Jan Miodek: Inżynierowie i bohaterzy

  Jan Miodek: Inżynierowie i bohaterzy

  Jan Miodek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jan Miodek: Inżynierowie i bohaterzy

  ©Mikołaj Nowacki

  W czasie pewnej uroczystości akademickiej zwróciłem się do audytorium ze słowami: "Szanowni państwo inżynierowie - bohaterzy dzisiejszej uroczystości", raz wykorzystując w mianowniku liczby mnogiej osobowych rzeczowników twardotematowych końcówkę "-owie" i raz końcówkę "-y". Od razu po wykładzie skierowano do mnie mnóstwo pytań na ten temat.
  Jan Miodek: Inżynierowie i bohaterzy

  ©Mikołaj Nowacki

  Długowiekowy zwyczaj polszczyzny pozwala w tym przypadku gramatycznym na wariantywne posługiwanie się postaciami z wygłosowymi "-i", "-y" albo "-owie" wielu rzeczowników: profesorzy - profesorowie, ambasadorzy - ambasadorowie, senatorzy - senatorowie, geolodzy - geologowie, psycholodzy - psychologowie, Norwedzy - Norwegowie. Do tego ciągu dołączają użyte przeze mnie pluralne mianowniki: inżynierzy albo inżynierowie, bohaterzy albo bohaterowie: "Inżynierowie dusz ludzkich" (Stalin na spotkaniu z literatami w r.
  1932), "Inżynierzy zawsze budzili mój szacunek" (ze współczesnego wywiadu prasowego), "Niech żyją polscy bohaterowie" (Maurycy Gosławski 1802-1834), "Bohaterowie są zmęczeni" (tytuł filmu z r. 1955), "A oto bohaterzy dzisiejszego spotkania" (współczesna relacja telewizyjna z meczu piłkarskiego). Nie popełniłem więc błędu ani w pierwszej formie, ani w drugiej. A dlaczego je fleksyjnie zróżnicowałem? - Zrobiłem to w pełni świadomie!

  Otóż w wypadku form z równorzędnymi gramatycznie końcówkami "-i", "-y" i "-owie" warto wziąć też pod uwagę kryterium estetyczne. Oto np. rzeczownik pedagog. Wszystkie słowniki informują o jednakowo poprawnych brzmieniach pedagodzy i pedagogowie. A przecież zawsze wybiorę to pierwsze, bo jest ładniejsze fonetycznie, bo nie ma w nim "gulgoczącego", powtarzającego się "-go-" z postaci pedagogowie. Sytuacja odwrotna zachodzi w inżynierach: tu powtarzający się dźwięk "ż" mamy w mianownikowym pluralnym inżynierzy - dlatego zawsze wybieram wariant inżynierowie. Zrobiłem tak też w czasie przywołanego na początku wykładu. By zaś całe wypowiedzenia fleksyjnie - a także stylistycznie - zróżnicować, od bohatera utworzyłem mianownik liczby mnogiej bohaterzy.

  Powie mi ktoś może teraz, że brzmienia z wygłosowym -owie są dostojniejsze. Z takim odczuciem można się do pewnego stopnia zgodzić. Bardzo jednak je relatywizuje zupełny brak konsekwencji w tym zakresie. Weźmy np. rzeczownik prezydent - określenie najwyższej godności w państwie: zwyczaj utrwalił wyłączną postać pluralną prezydenci. To samo z premierem: tylko premierzy. Tymczasem niższy dyplomatyczną rangą minister może mieć wprawdzie w mianowniku liczby mnogiej obie postacie, czyli ministrzy i ministrowie, ale w praktyce używa się tylko brzmienia z "-owie". Od ambasadora urabia się mniej więcej jednakowo często postacie ambasadorzy i ambasadorowie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kelner

  jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  kelnerzy i kelnerowie! ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cz

  Analfa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Czytaj ze zrozumieniem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  msc, fem, pl

  d'Albeaux (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  A ja zawsze sądziłem, że bohaterzy to oni, bohaterki to one, a jedni i drudzy to bohaterowie. Podobnie psycholodzy, psyholożki, psychologowie oraz ministrzy, ministry, ministrowie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak, ale do liczebników

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mylnie skojarzyłeś to z liczebnikami, gdzie taka zasada faktycznie obowiązuje np. czterech, cztery i czworo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  zico (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22

  Jan Miodek chyba tym razem przegina z "wolnoscia" jezyka! Dlaczego nie powiedzial inzynierzy, tylko inzynierowie, skoro pierwsza forma tez by byla calkiem OK?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czytaj zamiast przelatywać oczami

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

  Profesor wyjaśnił dlaczego. Przeczytaj cały artykuł, a znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  błagam o wyjaśnienie

  dyl s. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 129 / 121

  A co z ministrą Muchą? Forma poprawna, czy jakieś dziwadło? Dwie ministry, czy dwie ministrzynie?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo