Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie macie energii? Jesteście zmęczeni i rozdrażnieni? To może być przesilenie wiosenne. Jak sobie poradzić?

Alina Gierak
Alina Gierak
Na przełomie marca i kwietnia macie prawo czuć się gorzej. Kliknijcie galerię i dowiedźcie się, jak łagodzić skutki przesilenia wiosennego.
Na przełomie marca i kwietnia macie prawo czuć się gorzej. Kliknijcie galerię i dowiedźcie się, jak łagodzić skutki przesilenia wiosennego. Pexels
Martwi was spadek energii? Nic wam się nie chce? Jesteście zmęczeni i rozdrażnieni? Mogło was dopaść przesilenie wiosenne. To czas w marcu i kwietniu, gdy jesteśmy wyjątkowo już zmęczeni dniami bez słońca, siedzącym trybem życia i lenistwem kanapowym. Jak sobie z tym poradzić i w miarę bezboleśnie przeżyć przesilenie wiosenne?- przeczytacie poniżej. Kliknijcie galerię, by poznać konkretne sposoby na poradzenie sobie z dolegliwościami.

Spis treści

Przyczyny przesilenia wiosennego

Po zimie nasz organizm jest osłabiony, bowiem rzadziej wychodzimy na dwór, a nasza dieta jest uboższa. W organizmie brakuje magnezu, który wpływa na poziom stresu oraz potasu, który odpowiada za refleks. Mało słonecznych dni powoduje niedobór serotoniny, podjadanie na kanapie i przyrost wagi, sprawia, że jesteśmy ociężali. Do tego dodajmy skoki ciśnienia, wahania temperatury, zmienną pogodę i .... efekty odczuwamy od razu.

  • Brakuje nam energii
  • Jesteśmy ciągle zmęczeni
  • Jesteśmy senni
  • Mamy wahania nastrojów
  • Jesteśmy rozdrażnieni
  • Brakuje nam apetytu
  • Mamy problemy z koncentracją
  • Męczą nas skurcze nóg
  • Boli nas głowa i kończyny

Te dolegliwości szczególnie mocno będą odczuwać osoby przewlekle chore (cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadciśnienie), mające problemy z układem krążenia, dochodzą do siebie po zabiegach, ciężko pracujące i bez czasu na odpoczynek.

Najgorzej czujemy się na przełomie marca i kwietnia. Tuż po wprowadzeniu czasu letniego.
Dobra wiadomość jest taka, że dolegliwości mijają po 2-3 tygodniach, kiedy nasz organizm przystosuje się do zmian pogodowych i czasowych. Jeśli jednak złe samopoczucie utrzymuje się dłużej, powinnyście zgłosić się do lekarza.

Przesilenie wiosenne — jak łagodzić dolegliwości?

Przesilenie wiosenne nie jest chorobą. Prędzej lub szybciej mija. Możemy sami złagodzić dolegliwości i sprawić, że poczujemy się lepiej.

Co powinnyśmy zrobić?

  • Odpoczywać. Dobra jest krótka drzemka w środku dnia
  • Zadbać o zróżnicowana dietę
  • Zadbać o odpowiednią dawkę snu
  • Pić dużo wody
  • Ruszać się na świeżym powietrzu. Spacerować, wędrować po górach. Pamiętajcie, że chodzenie po sklepach, to nie jest spacer.

Kliknijcie galerię, by poznać szczegóły i inne sposoby łagodzenia skutków przesilenia wiosennego

Wiosna to czas przeziębień

Przesilenie wiosenne to także czas, kiedy bardzo często dochodzi do przeziębień. Nasz układ odpornościowy wciąż jest osłabiony, a zdradliwa, zmienna pogoda robi swoje. Łatwo złapać katar i przeziębienie. Nie lekceważmy go. Wiosną, szczególnie w jej początkowym okresie, trzeba uważać, by przeziębienie nie przerodziło się w poważniejsze kłopoty ze zdrowiem.

Warto słuchać swojego organizmu. Gdy czujecie przedłużające się zmęczenie, nie próbujcie za wszelką cenę jednego dnia odrabiać nagromadzonych zaległości. Lepiej odprężcie się, spotkajcie się z przyjaciółmi, pójdźcie do kina lub teatru, ale najlepiej na długi, szybki spacer. Nie podkręcajcie się kawą lub energetykami. Przesilenie wiosenne w końcu przejdzie i będziecie się cieszyć wiosną.

Więcej o wiośnie przeczytacie tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska