Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek ZETO we Wrocławiu do rozbiórki? Inwestor złożył wniosek o jego wyburzenie. Prezydent miasta i konserwator zabytków są przeciwni

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Do wrocławskiego ratusza wpłynął wniosek o rozbiórkę budynku z lat 60. wieku, gdzie powstały prototypy polskich komputerów.
Do wrocławskiego ratusza wpłynął wniosek o rozbiórkę budynku z lat 60. wieku, gdzie powstały prototypy polskich komputerów. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Najpierw Trzonolinowiec, a teraz budynek ZETO - nad leciwymi wrocławskimi budynkami zawisły czarne chmury. Do wrocławskiego ratusza wpłynął wniosek o rozbiórkę budynku z lat 60. XX wieku. Prezydent Wrocławia deklaruje, że pozwolenia nie wyda. Walkę o wpisanie budynku do rejestru zabytków zapowiada konserwator zabytków.

Wniosek o wyburzenie biurowca Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej wpłynął do wrocławskiego ratusza w poniedziałek (31 lipca). To pokłosie uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków o wpisanie biurowca ZETO do rejestru zabytków. Wnioskowało o to Towarzystwo Upiększania Miasta na początku 2022 roku.

Budynek ZETO do rozbiórki?

"Pozwolenie na rozbiórkę tego budynku złożył inwestor. Dokumenty są analizowane przez wydział architektury i zabytków, ale moją intencją jest niewydanie takiego pozwolenia. W najbliższych dniach nakażemy inwestorowi uzupełnienie dokumentacji o odpowiednie zgody dolnośląskiego konserwatora zabytków. Przyjęty blisko 20 lat temu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego chronił ZETO obszarowo, jednak postanowiłem przygotować uchwałę, która rozpocznie zmianę tego planu, tak, aby wzmocnić te zapisy" – czytamy w oświadczeniu prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Walkę o biurowiec zapowiada też Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Skargę kasacyjną na postanowienie Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który nie zgodził się, by budynek ZETO widniał na liście zabytków, złożył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz też:

Do wrocławskiego ratusza wpłynął wniosek o rozbiórkę budynku z lat 60. wieku, gdzie powstały prototypy polskich komputerów.
Do wrocławskiego ratusza wpłynął wniosek o rozbiórkę budynku z lat 60. wieku, gdzie powstały prototypy polskich komputerów. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

ZETO - przykład powojennego modernizmu

Budynek ZETO został wzniesiony w latach 1967-1969 według projektu wrocławskich architektów Anny i Jerzego Tarnawskich. Jest przykładem powojennego modernizmu. Wyrażony w doskonałych proporcjach bryły, ściśle horyzontalnej kompozycji, minimalistycznej, geometrycznej formie. Biurowiec ZETO charakteryzuje się regularnym rytmem szklanych pasów z okien, które okalają elewację i z muru pokrytego ceramiczną okładziną. Oparty jest na kontraście czerni i bieli, co nawiązuje do stylistyki op-artu.

Biurowiec Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej znajduje się przy ulicy Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu. Pracownicy ZETO i ELWRO tworzyli tam pierwsze komputery i budowali zręby informatyki, o których głośno było na całym świecie. To właśnie tu za komuny zbudowane były i funkcjonowały maszyny obliczeniowe, prototypy komputerów.

ZETO dawniej i dziś - zobacz zdjęcia >>

Zobacz też:

***
Zobacz też: Studenci Politechniki Wrocławskiej budują łazik marsjański

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska