Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski budynek ZETO zostaje w rejestrze zabytków. Generalny Konserwator Zabytków podtrzymał decyzję dolnośląską [ZDJĘCIA]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Generalny Konserwator Zabytków podtrzymał decyzję wojewódzką o pozostawieniu w rejestrze zabytków budynku ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich 13-17. Od jakiegoś czasu gmach wystawiony jest na sprzedaż.
Generalny Konserwator Zabytków podtrzymał decyzję wojewódzką o pozostawieniu w rejestrze zabytków budynku ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich 13-17. Od jakiegoś czasu gmach wystawiony jest na sprzedaż. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Generalny Konserwator Zabytków odrzucił zażalenie na decyzję o umieszczeniu w rejestrze zabytków budynku ZETO. Biurowiec znajduje się przy ul. Ofiar Oświęcimskich 13-17 we Wrocławiu. Spółka, będąca w likwidacji wystawiła go na sprzedaż.

7 marca 2022 r. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu budynku ZETO do rejestru zabytków. Zaskarżyła ją wtedy sama spółka. Następnie modernistyczny biurowiec został wystawiony na sprzedaż w czerwcu br., wraz z postępującym procesem likwidacji spółki.

Decyzja konserwatora będzie mieć wpływ na remont budynku, który zostanie odnowiony według określonych zasad, regulowanych prawem.

O wpisie do rejestru informowaliśmy tutaj:

Biurowiec ZETO to zabytek

25 października Generalny Konserwator Zabytków decyzję tę podtrzymał. Jednym z głównych argumentów za jej utrzymaniem był między innymi fakt, że ZETO nie zostało praktycznie od początku swojego istnienia przebudowane i przez cały czas pełniło tę samą funkcję.

"Stwierdzono, że zachowana jest bryła, forma i konstrukcja, kształt dachu, układ i stylistyka elewacji i użyty przy jej kształtowaniu materiał i elementy oryginalnego wyposażenia, które decydują o zabytkowym charakterze modernistycznego budynku" - czytamy w uzasadnieniu Generalnego Konserwatora Zabytków.

Miłośnicy wrocławskiego powojennego modernizmu liczą, że pozwoli ona przywrócić biurowcowi dawną świetność.

"Bardzo dobrze. Budynek w tym momencie smuci i odstaje, bo jest kompletnie zaniedbany. Jakby przywrócić go do stanu zgodnego z założeniami, włącznie z żarówkami i wyremontować chodnik i odrestaurować zieleń, byłaby perełka jakich mało" - pisze pod postem na stronie konserwatora pan Arkadiusz.

"Nie wierzyłam, że dożyję. Wiadomość cieszy. Wielbicieli powojennej moderny najbardziej" - dodaje pani Agata.

Pierwszy biurowiec z open space we Wrocławiu

ZETO, czyli Zakład Elektronicznych Technik Obliczeniowych rozpoczął działalność we Wrocławiu pod sam koniec lat 60. Oddany do użytku w 1969 roku budynek zaprojektowany przez Annę i Jerzego Tarnawskich, został wielokrotnie doceniony przez branżę. Był to także pierwszy budynek we Wrocławiu z powierzchnią biurową przypominającą open space (ściany wewnątrz budynku były przeszklone).

"Jest przykładem powojennego modernizmu, o doskonałych proporcjach bryły, horyzontalnej kompozycji, minimalistycznej, zgeometryzowanej formie, z regularnym rytmem obiegających elewacje przeszklonych pasów okien i muru pokrytego okładziną ceramiczną, opartą na kontraście czerni i bieli, nawiązującą do stylistyki pop-artu" - mówił w marcu br., po podjęciu decyzji o wpisaniu ZETO do rejestru zabytków Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał budynek ZETO:

Generalny Konserwator Zabytków podtrzymał decyzję wojewódzką o pozostawieniu w rejestrze zabytków budynku ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich 13-17. Od jakiegoś czasu gmach wystawiony jest na sprzedaż.

Wrocławski budynek ZETO zostaje w rejestrze zabytków. Genera...

Tu mieści się budynek ZETO:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska