Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko we Wrocławiu do przebudowy! 8 milionów pasażerów rocznie i loty w każdy zakątek świata?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wszystkie te zmiany mają na celu dopasowanie infrastruktury lotniska we Wrocławiu do rosnącej liczby pasażerów oraz zapewnienie im wygodnych i nowoczesnych udogodnień.
Wszystkie te zmiany mają na celu dopasowanie infrastruktury lotniska we Wrocławiu do rosnącej liczby pasażerów oraz zapewnienie im wygodnych i nowoczesnych udogodnień. Paweł Relikowski / Polska Press
Wrocławskie lotnisko czeka duża rozbudowa terminalu, której przeprowadzenie planuje się w kilku etapach. Pierwszy rozpocznie się już w 2024 roku. Skończy się aż dziewięć lat później. Prace są podyktowane faktem, że coraz więcej pasażerów korzysta z portu im. Mikołaja Kopernika. Nowa odsłona lotniska ma poprawić komfort podróży i zwiększyć wybór kierunków.

Spis treści

Rozbudowa wrocławskiego lotniska - prace rozpoczną się w I kwartale

Port Lotniczy Wrocław aktualnie jest zaangażowany w przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji w infrastrukturę lotniskową po stronie „airside”. To strefa operacyjna, obejmująca obszar do obsługi samolotów. Są to m.in. drogi startowe, drogi kołowania, płyty postojowe oraz budynki takie jak wieża kontroli lotów czy hangary.

- Wykonawca zostanie wybrany w pierwszym kwartale 2024 i od momentu podpisania umowy będzie miał 26 miesięcy na wybudowanie drogi szybkiego zjazdu, równoległej drogi kołowania, płyty postojowej, drugiej płyty do odladzania oraz remont użytkowanych obecnie dróg kołowania - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Bartosz Wiśniewski, rzecznik prasowy lotniska.

W pierwszej kolejności odbędzie się budowa płyty postojowej, która będzie stanowiła "lustrzane odbicie" tej już istniejącej przy terminalu dla pasażerów. Będzie tam kilkanaście miejsc dla dużych samolotów typu Boeing 737. Przebudowa stworzy też dodatkowe miejsca dla największych maszyn wojskowych i cargo.

Zobacz też: Są pierwsze wizualizacje rozbudowy lotniska!

W drugim kwartale 2024 roku rozpocznie się organizacja szybkiego zjazdu umożliwiającego szybsze opuszczanie drogi startowej przez samoloty. Skróci to cały proces przylotów i odlotów. W następnym roku, czyli w drugim kwartale 2025 roku, planowana jest przebudowa istniejącej drogi kołowania, a także rozpoczęcie budowy nowej płyty do odladzania samolotów po zachodniej stronie lotniska.

Rozbudowa terminalu planowana jest na lata 2026 – 2028 więc szczegółowy plan jest aktualnie opracowywany. W 2024 rozpocznie się też projektowanie rozbudowy terminalu, który docelowo ma obsługiwać do 8 milionów pasażerów rocznie.

Więcej pasażerów i połączeń we wszystkie strony świata

Rozbudowa terminalu sama w sobie nie ma wpływu na wielkość lądujących samolotów, ale przekłada się bezpośrednio na większą liczbę pasażerów, których Port Lotniczy Wrocław będzie mógł odprawić.

- Aktualnie realizowane przez nas połączenia pokazują, że jesteśmy w stanie obsługiwać właściwie wszystkie rodzaje samolotów. Przykładem może być bezpośrednie połączenie Wrocław-Seul realizowane przez szerokokadłubowego Boeinga 787 – 9 Dreamliner - dodaje Bartosz Wiśniewski.

Ważniejsza jest możliwość odprawienia większej liczby pasażerów. To może być bowiem impuls dla przewoźników do otwierania kolejnych połączeń z Wrocławia, o co bardzo mocno Port Lotniczy zabiega.

- Rok 2023 był rekordowym w historii wrocławskiego lotniska. Zakładamy, że podobnie będzie w 2024, w którym planujemy ponownie dwucyfrowe wzrosty - mówi nam Bartosz Wiśniewski

Port Lotniczy Wrocław zakończył 2023 rok z najwyższą w historii liczbą obsłużonych podróżnych. Liczba ta wyniosła 3 mln 891 tys. pasażerów. Nie było miesiąca, żeby lotnisko nie poprawiono wyniku z 2019 roku. W 2024 roku mogą to być już 4 miliony osób.

Praca będzie podzielona na etapy

W przypadku rozbudowy terminalu władze lotniska planują podzielić prace na etapy. W pierwszym z nich rozbudowana zostanie jego wschodnia część (przylotowa), następnie część zachodnia (odloty) i wieża kontroli ruchu samolotów.

- Oba etapy planujemy na lata 2026-2028. W kolejnych latach do 2035 roku planujemy również budowę pirsu odlotowego w kierunku zachodnim. Naszą ambicją jest, żeby inwestycje miały jak najmniejszy wpływ na bieżącą działalność portu - kończy nasz rozmówca.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska