Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

X Dolnośląski Kongres Samorządowy we Wrocławiu. Marszałek Przybylski: Dolnoślązak to brzmi dumnie

Monika Fajge
Monika Fajge
X Dolnośląski Kongres Samorządowy
X Dolnośląski Kongres Samorządowy Paweł Relikowski/Polska Press
"Dynamiczny region – nowoczesny samorząd" - to hasło tegorocznego Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który 5 marca odbył się we Wrocławiu. Zdaniem marszałka Cezarego Przybylskiego, hasło pasuje idealnie do Dolnego Śląska. Nasz region jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie.

Spis treści

We Wrocławiu debatowali przedstawiciele lokalnych samorządów, administracji rządowej i organizacji pozarządowych, a także dziennikarze oraz eksperci. Obrady X Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego podzielono na trzy panele tematyczne:

  • Zmiany w samorządzie – ewolucja czy rewolucja?
  • Z Dolnego Śląska nad morze – renesans kolei w regionie
  • Fundusze Europejskie impulsem rozwoju samorządów

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia >>

Marszałek Przybylski: Dolnoślązak to brzmi dumnie. Inne regiony mogą nam zazdrościć

- Jesteśmy jednym z lepiej rozwijających się regionów w Polsce i całej unii Europejskiej. To oczywiście zasługa wszystkich Dolnoślązaków, ale też współpracy pomiędzy samorządami wszystkich szczebli: gminnego, powiatowego i regionalnego, oraz współpracy ze światem nauki, przedsiębiorcami i trzecim sektorem. To daje efekt synergii. I mamy się czym pochwalić - stwierdził w rozmowie z nami marszałek województwa Cezary Przybylski.

Udało nam się wynegocjować ogromne środki unijne, to aż 1 mld 750 tys. euro, plus 550 tys. euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przyjęliśmy rekordowy budżet województwa - aż 3 mld złotych, który co ważne, nie jest obciążony żadnymi kredytami ani pożyczkami. Dolny Śląsk może spokojnie patrzeć w przyszłość.

Z marszałkiem województwa rozmawialiśmy o rewitalizacji kolei, budowie nowoczesnego centrum onkologii, rekordowym budżecie województwa i gigantycznych pieniądzach, które trafiły do naszego regionu z Unii Europejskiej.

Zobaczcie całą rozmowę z marszałkiem Cezarym Przybylskim:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Tymoteusz Myrda: Rozwój kolei to okno na świat

Samorząd Dolnego Śląska przejął ponad 300 kilometrów nieczynnych szlaków kolejowych. Połowa tras została już zrewitalizowana.

- Zależy nam, żeby na Dolnym Śląsku nie było obszarów wykluczonych transportowo. Rozwój kolei to okno dla świat. Wszędzie gdzie pojawiał się pociąg: w Bielawie, Sobótce, Chocianowie, Jedlinie-Zdrój i Lubinie, był witany entuzjastycznie - mówił podczas kongresu Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Przejmowane przez samorząd województwa linie kolejowe są istotne z punktu widzenia codziennego funkcjonowania wielu tysięcy Dolnoślązaków. Połączenie kolejowe przywracają możliwość codziennych dojazdów do pracy, szkoły, czy do lekarza. Wpływają też pozytywnie na rozwój ruchu turystycznego.

Jakie są plany rewitalizacji kolei na ten rok. Gdzie pojawią się pociągi i autobusy? Posłuchajcie rozmowy z wicemarszałkiem Myrdą:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Krzysztof Maj: Podstawa to umiejętne wydanie pieniędzy unijnych

- Tam, gdzie samorząd jest aktywny, gdzie sprawnie realizowane są projekty samorządowe, Polska rozwija się szybciej. Tak działamy na Dolnym Śląsku - powiedział nam Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Za śmiałymi projektami i inwestycjami stoją duże pieniądze, m.in. te z Unii Europejskiej.

- Tegorocznym wyzwaniem będzie umiejętne wydanie środków pozyskanych z Unii, mówimy o miliardach złotych, które mamy do dyspozycji na najbliższe lata, do tego dochodzi KPO. Poprzednie unijne pieniądze wydaliśmy w 100 procentach, nie zmarnowaliśmy ani jednego euro. Chcemy to powtórzyć - dodał.

Posłuchaj całej rozmowy z wicemarszałkiem Majem:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Jerzy Michalak: Wyciągamy rękę do przedsiębiorców

Dolnośląska gospodarka szybko się rozwija, przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc samorządu.

- Największą próbę i egzamin zdaliśmy w czasach pandemii, wspierając właścicieli biznesów, szczególnie z branży gastronomicznej i turystycznej. Dziś przedsiębiorcom oferujemy atrakcyjne pożyczki: do 500 tys. złotych na bieżącą działalność i nawet 3 mln złotych na działalność o charakterze inwestycyjnym. Stawiamy na różnorodność, nie ma faworyzowanej branży. Liczy się pomysł na biznes, innowacyjność, tak powstało Centrum Druku 3D - tłumaczy Jerzy Michalak, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

W jakie branże warto inwestować?

- Na Dolnym Śląsku prężnie rozwija się branża automotive, ale też szeroko pojęta branża usługowa i turystyczna - dodaje.

Całą rozmowę z Jerzym Michalakiem zobaczysz tu:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Michał Rado: Przeszkolimy ponad tysiąc osób

Przedsiębiorcy z woj. dolnośląskiego mogą też liczyć na wsparcie, które oferuje Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.

- Pozyskaliśmy 100 mln na aktywizację zawodową Dolnoślązaków. Zamierzamy przeszkolić ponad tysiąc osób, pomożemy im zdobyć kwalifikacje zawodowe - powiedział nam Michał Rado, prezes DAWG.

- Przed nami też 4 edycja projektu Going Global, w ramach którego zabieramy przedsiębiorców z naszego regionu na targi, wystawy i spotkania branżowe za granicę. Mówimy o całym świecie, byliśmy m.in. w Dubaju, Korei, ale też we Francji czy w Niemczech. Jako agencja pomagamy głównie małym i średnim przedsiębiorcom.

Bez pomocy nie zostaną pozostawieni założyciele start-upów. To z myślą o nich powstał Inkubator Przedsiębiorczości, oferujący właścicielom start-upów miejsce kongresowe, laboratoria (do tworzenia gier), studio nagrań, czy sale konferencyjne.

Cała rozmowa z Michałem Rado:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska