MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy zabytek Wrocławia znajduje się na Psim Polu. XIX-wieczne wnętrza robią wrażenie! Trenują tam japońskie sztuki walki

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Budynek został postawiony jako część grodowych zespołów rozrywkowo-rekreacyjnych.
Budynek został postawiony jako część grodowych zespołów rozrywkowo-rekreacyjnych. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dolnośląski Konserwator Zabytków wpisał do oficjalnego rejestru kolejny zabytek. To zapomniana hala, która znajduje się przy ul. Bierutowskiej we Wrocławiu. Przed wojną obiekt stanowił część kompleksu rozrywkowo-rekreacyjnego. Dziś, pośród zdobionych kolumn, trenują sportowcy.

Informacja o uprawomocnieniu decyzji konserwatora została opublikowana w piątek (14 czerwca). Wynika z niej, że hala sportowa, która znajduje się przy ul. Bierutowskiej 36-38 we Wrocławiu, została wpisana do rejestru zabytków.

Obiekt został postawiony pod koniec XIX wieku jako część Etablissements Deutscher Kaiserr czyli ogrodowych zespołów rozrywkowo-rekreacyjnych. Mieściły się tu:

 • sale koncertowe,
 • teatralne,
 • taneczne,
 • kawiarnie,
 • piwiarnie,
 • restauracje,
 • drewniane altany,
 • pergole.

To właśnie w tych miejscach odbywały się festyny, sztuki i zabawy. Wydarzenia gromadziły tłumy mieszkańców, do czasu pojawienia się kinematografu. Większość wrocławskich zespołów zlikwidowano po 1945 roku.

Wyjątkowa historia wrocławskiej hali. Zobaczcie dawne grafiki i aktualne zdjęcia!

Nowy zabytek we Wrocławiu ma ponad 125-letnią historię. Kompleks, na terenie którego się mieścił, został założony przy historycznym trakcie z Wrocławia do Oleśnicy przez restauratora Emila Wasnera w 1899 roku, czyli blisko 30 lat przed włączeniem Psiego Pola w granice miasta! Posiadał salę taneczno-restauracyjną z werandą, hotel i ogród.

Choć funkcja tego miejsca kompletnie się zmieniła, to do tej pory zachowano:

 • pierwotny układ sali taneczno-restauracyjnej,
 • werandę o drewnianej konstrukcji ścian,
 • więźby z bogatym snycerskim detalem elewacji.

Jak dodają pracownicy DWKZ, obiekt stanowi również rzadki przykład funkcjonowania budynku użyteczności publicznej w jednym miejscu nieprzerwanie od co najmniej 1898 r. do chwili obecnej, ilustrując znaczące etapy rozwoju historii Wrocławia. Obecnie znajduje się w nim m.in.: Wrocławski Klub Aikido.

Grafika pochodzi z 1915 roku.
Grafika pochodzi z 1915 roku. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Kliknij w przycisk, żeby przejść do galerii. Znajdziesz w niej dawne pocztówki oraz aktualne zdjęcia wnętrz zabytkowej hali >>

Zobacz też:

W tym miejscu znajduje się najnowszy zabytek:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska