Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice przy ul. Pułaskiego we Wrocławiu idą do remontu. Uratowali je miejscy aktywiści. Znamy szczegóły

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Początkowo kamienice przy ul. Pułaskiego miały zostać wyburzone. Mieszkańców wysiedlono stąd w 2014 roku.
Początkowo kamienice przy ul. Pułaskiego miały zostać wyburzone. Mieszkańców wysiedlono stąd w 2014 roku. Paweł Relikowski / Polska Press
Dzięki naciskowi aktywistów miejskich i mieszkańców udało się uratować pierzeję kamienic przy ulicy Pułaskiego we Wrocławiu. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zajrzał do środka i choć budynki są w opłakanym stanie, znalazł się inwestor, który je wyremontuje i przywróci elementy z czasów sprzed II wojny światowej.

Kamienice przetrwały powódź, ale urzędnicy chcieli je wyburzyć

Spór dotyczący kamienicy trwał od pierwszej dekady XXI wieku. Wówczas władze Wrocławia, przy planowaniu Śródmiejskiej Trasy Południowej, przewidywały konieczność rozebrania historycznych budynków mieszkalnych, aby stworzyć dwupasmową jezdnię na ulicy Pułaskiego i poszerzyć jezdnię pod wiaduktem kolejowym.

Zmodyfikowana ulica miała stanowić fragment trasy łączącej plac Społeczny z placem Strzegomskim, ułatwiając wyjazdu w kierunku południowym z miasta. W praktyce projekt ten został zrealizowany tylko częściowo, gdyż po przejechaniu około 700 metrów tramwaje ponownie zmuszone są wjechać na środek jezdni. Rezultatem tego jest ciągły zator na ulicy, który trwa przez cały dzień, nawet w weekendy. Pomimo tego, jest to jedna z najszybszych opcji dla kierowców.

Mieszkańców wysiedlono w 2014 roku, a od tamtego czasu pojawiły się tylko siatki zapobiegające lądowaniu na chodniku fragmentów poniszczonej elewacji. Mało brakowało, a pierzeja kamienic w rejonie skrzyżowania ulic Małachowskiego i Pułaskiego zostałaby rozebrana.

Aktywiści mówią jasno: Wrocław stracił już za dużo kamienic

Dzięki naciskom mieszkańców oraz aktywistów miejskich przy wsparciu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ostatecznie odstąpiono od tych planów, a kamienice znalazły nowego właściciela.

- Wrocław stracił już zbyt dużo kamienic i nie możemy zgadzać się na kolejne wyburzenia - szczególnie w tak niepotrzebnym celu budowa autostrady przez miasto, czyli Śródmiejskiej Trasy Południowej. Na szczęście, również dzięki ochronie kamienic, ten pomysł został porzucony – piszą aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Przyszłość budynków rysuje się obecnie w bardziej optymistycznie, ponieważ ich obecny właściciel zamierza przeprowadzić remont wraz z rozbudową z przeznaczeniem na funkcję mieszkalną. W ostatnim czasie pojawił się inwestor, który przedstawił pomysł na realizację inwestycji.

Co planuje inwestor?

- Na pewno uda się zachować fasady, a na ile to możliwe, dekoracyjne sienie, które są w części kamienic. Całej struktury niestety nie da się zachować, jest w złym stanie technicznym. Inwestor musi sprowadzić wysokie partery do poziomu 0, aby przystosować je dla m.in. dla osób niepełnosprawnych. Zmiany są więc konieczne – mówił „Gazecie Wrocławskiej” Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Biorąc pod uwagę poziom destrukcji oraz zagrzybienia lokali mieszkalnych nie będzie to zadanie proste. Elewacje kamienic przy ul. Pułaskiego według założeń projektowych mają odzyskać swój dawny blask, a budynek znajdujący się na rogu ulic Pułaskiego i Małachowskiego odzyska dodatkowo narożną wieżyczkę, którą utracił jeszcze przed II wojną światową.

Tak prezentują się kamienice!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska