Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deratyzacja we Wrocławiu. W ogródkach piwnych też

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Piotr Warczak
W tym tygodniu rozpoczęła się obowiązkowa deratyzacja we Wrocławiu. Walka ze szczurami po raz ostatni odbywa się na dotychczasowych zasadach, bo najprawdopodobniej już za kilka tygodni będą obowiązywały nowe przepisy wprowadzone przez radę miejską. Wprowadzony zostanie dodatkowy - wakacyjny termin walki ze szczurami - od 1 do 15 lipca oraz kolejne miejsca z obowiązkiem deratyzacji - m.in. teren pod podestami ogródków letnich restauracji. Okazuje się, że i tam nie brakuje szczurów czekających na resztki jedzenia.

Pierwsza w tym roku bitwa ze szczurami we Wrocławiu wystartowała 15 marca (w ostatni wtorek) i potrwa do 1 kwietnia. Według dotychczasowych zasad obowiązkowa deratyzacja dotyczy właścicieli i zarządów: budynków mieszkalnych (wielolokalowych) podpiwniczonych, lokali gastronomicznych, obiektów handlowych branży spożywczej, magazynów żywności i płodów rolnych, gospodarstw rolnych i hodowlanych, zakładów przetwórstwa żywności, szpitali, hoteli, internatów, domów akademickich, burs, obiektów, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie, komórek i pomieszczeń gospodarczych, obiektów w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów, schroniska dla zwierząt i ogrodu zoologicznego.

Poza tym deratyzacja jest prowadzona w kanalizacji sanitarnej oraz na terenie fosy miejskiej. Jednak okazuje się, że to nie wystarczy, bo populacja szczurów w mieście nie zmniejsza się. Dlatego w nowym regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia wprowadzono zmiany. Wejdą w życie po przegłosowaniu przez radę miejską, najpewniej już wiosną tego roku.

Główna zmiana polega na dodatkowym terminie deratyzacji: od 1 do 15 lipca. Poza tym dodatkowej obowiązkowej deratyzacji będą podlegały kolejne miejsca: tereny pod podwyższonymi podestami ogródków gastronomicznych; podwórka między blokami oraz miejsca zbierania odpadów w zabudowie wielolokalowej na obszarze ścisłego centrum Wrocławia, tj. na obszarze ograniczonym rzeką Odrą, ul. Św. Ducha, ul. Frycza Modrzewskiego, ul. Podwale oraz ul. Sikorskiego. Do tej listy dodano studzienki kanalizacyjne i ciepłownicze w obrębie Starego Miasta. Obowiązek odszczurzania tych miejsc spada na właścicieli i zarządców terenu.

To właśnie oni powinni kupić ogólnodostępne trutki zatwierdzone przez ministerstwo zdrowia i posiadające atest Polskiego Związku Higieny. Miejsca wyłożenia trucizny należy odpowiednio oznaczyć. Ci, którzy zapomną albo nie mają zamiaru wykonywać obowiązkowego odszczurzania, muszą się liczyć z grzywną 500 zł od strażników miejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska