Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec Mlecznej Budki. Mlekomaty zamknięte

Redakcja
Mleczna budka miała we Wrocławiu 12 automatów
Mleczna budka miała we Wrocławiu 12 automatów WOJCIECH MATUSIK
- Mlekomat przy hali Tęcza zniknął! Na Facebooku Mlecznej Budki jest krótka informacja, że zakończono działalność i żadnych szczegółów. Co się stało z firmą? I gdzie we Wrocławiu można teraz kupić normalne, dobre mleko, takie z którego bez problemu da się zrobić mleko zsiadłe czy cokolwiek innego? - pyta Łukasz, nasz Czytelnik. Odpowiedzi szukał Marcin Walków, reporter Gazety Wrocławskiej.

Niestety. Zniknął nie tylko mlekomat przy hali Tęcza, ale wszystkie takie automaty we Wrocławiu. Pod marką Mlecznej Budki było ich 12. Firma zakończyła działalność, głównie z powodów finansowych.

- Było to nieopłacalne. Na drodze stanęły też przepisy, bo otrzymaliśmy nakaz rozbiórki na jeden z mlekomatów. Według inspektorów, na postawienie takiej budki konieczne było pozwolenie na budowę - tłumaczy Mateusz Placek, prezes firmy Mlek-Pol, prowadzącej mlekomaty. - Zdecydowaliśmy o zamknięciu działalności.

Preses dodaje, że nie jest wykluczony powrót mlekomatów. - Woziliśmy mleko do Wrocławia z okolic Kluczborka, to około 100 km. Może jakiś rolnik z okolic Wrocławia zechce przejąć ten biznes, jesteśmy otwarci - dodaje Placek.

Bez wahania prezes odpowiada też na drugie pytanie Czytelnika o to, gdzie teraz we Wrocławiu można kupić prawdziwe i naturalne mleko. - Nigdzie - uśmiecha się pan Mateusz.

Potwierdza to też dr Marek Szołtysik z Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Na rynku dostępne jest jeszcze mleko mikrofiltrowane, pasteryzowane i UHT.
- Najbardziej wartościowe jest mleko mikrofiltrowane - mówi dr Marek Szołtysik.

Tłumaczy, że w tej metodzie mleko przepuszcza się przez specjalne membrany, które mają "otworki" mniejsze niż rozmiary bakterii. Jest też pasteryzowane w temperaturze 72 stopni Celsjusza, więc straty witamin i wapnia nie przekraczają 3 proc. Tymczasem w przypadku mleka produkowanego metodami przemysłowymi takie straty sięgają 25 proc., a podczas zagotowania mleka w domowym garnku - 40 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska