MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni chcą usunąć krzyże z wrocławskiego urzędu. Prezydent: "Nie planuję wprowadzać takich zmian"

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia przegłosowano apel, który nawołuje Prezydenta do usunięcia symboli religijnych z Urzędu. Czy Lewica dopnie swego i zmusi Prezydenta do zdjęcia wszystkich krzyży?
Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia przegłosowano apel, który nawołuje Prezydenta do usunięcia symboli religijnych z Urzędu. Czy Lewica dopnie swego i zmusi Prezydenta do zdjęcia wszystkich krzyży? Pawel Relikowski, Grzegorz Mehring / Polska Press
Na czwartkowej (6 czerwca) sesji Rady Miejskiej Wrocławia przegłosowano apel do prezydenta Jacka Sutryka. Jest w nim mowa o neutralności religijnej. W praktyce chodzi o usunięcie krzyży z wrocławskiego magistratu. Taką decyzję, wzorem prezydenta Warszawy, musiałby podjąć prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk. Czy zdecyduje się na to? Przeczytajcie poniżej.

AKTUALIZACJA

Po publikacji poniższego materiału, otrzymaliśmy następujące oświadczenie od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka:

"Nie planuję wprowadzać takich zmian. Ten temat to niepotrzebna pożywka dla niektórych środowisk politycznych. Dzisiaj musimy szukać tego co nas łączy. Żyjemy w czasach, kiedy trzeba wzmacniać wspólnotę. Silna wspólnota, tolerancyjna, otwarta, szanująca wzajemnie swoje poglądy, wartości, przekonania ma większe szanse stawić czoła wyzwaniom, niż wspólnota podzielona. Zachęcałbym wszystkich, żeby łączyć a nie dzielić. Takich decyzji nie podejmuje się pod wpływem medialnego szumu i przy rozgrzanych emocjach, bo to nikomu nie służy. W UMW pracuje Zespół ds. polityki równościowej, który zajmuje się takimi kwestiami, procesowo, bo one wymagają wyważonego procesu, namysłu i konsultacji społecznych" - napisał prezydent do redakcji "Gazety Wrocławskiej".

***
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Wrocławia (czwartek, 6 maja) zagłosowano za neutralnością religijną w przestrzeni urzędu miejskiego. Według projektu apelu, który ma skłonić Sutryka do usunięcia symboli religijnych oraz nieużywanie ich podczas uroczystości w magistracie. Wrocławscy radni postanowili pójść w ślady prezydenta Warszawy, ale czy Jacek Sutruk dostosuje się do wyboru radnych?

Apel powstał w oparciu o ustawę z 1989 roku o gwarancji wolności sumienia i wyznania. Swoją decyzję argumentują świeckością urzędu.

- Rzeczpospolita jest państwem świeckim co gwarantuje konstytucja i inne ustawy. Każdy ma prawo do swoich wierzeń, jednak tu chodzi o sam Urząd, który powinien zachować neutralność. Eksponowanie symboli religijnych u mieszkańców odwiedzających urząd lub samych pracowników urzędu może powodować zakłopotanie lub poczucie wykluczenia - mówi Dorota Pędziwiatr z rady miejskiej

Zdjęcia krzyża chciała Lewica

Projekt apelu stworzyli radni klubu Lewicy pod koniec maja. Oprócz wezwania do usunięcia symboli kultu wszelkich religii radni chcą także zmian w harmonogramie wydarzeń magistratu. Elementy religijne takie jak modlitwy czy święcenia mają zostać usunięte.

Wynik głosów Lewicy i części klubu Koalicji Obywatelskiej przesądził o sprawie. Za neutralnością religijną głosowało 14 Radnych, przeciw 10, a kolejne 10 wstrzymało się od głosu.

Co zrobi prezydent Sutryk?

Usuwanie symboli religijnych wywołało sporo kontrowersji, choćby w Warszawie, gdy taką decyzję podjął Rafał Trzaskowski. W przypadku Wrocławia nie jest wcale pewne jak potoczą się losy krzyży czy ewentualnych innych symboli religijnych. Jacek Sutryk, po głośnej sprawie z Warszawy, przyznał na antenie wrocławskiego radia, że nie jest przychylny takim rozwiązaniom jak usuwanie symboli religijnych.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze decyzji prezydenta. Liczymy jednak, że prezydent uszanuje decyzję, za którą głosowała większość. Byłby to dobry znak dla zmian, które nastąpiły w obecnej kadencji - dodaje Dorota Pędziwiatr.

Apel nie nakazuje Sutrykowi zdjęcia symboli, a jedynie do tego nawołuje. Ostateczna decyzja będzie należała więc do niego. Czy prezydent wysłucha głosów większości? Jak dotąd prezydent nie odniósł się do sprawy. O stanowisku prezydenta poinformujemy na łamach portalu gazetawroclawska.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska