MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy antykwariat we Wrocławiu ma już prawie 70 lat! Znajdziecie tam perełki z Polski, Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Dariusz Stoces (z prawej) oraz Jerzy Tomaszewski.
Dariusz Stoces (z prawej) oraz Jerzy Tomaszewski. Karolina Kwiatek/Polska Press
Przy pl. Kościuszki 15 znajduje się wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia. To właśnie tu, w 1956 roku, przeniesiono z Rynku lokalną siedzibę pierwszej powojennej sieci antykwariatów w Polsce! O historii tego miejsca oraz kolekcjonerskich perełkach, które można w nim odnaleźć, rozmawialiśmy z Dariuszem Stocesem, rzeczoznawcą oraz aktualnym właścicielem sklepu DAES.

Spis treści

Antykwariaty kojarzą się przede wszystkim z zakurzonymi książkami, jednak jak tylko przekroczymy próg jednego z tych sklepów, szybko przekonamy się, że można w nich znaleźć znacznie więcej niż kilkudziesięcioletnie tomiki poezji.

Meble z Dolnego Śląska zdobią warszawskie salony

Prawdziwe antykwariaty to miejsca, w których gromadzi się wyjątkowe przedmioty z historią, a jeden z najstarszych mieści się przy pl. Kościuszki 15 we Wrocławiu. DAES (dawniej państwowe przedsiębiorstwo "DESA") ma tu swoją siedzibę od blisko 70 lat!

Dariusz Stoces prowadzi ten antykwariat od ponad trzech dekad. Twierdzi, że to nie przypadek, że właśnie we Wrocławiu otwarto jeden z pierwszych oddziałów przedsiębiorstwa. Po wojnie nie było drugiego regionu, gdzie można było dostać tak wiele rzeczy w równie dobrej jakości, co na Dolnym Śląsku.

Dariusz Stoces (z prawej) oraz Jerzy Tomaszewski.
Dariusz Stoces (z prawej) oraz Jerzy Tomaszewski. Karolina Kwiatek/Polska Press

Kliknij w przycisk, żeby przejść do galerii. Zobaczysz zdjęcia wyjątkowych przedmiotów, które kupisz w sklepie przy pl. Kościuszki 15 we Wrocławiu >>

- Do końca lat 80. XX w. Dolny Śląsk był zagłębiem mebli. Ich ilość, zarówno w mieszkaniach, jak i pałacach czy wszelkiego rodzaju obiektach zabytkowych, była ogromna. Żeby zrobić przejście, trzeba było stawiać serwantkę na komodzie, ale bardzo szybko się je sprzedawało w inne rejony kraju - mówi w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wrocławskiej".

Tendencja ustała na początku lat 90. Do Wrocławia, a także na pozostały obszar Polski, zaczęto sprowadzać wartościowe przedmioty zza granicy, głównie z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

- Obecnie zabytki przede wszystkim się przywozi, a nie wywozi z kraju. Niestety, w przypadku mebli, znaczna ich część jest zabytkowa tylko z wyglądu. W Polsce II wojna światowa jest jasną cezurą czasową, po której wszystko się zmieniło (także wzornictwo), jednak za granicą już niekoniecznie - dodaje.

Oznacza to, że szukając zabytkowych okazów poza granicami kraju łatwo trafić na coś taniego, sprowadzić i sprzedać drożej, choć tak naprawdę przedmiot mógł zostać wykonany nie 80 a 40, czy nawet 30 lat temu.

Zobacz też:

Średniowieczne madonny i muzealne okazy

W wieloletniej historii antykwariatu pojawiały się przedmioty bardzo wysokiej klasy. Niektóre z nich można dziś oglądać w muzeach z Krakowa, Warszawy, Gdańska czy również z Wrocławia. Jednak właściciel sklepu jasno zaznacza, że najcenniejszymi znaleziskami wcale nie muszą być te, które uda się sprzedać za najwyższą cenę.

- Było wiele rzeczy, które niekonieczne musiały być bardzo drogie finansowo, ale były wyjątkowe i ciekawe. Najstarsze z nich pochodzą ze średniowiecza. Mieliśmy przepiękne i bardzo stare Madonny gotyckie - mówi Dariusz Stoces.

Aktualnie klienci coraz częściej szukają przedmiotów z lat 50., 60. oraz 70 XX wieku. Te i inne zabytki można znaleźć w antykwariacie. Jak wyglądają?

Kliknij w przycisk, żeby przejść do galerii. Zobaczysz zdjęcia wyjątkowych przedmiotów, które kupisz w sklepie przy pl. Kościuszki 15 we Wrocławiu >>

Więcej informacji znajdziecie w mediach społecznościowych oraz na stronie sklepu.

W tym miejscu znajduje się najstarszy antykwariat we Wrocławiu:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska