Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa kanalizacji na ul. Jarnołtowskiej. Inwestycja miała zakończyć się ponad rok temu, ale trwa nadal

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Przy ul. Jarnołtowskiej znajduje się popularny pensjonat Karczma Rzym.
Przy ul. Jarnołtowskiej znajduje się popularny pensjonat Karczma Rzym. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Wrocławianie poruszający się ul. Jarnołtowską po raz kolejny otrzymali nieprzyjemną wiadomość. Wcześniej dla wszystkich kierowców, z wyjątkiem mieszkańców została zamknięta jezdnia tej drogi. Teraz termin zmienionej organizacji ruchu ma zostać przedłużony. Wszystko z powodu budowy kanalizacji nadzorowanej przez MPWiK, która miała zakończyć się ponad rok temu.

Droga zamknięta dla przedsiębiorców. Na otwarcie jeszcze poczekają

Inwestycja miała zakończyć się najpierw w połowie 2022 r., później w I kwartale tego roku. Co prawda sieć kanalizacyjna na osiedlu Jerzmanowo-Jarnołtów (w tym na ul. Jarnołtowskiej) została wybudowana, ale nadal trwa odtwarzanie nawierzchni jezdni w tym miejscu. Z tego powodu załamani są lokalni przedsiębiorcy, ponieważ od lipca ul. Jarnołtowską nie mogą jeździć dostawy, tiry, pojazdy ciężarowe i autokary. Pisaliśmy o tym tutaj:

Początkowo zakaz miał obowiązywać półtora miesiąca, pod koniec sierpnia mieszkańcy otrzymali jednak informację, że remont przedłuży się.

- Funkcjonowanie obecnej organizacji ruchu zastępczego na ul. Jarnołtowskiej zostało przedłużone do końca września na wniosek Rady Osiedla, skierowanego do Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Głównym argumentem Rady Osiedla było szybsze wykonanie docelowego odtworzenia nawierzchni (ułożenie nowego asfaltu) na ul. Jarnołtowskiej. Dojazd do posesji i ruch lokalny cały czas jest zapewniony – tłumaczy powód przedłużenia prac Martyna Bańcerek, rzecznik prasowy MWPiK.

Kiedy koniec remontu ul. Jarnołtowskiej?

MPWiK informuje, że do 30 września zostaną wykonane najcięższe prace, czyli podbudowa jezdni z pierwszą warstwą asfaltu na całej długości ul. Jarnołtowskiej. Wówczas ma zostać przywrócona przejezdność drogi.

- W październiku zostanie ułożona druga, docelowa warstwa asfaltu. Jednak przy tych pracach nie przewidujemy większych utrudnień. Dochowanie terminu jest uzależnione w dużej mierze od warunków pogodowych. Technologia prac wymaga bezdeszczowej pogody – zapowiada Bańcerek.

W rozmowie z nami zaznacza, że co tydzień w radzie budowy bierze udział Rada Osiedla, która na bieżąco konsultuje zmiany w komunikacji. Razem z nową siatką połączeń od 3 września, na Jerzmanowo-Jarnołtów kursuje linia 142. Zamknięta ul. Jarnołtowska na wysokości numeru 60 wymusiła jednak wprowadzenie zmian na trasie. Kursowanie autobusów kończy się na przystanku „Kośnego” przy ul. Jerzmanowskiej. Dalej jadą do pętli na Ratyniu. Według MPWiK, taki przebieg linii będzie obowiązywał do końca września.

Aby zniwelować utrudnienia, na odcinku od skrzyżowania ulicy Jerzmanowskiej i Kośnego do ulicy Jarnołtowskiej (na wysokości posesji nr 60) kursuje bezpłatny bus uruchomiony przez wykonawcę remontu. Drugi bezpłatny bus kursuje na odcinku od skrzyżowania ulicy Jarnołtowskiej i Samotworskiej do podwrocławskiej miejscowości Samotwór. Od strony Wrocławia do Samotworu, Skałki i Kłębic mieszkańcy mogą dojechać dodatkowo linią 947. Natomiast kursy linii nocnej realizowane są do Ratynia przez autobus numer 249.

Gigantyczne opóźnienie, ale kar nie będzie

Koniec inwestycji zapowiedziano na październik, mimo że miała zakończyć się w połowie 2022 r., a później w I kwartale tego roku (styczeń-marzec). Dlaczego zostanie oddana po terminie?

- Na przesunięcie terminu oddania inwestycji nałożyło się wiele czynników. Po pierwsze: zakres prac – na wniosek mieszkańców – został rozszerzony. Wybudowaliśmy dodatkowe sięgacze do posesji mieszkańców, co wydłużyło prace. W trakcie robót wykonawca napotkał na bardzo trudne warunki gruntowo-wodne. Wysoki poziom i napływ wód gruntowych wymagał czasochłonnego odwadniania wykopów. Ze względu na to konieczna była zmiana technologii wykonania budowy sieci kanalizacyjnej, aby zapewnić jej prawidłowe ułożenie. W wielu miejscach prace prowadzone były przewiertowo – trudne warunki wodno-gruntowe spowalniały także te prace. Dodatkowo w terenie na głębokości 5-6 m występują głazy narzutowe (polodowcowe), które utrudniały rozkopy i przewierty. Ponadto, inwestycja była realizowana w okresie pandemii Covid-19, co również miało wpływ na terminowość – wylicza Martyna Bańcerek z MPWiK.

Mimo znacznego opóźnienia, główny wykonawca budowy, czyli firma AG System z Krakowa nie otrzyma kar. Dlaczego? Jak wyjaśnia rzecznik Bańcerek, termin umowy był aneksowany. Inwestycja na Jerzmanowie-Jarnołtowie obejmuje budowę 12 kilometrów sieci kanalizacji, ponad 2 kilometrów sieci wodociągowej i 2 nowych przepompowni. Zmodernizowanych zostanie także 11 kilometrów dróg. Całość prac szacuje się na około 75 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska