujemy ze zbiórek pieniężnych np. w sklepach TESCO - wolontariusze PCK trzy razy w roku (marzec, wrzesień, grudzień) zbierają pieniądze do puszek; współpracujemy z siecią sklepów STOKROTKA, Selgros - gdzie znajduje się nasza skrzynka na datki.

Na terenie Dolnego Śląska prowadzimy domy opieki socjalnej, noclegownie oraz miejsca dziennego pobytu wraz z łaźniami dla bezdomnych.

Działalność edukacyjna wśród dzieci i młodzieży - promocja właściwych zachowań zdrowotnych i ekologicznych

Jednym z naszych priorytetów jest działalność wśród dzieci i młodzieży. Liczne kampanie i programy są bezpośrednio do nich kierowane. Pod naszym patronatem w przedszkolach i szkołach powstają Kluby Wiewiórka i Szkolne Koła PCK. Realizujemy w nich projekty edukacyjne dla najmłodszych w zakresie promowania zdrowego stylu życia.

Szczególny nacisk kładziemy na uwrażliwienie najmłodszych na krzywdę innych i pomoc potrzebujących, słabszym, starszym - zgodnie z naszym hasłem Z Pomaganiem każdemu do twarzy.

Organizujemy kolonie letnie i zimowe, prowadzimy placówki edukacyjno-oświatowe, opiekuńcze i socjalne.
Nasi wolontariusze odbywają szkolenia niezbędne do wykonywania swoich zadań.

Przeciwdziałamy uzależnieniom, promujemy zdrowy tryb życia i odżywiania, mówimy o profilaktyce chorób nowotworowych i zakaźnych. Prowadzimy szereg prelekcji i spotkań w placówkach szkolno - wychowawczych.

Cyklicznie organizujemy Olimpiadę Zdrowego Stylu Życia dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Program włączania społecznego osób wykluczonych - zbiórki odzieży
W 2012 zaczęliśmy wprowadzać nowe inicjatywy. Jedną z nich jest autorski program pomocy mieszkańcom Wrocławia w wychodzeniu z patologii. Charakteryzuje się on indywidualnym podejściem do każdej osoby. W skrócie polega on na tym, że w zamian za pracę wykonywaną na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, zapewniamy osobom potrzebującym pomoc taką jak:

  • żywność,
  • odzież,
  • refundujemy zakup lekarstw,
  • zakwaterowanie i zameldowanie (w przypadku osób bezdomnych),
  • reprezentujemy ich przed komornikami, administracją publiczną, bankami (w przypadku zadłużeń), biurem informacji kredytowej, itp.

Osoby, które wykazują największą determinację i zaangażowanie - po okresie próbnym - są zatrudniane na umowę o pracę w PCK. Niejednokrotnie, jest to ich pierwsza legalna i w pełni oskładkowana umowa w życiu.

Aby móc realizować ten program jesteśmy zmuszeni pozyskiwać odzież używaną. Jako jedyni w kraju zajmujemy się tym osobiście. Od pierwszego do ostatniego etapu. W przeciwieństwie do innych fundacji czy stowarzyszeń nie użyczamy naszego znaku firmom komercyjnym. Dzięki Niemieckiemu Czerwonemu Krzyżowi pozyskujemy także kontenery na odzież, które są ustawiane na terenie Wrocławia i gmin ościennych. Cała wizualizacja kontenerów wraz z prawami autorskimi jest pozyskana od DRK (Niemiecki Czerwony Krzyż). Osoby, o których pisałam wyżej, zajmują się wybieraniem odzieży z kontenerów, ich myciem i drobnymi konserwacjami.

Ponadto pracują oni przy ulicznych zbiórkach odzieży, tj. roznoszą ulotki w miejscach zbiórek, a następnie fizycznie zbierają odzież. Prowadzimy zbiórki, ponieważ mamy zbyt mało kontenerów na odzież.
PCK prowadzi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy zgodne ze standardami Unii Europejskiej.
Jesteśmy liderem w zakresie szkoleń pierwszej pomocy w Polsce. Uczymy bezpiecznych zachowań i odpowiedniego reagowania w miejscu zdarzenia. Tradycja szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy sięga początków istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, tj. 1919 roku. Uświadomienie znaczenia pierwszej pomocy, propagowanie wiedzy na temat jej udzielania i uczenie, jak właściwie reagować w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia - to jedno z najważniejszych zadań statutowych PCK. Nasze szkolenia dostosowujemy do bieżących standardów, tak aby każdy absolwent posiadał najświeższe informacje i miał odpowiednie umiejętności, które pozwolą na szybką i fachową pomoc poszkodowanym. Prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy dla młodzieży, przedstawicieli firm z różnych działów gospodarki oraz służb mundurowych.

Szkolimy m.in. nauczycieli, pracowników: administracji rządowej, firm ochroniarskich, hipermarketów. Wszyscy przechodzą szkolenia, po których ukończeniu potrafią właściwie zareagować w najtrudniejszych sytuacjach. Ściśle współpracujemy z Globalnym Centrum Referencyjnym ds. Nauczania Pierwszej Pomocy, nasze szkolenia prowadzone są zgodnie ze standardami ustalanymi przez Europejską Radę Resuscytacji oraz Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Instruktorzy Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża to świetnie wyszkolona kadra dydaktyczna. Szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów posiadających uprawnienia do wydawania zaświadczeń z certyfikatem zgodności ze standardami udzielania pierwszej pomocy obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Instruktorzy wykorzystują podczas zajęć nowoczesny sprzęt (fantomy renomowanych firm) i profesjonalne środki do charakteryzacji. Dzięki temu pozorowane sytuacje wyglądają bardzo realistycznie. W ten sposób uczestnicy szkoleń oswajają się ze stresem wywołanym niespodziewaną sytuacją. Szkolimy rocznie około 30 000 osób. Uczestnicy kursu podstawowego otrzymują od nas zaświadczenia z certyfikatem European Reference Centre for First Aid Education o ukończeniu kursu. Zaświadczenia te są honorowane przez instytucje w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej.

PCK prowadzi Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań.
Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża, z siedzibą w Warszawie, ma na celu odnajdywanie zaginionych podczas wojen i łączenie rodzin.


Przekaż 1 procent

Pomaganie jest dziecinnie proste! Wystarczy, wypełniając swój PIT, wpisać numer KRS 0000225587. Zapraszamy do skorzystania z darmowego programu do rozliczeń. Do pobrania na stronie internetowej: www.pck.org.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie