Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląscy przedsiębiorcy szukają szans biznesowych w Mołdawii

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Rozmowy biznesowe, wymiana doświadczeń i szukanie obszarów do wspólnych działań zdominowały drugi dzień misji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w Mołdawii. Tydzień biznesu i forum gospodarcze to okazja dla przedstawicieli biznesu do nawiązania kontaktów, które w przyszłości przerodzą się we współpracę. W misji udział biorą przedstawiciele branż kosmetycznej, energii odnawialnych, a szczególną gratką mołdawskie spotkania biznesowe stały się dla dolnośląskich winiarzy
Rozmowy biznesowe, wymiana doświadczeń i szukanie obszarów do wspólnych działań zdominowały drugi dzień misji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w Mołdawii. Tydzień biznesu i forum gospodarcze to okazja dla przedstawicieli biznesu do nawiązania kontaktów, które w przyszłości przerodzą się we współpracę. W misji udział biorą przedstawiciele branż kosmetycznej, energii odnawialnych, a szczególną gratką mołdawskie spotkania biznesowe stały się dla dolnośląskich winiarzy Fot. mk
Rozmowy biznesowe, wymiana doświadczeń i szukanie obszarów do wspólnych działań zdominowały drugi dzień misji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w Mołdawii. Tydzień biznesu i forum gospodarcze to okazja dla przedstawicieli biznesu do nawiązania kontaktów, które w przyszłości przerodzą się we współpracę. W misji udział biorą przedstawiciele branż kosmetycznej, energii odnawialnych, a szczególną gratką mołdawskie spotkania biznesowe stały się dla dolnośląskich winiarzy.

Dolnośląscy przedsiębiorcy przecierają sobie szlaki na nowe rynki. W kręgu ich zainteresowań znalazła się Republika Mołdawii, kraj kojarzący się głównie z winem i rolnictwem, lecz próbujący rozwijać także inne dziedziny gospodarki.

W czwartek, 14 listopada, uczestnicy misji gospodarczej, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Wrocławskie Centrum Transferu Technologii brali udział w konferencji Moldova Business Week oraz w Dolnośląsko-Mołdawskim Forum Gospodarczym.

- Przyjechaliśmy tu po to, żeby Mołdawii pokazać swoje możliwości, a naszym przedsiębiorcom to, co oni mogą tutaj zrobić. Są z nami firmy z branży rolno-przetwórczej, ale również jest sporo osób, które prowadzą własne winiarnie. Naszym celem jest też to, żeby dolnośląskie firmy robiły tutaj dobre interesy: korzystne i dla nas jako dolnoślązaków, jako Polaków, ale również dla Mołdawian. Na pewno musimy zbudować zaufanie, ale też, jako samorząd województwa dolnośląskiego, tak zorganizować tę współpracę, żeby nasi przedsiębiorcy czuli się bezpiecznie – mówił marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. Przybylski nie krył zadowolenia po przeprowadzonych spotkaniach, na których zarysowało się kilka obszarów do podjęcia współpracy.
Szef dolnośląskiego samorządu podkreślał, że dzięki współpracy mieszkańcy naszego regionu zyskaliby dostęp do zdrowej, atrakcyjnej cenowo żywności, a mołdawianie rynki zbytu.

Współorganizatorem misji było, wraz z urzędem marszałkowskim, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, które bada możliwości i ocenia wzajemne korzyści, jakie mogą wynieść partnerzy biznesowi: - Przywieźliśmy tutaj firmy głównie z sektora spożywczego, kosmetycznego i z sektora odnawialnych źródeł energii. Będziemy sprawdzać, jakie jest zainteresowanie naszymi produktami wśród firm mołdawskich, a także produktami firm mołdawskich wśród naszych firm – tłumaczyła Agnieszka Turyńska z WCTT. Turyńska dodawała, że centrum transferu technologii swoje działania adresuje do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale nie odmawia wsparcia dużym przedsiębiorcom.

Dolnośląscy winiarze przyjechali do Mołdawii przyjrzeć się, jak produkuje się wino w Mołdawii, która ma bogate tradycje winiarskie: - Na pewno Dolny Śląsk jest rozwijającym się regionem winiarskim, mamy w naszym stowarzyszeniu ponad 20 winnic, każdego roku przybywa kilka nowych projektów. Już teraz wiem, że w przyszłym roku przybędzie parę nowych winnic – zaznaczał Marcin Kucharski, działający w Stowarzyszeniu Winnice Dolnośląskie właściciel winnicy Agat.
Wtórował mu Marek Dymkowski z winnicy Niemczańskiej, który także zajmuje się produkcją wina, ale równie mocno, jak sprawdzenie możliwości przyjazdu do Mołdawian na nauki, interesowały go perspektywy importu win mołdawskich.

Polscy przedsiębiorcy i samorządowcy otrzymali wsparcie ambasadora Rzeczypospolitej Polski w Mołdawii Bartłomieja Zdaniuka: - Republika Mołdawii jest krajem, którego przyszłość wciąż jest określana, wciąż się ona krystalizuje, dlatego kontakty z Unią Europejską nie tylko w postaci deklaracji, ale także poprzez spotkania przedsiębiorców i samorządowców są elementem bardzo istotnym, jeśli chodzi o europejską ścieżkę Republiki Mołdawii – mówił ambasador.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska