Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fontanna Neptuna z pl. Nowy Targ we Wrocławiu prawie kompletna. Odnaleziono kolejne części

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Fontanna Neptuna kompletna w przeszło połowie.
Fontanna Neptuna kompletna w przeszło połowie. Tomasz Sielicki
Badacze kompletujący zabytkową fontannę Neptuna stojącą niegdyś na pl. Nowy Targ we Wrocławiu odkryli jej kolejne, brakujące fragmenty. Tym razem elementy tworzące podstawę fontanny, m.in. tors syreny czy większość trytona podtrzymujących muszle, na których stał Neptun. "Odnalezione elementy pasują do siebie, jak puzzle" – nie ukrywa radości dr Tomasz Sielicki, członek Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii.

Niesamowite znalezisko pod Sycowem. To kolejne elementy brakującej fontanny Neptuna!

Historycy wrócili do Wielowsi pod Sycowem, gdzie wcześniej udało się znaleźć muszlę, zachowaną niemal w idealnym stanie. Nowe odkrycie, którego dokonali w poniedziałek (11 września) jest imponujące. Badacze, w parku przypałacowym Wielowsi odnaleźli elementy tworzące podstawę fontanny.

- Znalazło się torso syreny oraz większość trytona, a także fragmenty rybich ogonów i odłupana część znalezionej jesienią muszli. A zatem układanka jest coraz bardziej kompletna. Można ocenić, że mamy już ponad połowę fontanny – mówi historyk dr Tomasz Sielicki, przewodzący poszukiwaniami.

Dotychczas udało znaleźć się m.in.:

  • rzeźbę Neptuna (bez większości głowy, rąk i prawej nogi);
  • trytona (w mitologii greckiej i rzymskiej – pół człowiek, pół ryba), który trzymał muszle;
  • kapitel na którym stała figura Neptuna;
  • zniszczoną muszlę;
  • ślimacznicę (część trzeciej muszli);
  • muszlę w niemal idealnym stanie.

Dochodzą do tego kolejne znaleziska, które – jak mówi historyk – tworzą razem (prawdopodobnie) największe puzzle na świecie.

- Zgodnie z przewidywaniami, odnaleziony w poniedziałek korpus syreny pasuje do wcześniejszej dolnej partii - z zakręconymi rybimi ogonami i girlandą z wodorostów, muszli itp. Mamy także spory fragment męskiego odpowiednika - trytona - składający się z tułowia oraz partii ogonowej. Trzeci, mniejszy, to część dolna trzeciej postaci. Być może drugiego trytona, którego torso znalazło się w muzeum w ubiegłym roku. Jest także niewielka część jednej z czterech muszli – opisuje dr Tomasz Sielicki.

Historyk zapowiada powrót do Wielowsi Średniej pod Sycowem w poszukiwaniu kolejnych fragmentów. Brakuje m.in. głowy Neptuna, metalowego trójzębu, jego rąk, prawej nogi oraz reszty muszli czy postaci je trzymających. Dotychczasowe części zostały zabezpieczone w Muzeum Miejskim Wrocławia. Prace archeologiczne były prowadzone wraz ze studentami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego ze Studenckiego Koła Naukowego Archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Michał Rolak, Witek Warmuzek, Kasia Zaczek, Faustyna Sowa, Paulina Tarka pod kierunkiem archeologa Marcina Diakowskiego z Archeoreplica, który trafił na rozrzucone w gęstwinie roślinności kamienne fragmenty. Przy poszukiwaniach nie zabrakło też wielkiej fanki Neptuna, czyli Kamili Kokot.

Tak wyglądała fontanna Neptuna

Barokowa fontanna Neptuna zdobiła około 150 lat temu pl. Nowy Targ we Wrocławiu. Składała się z kilku partii. W dolnej części cztery postaci: syreny i trytony trzymały muszlę, na której stał cokół, na nim z kolei Neptun. Muszle tworzyły dookoła fontanny czaszę, po której z paszcz delfinów znajdujących się pod Neptunem, woda spływała do dolnego basenu.

Tak wyglądała fontanna Neptuna, stojąca we Wrocławiu na pl. Nowy Targ.
Tak wyglądała fontanna Neptuna, stojąca we Wrocławiu na pl. Nowy Targ. fotopolska.eu / Virzzz

Dr Tomasz Sielicki odkrył, że fontanna z placu została przeniesiona na teren posesji przy ul. Świętokrzyskiej we Wrocławiu, a później do Wielowsi Średniej pod Sycowem. Tam uległa zniszczeniu. Więcej o niesamowitej historii fontanny możecie przeczytać tutaj:

Zobacz rozmowę na temat fontanny z doktorem Tomaszem Sielickim w Studiu Gazety Wrocławskiej:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska