Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne progi zwalniające we Wrocławiu, tym razem na ruchliwej ulicy. Kierowcy mają dość

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Progów zwalniających we Wrocławiu jest coraz więcej. Czy to skuteczna metoda, żeby kierowcy nie pędzili przez miasto?
Progów zwalniających we Wrocławiu jest coraz więcej. Czy to skuteczna metoda, żeby kierowcy nie pędzili przez miasto? Paweł Relikowski / Polska Press
Ulica Grota-Roweckiego we Wrocławiu pozwala dojechać do ulicy Borowskiej i centrum miasta mieszkańcom Wojszyc i Ołtaszyna, które w ostatnich latach bardzo się rozrosły. Generuje to ogromne korki, a gdy ich nie ma - płynny przejazd mogą uniemożliwić pojawiające się na jezdni progi zwalniające. "Na czyj wniosek zostało to wykonane?!" - pyta czytelnik w mailu do redakcji.

Spis treści

Do redakcji "Gazety Wrocławskiej" w ostatnich tygodniach coraz częściej trafiają maile w sprawie progów. Pod koniec września przeprowadzono w mieście szereg prac uspokajających ruch. Efektem tego są też progi m.in. na ulicy Ślężnej, stanowiącej główny wyjazd z miasta w kierunku Bielan Wrocławskich i autostrady A4.

Dwa progi w odległości 30 metrów - absurd?

- Cóż to za inwestycja na ul. Grota-Roweckiego? Zamontowane zostały dwa progi zwalniające w odległości 30 metrów. Czy Grota-Roweckiego w niedługim czasie ma się stać ul. Terenową i mieć próg na progu? Na czyj wniosek wykonywane są tego typu prace? - pyta sfrustrowany czytelnik i dodaje, że na południowych osiedlach Wrocławia ruch samochodowy będzie ogromny dopóki nie zorganizuje się lepszej komunikacji publicznej.

Progi to wina kierowców?

W rozmowie z Tomaszem Sikorą z Urzędu Miejskiego Wrocławia usłyszeliśmy: progów jest coraz więcej, żeby kierowcy nie pędzili przez miasto.

- Wszyscy się zgadzamy, że progi są niewygodne, niekomfortowe dla kierowców. Nikt nie lubi progów. Ale są, jak dotąd, najskuteczniejszym sposobem spowolnienia ruchu i poprawy bezpieczeństwa. Nie ograniczają przepustowości tak jak skrzyżowanie i mają minimalny wpływ na komfort jazdy w komunikacji miejskiej - mówi Tomasz Sikora.

Progi powstają we Wrocławiu w konkretnych lokalizacjach: w pobliżu przejść dla pieszych bez świateł czy przystanków autobusowych. W przypadku Grota-Roweckiego, w imieniu mieszkańców wystąpili o nie: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz Rada Osiedla Wojszyce, która zgłaszała taką konieczność. Głównym powodem byli kierowcy wyprzedzający autobusy bez zwracania uwagi na podwójną ciągłą i w sąsiedztwie pasów.

- Należy podkreślić, iż progi w rejonie skrzyżowania z ulicą Oboźną zlokalizowane są tuż przy przystankach autobusowych. Zapewnienie komfortowej wymiany pasażerów było priorytetem. Przed progami obowiązuje także ograniczenie prędkości do 30 km/h - dodaje Tomasz Sikora.

Koszt realizacji tego projektu to 41 820 zł brutto. Analogiczne rozwiązanie (progi i punktowe ograniczenie prędkości) zostało wprowadzone przy skrzyżowaniu z ulicą Gałczyńskiego, również w okolicy przystanków MPK.

Progów będzie jeszcze więcej

Wnioski o progi są jednymi z najczęściej wpływających do Wydziału Inżynierii Miejskiej we Wrocławiu.

- Zgłoszenia od mieszkańców, policji czy rad osiedli wymagają naszej interwencji w postaci opracowania projektu docelowej organizacji ruchu. Stosowanie progów zwalniających ma na celu wymuszenie ograniczenia prędkości samochodów wyłącznie w tych miejscach i na tych drogach, na których inne metody są niewystarczające. Liczba projektów uspokojenia ruchu jest na tyle duża, że co roku zmuszeni jesteśmy wybierać te do najpilniejszej realizacji - mówi nam Tomasz Sikora.

Jak usłyszeliśmy w Urzędzie Miejskim, dotychczasowe obserwacje po zastosowaniu progów zwalniających pokazują, że spełniają one swoją rolę i kierowcy rzeczywiście zwalniają, a niebezpiecznych sytuacji jest znacznie mniej.

Kiedy magistrat zrezygnuje z progów?

- Jeśli kierowcy we Wrocławiu przestaną przekraczać przepisową prędkość i stwarzać zagrożenie dla pieszych, miasto będzie sukcesywnie rezygnować z progów - mówi Sikora.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska