MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miniaturowa wersja dworca PKP Wrocław Główny? Pałac w Boguszycach, niecała godzina drogi z Wrocławia. Tak wygląda w środku

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Pałac w Boguszycach powstał w połowie XIX wieku. Od lat stoi opuszczony, choć ostatnio przeszedł mały remont. Zobacz zdjęcia.
Pałac w Boguszycach powstał w połowie XIX wieku. Od lat stoi opuszczony, choć ostatnio przeszedł mały remont. Zobacz zdjęcia. Konrad Bałajewicz / Polska Press
Wyjęta z epoki Tudorów fasada pałacu w Boguszycach, od razu przywodzi na myśl największy dworzec we Wrocławiu. Budynki łączy nie tylko charakterystyczny angielski neogotyk, ale i bliskość – są oddalone od siebie o jedyne 30 kilometrów. Boguszycki zabytek ostatnio przeszedł remont, ale nadal jest w opłakanym stanie. Czy uda się go uratować i otworzyć?

Boguszyce to malutka wieś pod Oleśnicą, która skrywa efektowny zabytek. Mowa o pałacu Randowshof, wybudowanym w 1850 r., w stylu angielskiego neogotyku. W podobnym powstał również dworzec PKP Wrocław Główny. Podobieństwo widać na pierwszy rzut oka. Wyróżnikiem są dwie wieże na fasadzie - zupełnie, jak na dworcu we Wrocławiu.

Zobacz, jak wygląda pałac w Boguszycach na zdjęciach w galerii >>

Zabytkowy pałac w Boguszycach - smutna historia

Pałac powstał na zlecenie Konrada von Randow, na terenie dawnej posiadłości Bogschütz, która od XVIII wieku należała do szlacheckiej rodziny von Randow. Został zaprojektowany przez architekta Carla Heinricha Wilhelma Wolfa. W jego bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonował folwark, w którym znajdowało się 6 budynków. Przed 1945 r. mieszkało na jego terenie około 100 mieszkańców. W skład pałacu wchodzi także niezagospodarowany dzisiaj park.

W trakcie wojny pałac nie został zniszczony. Po jej zakończeniu, przejął go PGR, który zagospodarował budynek na mieszkania dla pracowników. Po likwidacji PGR, przechodził w ręce Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, następnie do Agencji Nieruchomości Rolnych. Nieremontowany przez dziesięciolecia, mocno podupadał.

Koniec końców, mieszkańców pałacu wysiedlono. W lutym 2022 roku przy ścianach postawiono rusztowania i zaczął się jego remont. Zamurowano wyrwę w ścianie, zrekonstruowano wieżyczki, część elewacji, pokrycie dachowe oraz wnętrze. Choć w przypadku wnętrza, słowo remont to spore nadużycie. Po prostu podłogi i schody zostały przywrócone do stanu używalności, i da się po nich chodzić.

Pałac w Boguszycach powstał w połowie XIX wieku. Od lat stoi opuszczony, choć ostatnio przeszedł mały remont. Zobacz zdjęcia.
Pałac w Boguszycach powstał w połowie XIX wieku. Od lat stoi opuszczony, choć ostatnio przeszedł mały remont. Zobacz zdjęcia. Konrad Bałajewicz / Polska Press

Zobacz, jak wygląda pałac w Boguszycach na zdjęciach w galerii >>

Zobacz też:

Dolnośląski pałac jak wrocławski dworzec

Jak udało nam się ustalić, zabytek nadal należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. Jest ogrodzony, a na płocie i przy bramie wjazdowej wiszą tabliczki z napisem: teren prywatny. Dzierżawią go rolnicy, ze względu na obecność pobliskich magazynów, w których trzymają sprzęt rolniczy. Dlaczego wynajmują także pałac? Do terenu, na którym stoją magazyny, należy również zabytkowy budynek, co tworzy jedną całość. Nadal nie można wejść do pałacu i jest wyłączony z użytku. Drzwi oraz okna są zablokowane lub zamurowane. Czy to się kiedyś zmieni?

Plany właściciela nie są znane. Warto zaznaczyć, że zabytek jest mało widoczny z ulicy i ukrywa się przed wzrokiem turystów. Wokół niego rośnie mnóstwo krzewów i drzew. Próby wyeksponowania obiektu chce podjąć dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica w Boguszycach, Monika Małobęcka-Wzgarda.

- Jeśli pozyskamy środki od prywatnego inwestora, z projektu lub środków gminnych, chcemy przeprowadzić renowację parku i odsłonięcie zabytku. Z tego co wiem, pałac nie jest wystawiony na sprzedaż. Jest to jeden z niewielu budynków zabytkowych na terenie gminy, który powinien być wyeksponowany. Marzy mi się taki projekt. Będę szukała pieniędzy na jego realizację oraz wsparcia m.in. u naszych strażaków, którzy może pomogą nam w koszeniu krzewów. Teren jest bardzo zarośnięty. Trzeba będzie także skonsultować prac z konserwatorem zabytków. Na pewno to jest długa droga. Jeśli ktoś chciałby nam pomóc, zapraszamy do kontaktu – mówi Monika Małobęcka-Wzgarda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica w Boguszycach.

Zobacz, jak wygląda pałac w Boguszycach na zdjęciach w galerii >>

Pałac w Boguszycach znajduje się tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska