MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Olimpia Port boją się o swoje bezpieczeństwo. Wszystko przez wzmożony ruch samochodów

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Mieszkańcy osiedla Olimpia Port we Wrocławiu zmuszeni są zmagać się z nadmiernym ruchem samochodowym na ich osiedlu.
Mieszkańcy osiedla Olimpia Port we Wrocławiu zmuszeni są zmagać się z nadmiernym ruchem samochodowym na ich osiedlu. Paweł Relikowski / Polska Press
Mieszkańcy osiedla Olimpia Port we Wrocławiu zmagają się ze wzmożonym ruchem samochodowym. Kierowcy zrobili sobie ulicami osiedla objazd korków, które tworzą się na ulicy Swojczyckiej i skrót z Mostów Chrobrego. Teraz mieszkańcy chcą zmian w organizacji ruchu drogowego. Jednak urząd nie widzi takiej potrzeby, bo teoretycznie problemu nie ma. Co innego mówią sami mieszkańcy, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

Problem na Olimpii Port trwa już od dłuższego czasu, ale nasilił się po otwarciu Mostów Chrobrego. Osiedle i jego uliczki stały się obwodnicą dla korków na ulicy Swojczyckiej. Samochody skręcają z mostu w ulicę Marco Polo, następnie jadąc w kierunku Wojnowa kierują się w ul. Ferdynanda Magellana lub Vasco da Gamy i Chałupniczą.

Objazd przez osiedlowe uliczki

- Mamy problem, bo tych samochodów, które przejeżdżają przez nasze osiedle jest bardzo dużo. Kolejne są zaparkowane wzdłuż jezdni, co utrudnia nam poruszanie się po osiedlu. Często nie ma jak przejść między pojazdami. Nie jest bezpiecznie, bo mimo ograniczenia ruchu do 30 km/h, kierowcy notorycznie tę prędkość przekraczają - mówi Beata Szymańska – Szkolnicka, mieszkanka osiedla Olimpia Port.

Zobacz też: Tyle zostało z potężnego pałacu Stolbergów we Wrocławiu. Zabytek spłonął minionej nocy. Konserwator reaguje

Mieszkańcy osobiście i za sprawą rady osiedla pisali o zmiany w organizacji ruchu. Ich zdaniem rozwiązaniem problemów byłoby postanie słupków ograniczających parkowanie, znaków ograniczenia prędkości, czy najważniejsze - namalowanie i wyznaczenie przejść dla pieszych. Tych obecnie tam po prostu nie ma.

„Urzędnicy nie widzą problemu i dla nich wszystko jest dobrze”

- Ogólnie przez ulice osiedla ciężko jest przejść pomiędzy pędzącymi autami, których to kierowcy kompletnie nie zwracają uwagi na pieszych. My jako mieszkańcy mamy już dość. Boimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci i swoje. Z korespondencji z urzędem miasta wynika, że urzędnicy nie widzą problemu i dla nich wszystko jest dobrze. A w praktyce wygląda to zupełnie inaczej - mówi Kamila Kliszczak, mieszkanka Olimpii Port.

- W kwestii wyznaczenia przejść dla pieszych wyjaśniamy, że obszar ulic objęty jest „strefą z ograniczeniem prędkości do 30 km/h”. A w strefach spokojnego transportu zasadniczo nie wyznacza się przejść dla pieszych. To wynika, z faktu, że strefa taka, według przepisów charakteryzuje się jedynie ruchem lokalnym, gdzie pieszym zostawia się dużą swobodę w przekraczaniu jezdni. Wizja nie wykazała niepokojących sytuacji – czytamy w piśmie z urzędu miasta.

Mieszkańcy: wystarczyłoby namalować przejścia dla pieszych

- Znak 30 km/h umieszczony na wjeździe nie rozwiązuje problemu. Kierowcy w głębi osiedla i tak już tę prędkość przekraczają. Są miejsca z progami zwalniającymi, które służą jako tzw. przejście sugerowane, ale jakoś nigdy nie zdarzyło mi się, aby ktoś mnie przepuścił. Sprawę rozwiązałoby wyznaczenie przejścia z pasami, aby kierowca wiedział, że ma się zatrzymać, a pieszy, że ma pierwszeństwo – dodaje Pani Kamila Kaliszczak.

Do tej propozycji o komentarz poprosiliśmy wrocławski ratusz. Gdy tylko zostanie ona przesłana do redakcji Gazety Wrocławskiej umieścimy ją tutaj.

Mieszkańcy osiedla Olimpia Port we Wrocławiu zmuszeni są zmagać się z nadmiernym ruchem samochodowym na ich osiedlu.

Mieszkańcy osiedla Olimpia Port boją się o swoje bezpieczeńs...

***
Zobacz też:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska