Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy nie chcą rozbiórki Solpolu. Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad 2000 osób

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Solpol, dawny dom handlowy, który być może niedługo zniknie z ulicy Świdnickiej. Petycje ws. zatrzymania procesu rozbiórki podpisało ponad 2000 osób
Solpol, dawny dom handlowy, który być może niedługo zniknie z ulicy Świdnickiej. Petycje ws. zatrzymania procesu rozbiórki podpisało ponad 2000 osób Barbara Maliszewska
Kiedyś nazywano go „straszydłem”, dziś przez niektórych określany jest mianem unikatowego. Towarzystwo Upiększania Miasta stworzyło petycję o zatrzymanie pozwolenia na rozbiórkę słynnego Solpolu. Czy można powtrzymać rozbiórkę budynku? A może to tylko akt desperacji po próbach wpisania Solpolu na listę zabytków? Twórcy petycji chcą jak najszybciej złożyć ją w magistracie. - Wiemy jak istotną rolę w całej sprawie odgrywa czas - mówi Rafał Rydz, założyciel petycji internetowej, pod którą podpisy złożyło ponad 2000 osób.

Solpol stanął przy ulicy Świdnickiej w roku 1993. Śmiały projekt budził kontrowersje od samego początku. Zdania wrocławian były podzielone. Dla niektórych stanowił miłą odmianę po epoce budowania konstrukcji z wielkiej płyty. Dla innych nie wpasowywał się w okoliczną zabudowę i naruszał jej harmonię. Bez wątpienia Solpol wyróżniał się spośród innych dotychczas stawianych budynków.

TAK WYGLĄDAJĄ WNĘTRZA KULTOWEGO SOLPOLU PRZED WYBURZENIEM

Wrocławska perełka handlowa z lat dziewięćdziesiątych, dom handlowy Solpol przy ulicy Świdnickiej ma zostać zburzony. Taką decyzję podjął jego właściciel Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych Polaków, który kupił tę działkę w listopadzie 1991 roku i zdecydował o budowie wielopoziomowego domu handlowego. Budynek zaprojektowany w pracowni AR-5 był jednym z pierwszych powojennych budynków o takiej funkcji we Wrocławiu. Otwarcie domu towarowego miało miejsce 6 grudnia 1993 roku. W Solpolu zainstalowano: ruchome schody, klimatyzację i monitoring kamer przemysłowych. Na parterze działał sklep samoobsługowy, a w piwnicy sklep spożywczy, natomiast na wyższych kondygnacjach - stoiska z odzieżą i obuwiem, zabawkami, artykułami sportowymi, sprzętem RTV i komputerami. Na ostatnim piętrze mieściły się biura. W 2002 roku w piwnicach budynku, specjalnie do tego zaadaptowanych, telewizja Polsat zrealizowała dwa sezony reality-show Bar, który prowadził go Krzysztof Ibisz.Handlowa część Solpolu jest zamknięta od kilku lat. Ale my mieliśmy okazję zajrzeć do środka. Zobaczcie, jak dziś wygląda Solpol na kolejnych slajdach. To zapewne ostatnie takie zdjęcia przed zburzeniem budynku.

Tak wygląda wrocławski Solpol w środku. Zobaczcie zanim go w...

Z czasem jego bryła i kolorystyka zyskały spore grono zwolenników, o czym świadczą próby powstrzymania rozbiórki obiektu. - Myślę, że pod petycją podpisały się zarówno osoby młodsze jak i starsze ode mnie – mówi inicjator petycji Rafał Rydz. - Solpol ma swoich zwolenników w każdej grupie wiekowej. Część osób, które pamiętają samą jego budowę darzy Solpol sentymentem. Natomiast osoby młodsze cenią go za jego zewnętrzną bryłę, która jest nietypowa, odważna i zarazem w pełni oddaje stylistykę lat 90-tych, do której powrót jest aktualnie widoczny w modzie oraz wzornictwie.

Ceniony przez architektów, ale bez ochrony konserwatorskiej

Treść pisma bezsprzecznie potwierdza słowa autora. - Nie mamy wątpliwości, iż jest budynkiem unikatowym, w pełni oddającym rzeczywistość okresu w jakim powstał – możemy przeczytać w petycji. - Jako społeczeństwo nabieramy większej świadomości o znaczeniu budynku Domu Handlowego Solpol jako elementu budowy tożsamości kulturowej po 1989 roku.

Należy jednak pamiętać, że Solpol jest budynkiem stojącym na parceli prywatnej. - Decyzja o wydaniu zgody na rozbiórkę obiektu takiego jak ten nie jest kwestią uznaniową – mówi Tomasz Myszko-Wolski z Departamentu Prezydenta. - Jeżeli właściciel obiektu sam wnosi o jego rozbiórkę i spełnia wszystkie warunki do rozpoczęcia takiego procesu, Solpol najprawdopodobniej zniknie z mapy Wrocławia. Wiemy, że jest budynkiem cenionym przez architektów, ale dopóki nie zostanie objęty ochroną konserwatorską, dopóty nie ma powodów, by wstrzymywać się z decyzją o rozebraniu obiektu.

Właściciel budynku ma także teren za Solpolem, to daje spore możliwości

Decyzja jeszcze nie zapadła, choć wniosek o wyburzenie Solpolu jest już rozpatrywany. Wyburzanie mogłaby powstrzymać decyzja konserwatora o objęciu budynku opieką konserwatorską. Jednak próby wpisania budynku na listę zabytków nie powiodły się, a stosunkowo młody wiek budynku nie sprzyjają podjęciu takiej decyzji. Dodatkowo Solpol od wielu lat stoi pusty. Mimo to twórcy petycji podpowiadają, że gdyby ocalić zewnętrzne detale budynku i zachować jego charakter, można by znów tchnąć w niego życie. - Ja, oraz zapewne większość osób podpisanych pod petycją, zaadaptowałaby Solpol na funkcje kulturalno wystawiennicze – sugeruje Rafał Rydz. - Po przeprowadzonej renowacji byłby wizytówką dla miasta, a dodatkowym atutem stałby się fakt, że nowa funkcja służyłaby mieszkańcom i turystom.

W posiadaniu właściciela obiektu Zygmunta Solorz-Żaka jest także parcela za Solpolem. To daje właścicielowi spore możliwości inwestycyjne, szczególnie że ul. Świdnicka jest przecież reprezentacyjnym punktem w naszym mieście. Twórcy petycji obawiają się, że w Solpol zastąpi budynek w żaden sposób nie wyróżniający i zarazem nie wpisujący się w okoliczną zabudowę. Jak widać historia lubi się powtarzać, bo z podobnymi wątpliwościami mierzyli się mieszkańcy Wrocławia z lat 90-tych, kiedy Solpol powstawał. Teraz, zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom zatrzymania rozróbki budynku pozostaje czekać na rozwój wydarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska