MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe progi zwalniające we Wrocławiu. W jednym miejscu doszło do tragicznego wypadku. Sprawdź lokalizacje

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Progi pojawią się m.in. na ul. Toruńskiej, gdzie w grudniu 2023 doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Po 4-miesięcznej walce o życie zmarł 14-letni Franciszek Tokarski, piłkarz akademii Śląska Wrocław.
Progi pojawią się m.in. na ul. Toruńskiej, gdzie w grudniu 2023 doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Po 4-miesięcznej walce o życie zmarł 14-letni Franciszek Tokarski, piłkarz akademii Śląska Wrocław. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Progi zwalniające potrafią być uciążliwe dla kierowców, którzy narzekają na brak płynnego ruchu w mieście i obawiają się o zawieszenia swoich samochodów. Jednak ich montaż ma swoje uzasadnienie. Tzw. "hopki" pojawią się m.in. w miejscu, gdzie samochód potrącił Franciszka Tokarskiego, nastoletniego piłkarza Śląska Wrocław.

Nowe progi zwalniające we Wrocławiu

Urzędnicy podkreślają, że progi zwalniające pojawiają się w miejscach, które mieszkańcy lub rady osiedli zgłaszają jako niebezpieczne.

- Wnioskujący opisują najczęściej sytuacje, w których kierowcy rozwijają duże prędkości, czy nie ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściu. Kiedy mówimy o drodze do szkoły, ośrodka wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami, czy placówek zdrowia, sprawa wymaga trwałej interwencji, nie tylko patrolów policji - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Progi zwalniające, choć są uciążliwe, ograniczają liczbę poważnych lub śmiertelnych wypadków. W 2021 roku osiem osób zginęło pod kołami samochodów. W 2022 i 2023 było to pięć osób - czworo pieszych i motocyklista.

- Zdajemy sobie sprawę, że nie są one przyjaznym rozwiązaniem. "Hopki" są frustrujące, ale na ten moment są jednym ze skuteczniejszych i opłacalnych finansowo narzędziem, egzekwującym od kierowców przestrzeganie limitów prędkości. Są skuteczne, bo liczba poważnych wypadków i wypadków śmiertelnych we Wrocławiu sukcesywnie spada - dodaje nasz rozmówca.

Na tych ulicach zamontowane będą progi zwalniające

progi pojawiają się w miejscach, w których kierowcy rozwijają duże prędkości lub nie ustępują pierwszeństwa pieszym. Są to m.in. przejścia dla pieszych w drodze do szkoły, ośrodka wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami, czy te przy placówkach zdrowia. Te miejsca wymagają trwałej interwencji, nie tylko patrolów policji.

- Po takich zgłoszeniach prowadzimy obserwacje w terenie, analizujemy statystyki zdarzeń drogowych, mierzymy prędkość przez całą dobę, by w końcu podjąć decyzję o potrzebie lub nie i formie uspokojenia ruchu - mówi Tomasz Sikora.

W najbliższym czasie miasto planuje wyniesienie progów na:

  • ul. Racławickiej/Lakierniczej,
  • ul. Brodzkiej przy Lubelskiej,
  • ul. Toruńskiej.

Progi pozwolą uniknąć tragedii

Przy ul. Toruńskiej, gdzie pojawią się nowe progi, doszło w grudniu 2023 roku do tragicznego wypadku. Nastoletni Franciszek Tokarski, piłkarz akademii Śląska Wrocław, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych. Chłopak zmierzał do internatu, w którym mieszkał.

W wyniku wypadku młody piłkarz doznał poważnego urazu rdzenia kręgowego i miał obrzęk mózgu. 7 kwietnia zmarł. Miał zaledwie 14 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska