MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Auta poniżej 40 lat już nie są zabytkowe. Zmiany w przepisach już obowiązują

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków ogłosił zmiany w kryterium oceny pojazdów zabytkowych. Od 15 kwietnia o żółte blachy będą mogły starać się tylko czterdziestoletnie samochody. Skąd taka nagła decyzja? Sprawdź szczegóły.

Kolejne zmiany w kryterium oceny pojazdów zabytkowych na Dolnym Ślasku wejdą w życie już niedługo. Do ewidencji zabytków województwa dolnośląskiego wliczane będą tylko te mające co najmniej 40 lat. To wywołało falę skrajnych komentarzy w dyskusji. Skąd taka decyzja?

Kolejne zmiany dla zabytkowych aut na Dolnym Śląsku

Fani zabytków nie kryją zdziwienia taką decyzją. Poprzednia podwyżka wieku zapadła w lutym 2023 roku. Kolejna będzie obowiązywać od 15 kwietnia 2024, zabytkiem będą jedynie pojazdy z rocznika 1984 lub starszy.

Jak informuje Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków dotychczasowy graniczny wiek dla zabytków - 30 lat był zbyt niski, by uznać pojazd za zabytkowy. To potwierdza choćby ogromna liczba wniosków - w bieżącym roku tylko włączono do WEZ ponad 600 pojazdów.

- W większości przypadków dotyczą one obiektów typowych, o standardowych rozwiązaniach technicznych i przeciętnym dizajnie. W większości także są to auta funkcjonujące w codziennym ruchu drogowym i nie wzbudzające większego zainteresowania postronnych obserwatorów. Tym samym nie posiadają ponadprzeciętnych cech, którymi cechować się powinien obiekt zabytkowy.- informuje Daniel Gibski.

Czterdziestolatki na żółtych blachach

Opinie są oczywiście podzielone - jedni uważają decyzję za właściwą, argumentując to ograniczeniem pojazdów, które oprócz wieku nie spełniają innych ważnych kryteriów np. zakończenie produkcji lub nie występowanie na drogach publicznych zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Żółte tablice dla pojazdu zabytkowego często traktowane są jako prestiżowe oraz dają właścicielom wiele przywilej, np. rzadsze przeglądy techniczne.

- Przede wszystkim ograniczy to liczbę pojazdów, których właściciele próbują wpisać do ewidencji zabytków, mimo że nie spełniają wszystkich kryteriów,Nowy przepis wojewódzkiego konserwatora zabytków ograniczy ilość takich przypadków - mówił Patryk Czarnecki rzeczoznawca samochodowy Towarzystwa Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Techniki Ruchu Drogowego.

Pozostali posiadacze oldmobili, którym zabrakło niewiele czasu do ubiegania się o status zabytku nie są zachwyceni nowymi kryteriami:

- A chciałem zgłosić swojego mercedesa 190, tylko cały czas odwlekałem przez naprawy blacharskie. Ma 38 lat, więc poczekam niewiele dłużej - pisze pan Michał Torz.

Konserwator zabytków zapewnia, że wnioski złożone przez 15 kwietnia będą dopuszczane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska