MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont 300-letniego pałacu. Powoli odzyskuje dawny blask! Elewacja w ciemnym różu, a w środku - przepiękne freski

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Na zewnątrz obiekt zyskuje już swoje pierwotne kolory. W środku znajdują się przepiękne malowidła na ścianach i sufitach. Sam pałac jest domem dla... biblioteki i przedszkola. Zobacz >>>>
Na zewnątrz obiekt zyskuje już swoje pierwotne kolory. W środku znajdują się przepiękne malowidła na ścianach i sufitach. Sam pałac jest domem dla... biblioteki i przedszkola. Zobacz >>>>Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu / fotopolska.eu / Gmina Niechlów
Ten dolnośląski pałac już od prawie 250 lat nie przechodził żadnej przebudowy. Z roku na rok niszczał coraz bardziej. W końcu gmina, z użyciem własnych środków, zabrała się za gruntowny remont, który zaczął się od odnowienia oryginalnych tynków i sztukaterii oraz przywrócenia historycznej elewacji w ciemnym różu. Prawdziwy skarb kryje się jednak wewnątrz. Właśnie tam znajdują się przepiękne malowidła ścienne. Zobaczcie to!

Ten 300-letni pałac nie mógł być zapomniany. Wypięknieje!

W 2023 roku władze gminy zarządziły pierwszy etap prac związanych z remontem i konserwacją budynku zamieszkiwanego niegdyś przez proboszcz cystersów. Po pierwszym etapie prac efekty są już widoczne i robią świetne wrażenie.

300-letni pałac z najdrobniejszymi szczegółami na zdjęciach. Zobacz je w galerii!

- Zakres prac obejmował konserwację i restaurację tynków oraz detalu sztukatorskiego w obrębie ryzalitu fasady, wystroju kamiennego, rekonstrukcję kolorystyki tynków, konserwację stolarki okiennej i drzwiowej, naprawę schodów wejściowych wraz z odbudową balustrady, miejscową naprawę więźby dachowej oraz lukarny, wykonanie odwodnienia - przekazał Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przywrócono oryginalny kolor. A co z pięknymi freskami na ścianach?

Podczas prac konserwatorskich odkryto, że w budynku zachowały się oryginalne tynki nakładane w dwóch warstwach. Pierwsza z nich to gruboziarnisty tynk, na którym umieszczono cieńszą warstwę o drobniejszym ziarnie, zatartą na gładko.

Sztukaterie wykonano z drobnoziarnistej, zwartej zaprawy, także zacieranej na gładko. Pierwotna kolorystyka elewacji była intensywna i utrzymana w ciepłych barwach, z dominującym ciemnym różem i detalami w złamanej bieli.

Elewacja kamieniarska jest wykonana z piaskowca, na której nie znaleziono śladów oryginalnych kolorów.

Dzięki szeroko zakrojonym pracom konserwatorskim przywrócono historyczny wygląd ryzalitowi fasady prepozytury, a dalsze prace planowane są w kolejnych latach.

Wnętrze zdobią freski autorstwa malarzy ze szkoły Christiana Filipa Bentuma – Jana Antoniego Feldera i Ignacego Axera. Cały kompleks otoczono murowanym ogrodzeniem z ozdobną bramą.

Wnętrze zdobią freski autorstwa malarzy ze szkoły Christiana Filipa Bentuma – Jana Antoniego Feldera i Ignacego Axera.
Wnętrze zdobią freski autorstwa malarzy ze szkoły Christiana Filipa Bentuma – Jana Antoniego Feldera i Ignacego Axera. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu / fotopolska.eu / Gmina Niechlów

Po zamknięciu zakonu cystersów pałac stał się siedzibą właścicieli dóbr i wsi Siciny, którym władali do 1945 roku. Po II wojnie światowej pałac przejęły komunistyczne władze PRL. Przez lata mieściły się w nim różne instytucje, a od dłuższego czasu funkcjonują tu m.in. biblioteka i placówka edukacyjna.

Zobacz też:Tak kiedyś wyglądało Sępolno i Wielka Wyspa. Historyczne zdjęcia osiedla i okolic sprzed II wojny światowej

Mowa o pałacu w Sicinach, w gm. Niechlów, który znajduje się tuż przy granicy Dolnego Śląska z woj. wielkopolskim:

Na zewnątrz obiekt zyskuje już swoje pierwotne kolory. W środku znajdują się przepiękne malowidła na ścianach i sufitach. Sam pałac jest domem dla... biblioteki i przedszkola. Zobacz >>>>

Remont 300-letniego pałacu. Powoli odzyskuje dawny blask! El...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska