MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy dostaniesz blisko 30 tysięcy złotych od ZUS? Wystarczy złożyć ten pojedynczy wniosek!

redpp
Szczegóły w głównej części artykułu!
Szczegóły w głównej części artykułu! Grzegorz Olkowski
Śmierć w rodzinie jest bez wątpienia jednym z najtragiczniejszych zdarzeń. Pomimo tego warto pamiętać jednak o tym, że rodzina zmarłego członka ZUS może liczyć na otrzymanie środków zgromadzonych na jego subkoncie. Zasady obowiązujące w OFE ściśle to regulują. Szacuje się, że przeciętnie oznacza to kwotę blisko 30 tysięcy złotych.

Spis treści

Wniosek o pieniądze z ZUS

W przypadku osób mających subkonto w Zakładzie ubezpieczeń Społecznych istnieje możliwość wskazania osób, które będą uprawnione do otrzymania znajdujących się na nim środków już po śmierci składkowicza. Taka dyspozycja może być w każdej chwili zmieniona, zmodyfikowana.

Subkonto jest częścią konta emerytalnego osoby ubezpieczonej. Subkonto jest prowadzone dla osób, które są członkami OFE, a także dla osób, które, choć nie przystąpiły do OFE, urodziły się już po 1968 roku.

Co, jeśli nie było umowy z OFE?

W przypadku osób niemających umowy z OFE, czyli z Otwartym Funduszem Emerytalnym, ZUS informuje o tym, iż istnieje obowiązek złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych pomiędzy współmałżonkiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych również informuje o tym, że istnieje możliwość wskazania osoby uprawnionej do otrzymania środków już po śmierci ubezpieczonego. co, jeśli nikogo nie wskażemy? W takiej sytuacji środki z subkonta stają się częścią masy spadkowej.

Informacje z ZUS

Jeśli ZUS prowadził dla zmarłego konto i nie był on w OFE, złożone wcześniej wskazanie stanowi podstawę do poinformowania uprawnionych do możliwości złożenia wniosku o wypłatę środków z tego subkonta.

Podział środków na subkoncie następuje na podstawie wniosku osoby uprawnionej do tych środków, w oparciu o złożone wcześniej oświadczenie i wskazanie - czytamy na stronie ZUS. - Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, są przekazywane osobom wskazanym przez zmarłego, a jeśli nie ma takich osób, wówczas wchodzą w skład spadku.

Wypłata z subkonta bez pośredników

Wypłata środków z subkonta odbywa się bez pośredników. Jest to bowiem niezwykle proste: wystarczy przyjść do placówki ZUS i złożyć wniosek. Formularze stosownych wniosków z łatwością można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szacuje się, że około 29 tys. złotych można otrzymać w ramach środków zgromadzonych na subkoncie ZUS.

Subkonto w ZUS przy OFE

Co jeśli jednak ubezpieczony zmarł, ale miał nie tylko subkonto w ZUS, ale był również członkiem OFE? W takiej sytuacji dzielenie środków rozpoczyna się właśnie w funduszu emerytalnym. Inaczej mówiąc: w pierwszej kolejności trzeba złożyć wniosek do swojego Otwartego Funduszu Emerytalnego, aby otrzymać należne środki. Następnie to OFE ma obowiązek zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o:

  • Osobach, na które podzielono środki z rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym;
  • Udziale tych osób w tych środkach.

OFE ma na to 14 dni. Dokonanie podziału składek na subkoncie ZUS jest wynikiem podziału środków w OFE. ZUS ma trzy miesiące na podział i wypłatę środków - czas liczony jest po tym, jak otrzyma stosowne informacje z OFE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy dostaniesz blisko 30 tysięcy złotych od ZUS? Wystarczy złożyć ten pojedynczy wniosek! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska