Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy tych osiedli we Wrocławiu od kilku dni nie mają cieplej wody. Awaria! Czyja to wina?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Trwa kilkudniowa awaria i brak dostępu do ciepłej wody dla mieszkańców z południowo-wschodniej części Wrocławia. Dostawca zapewnia, że zostanie naprawiona, jednak wrocławianie twierdzą, że to notoryczne przypadki. Jaka jest prawda?
Trwa kilkudniowa awaria i brak dostępu do ciepłej wody dla mieszkańców z południowo-wschodniej części Wrocławia. Dostawca zapewnia, że zostanie naprawiona, jednak wrocławianie twierdzą, że to notoryczne przypadki. Jaka jest prawda? Aneta Kolesińska / archiwum Gazety Wrocławskiej
Mieszkańcy kilku osiedli w południowo-wschodniej części Wrocławia od kilku dni nie mają ciepłej wody. To przez awarię na magistrali. Jak zapewnia Fortum, awaria zostanie naprawiona. Mieszkańcy alarmują, że podobne problemy pojawiają się zbyt często.

Wielu mieszkańców Wrocławia od kilku dni cierpi z powodu braku ciepłej wody w domach. Awarie mają związek z usuwaniem nieszczelności na magistrali ciepłowniczej przy ulicy Sosnowieckiej. Dostawy ciepła są wstrzymane na wrocławskich ulicach. Na liście są:

  • Chorzowska,
  • Katowicka,
  • Gogolińska,
  • Popielskiego,
  • Opolska,
  • Siewierska,
  • Sosnowiecka,
  • Tarnogórska.

Awaria ciepłej wody trwała kilka dni

Mieszkańcy takich dzielnic jak Księże Wielkie czy Brochów od 4 marca nie mają ciepłej wody. Fortum zapewnia, że awarie potrwają do dziś (7 marca), jednak mieszkańcy zwracają uwagę, że nie jest to jednorazowy przypadek.

- Od dłuższego czasu dostawa ciepłej wody użytkowej i ciepła jest dość regularnie zawieszana na kilka dni. W ostatnim czasie w mojej okolicy (ul. Opolska) ciepła woda jest wyłączana na kilka dni średnio co kilka tygodni. Podobnie jest na kilku innych osiedlach - informuje czytelnik Gazety Wrocławskiej.

Fortum potwierdza, że awarie są spowodowane pracami na magistrali w okolicach ul. Sosnowieckiej i Opolskiej.

- Aktualne wyłączenie spowodowane jest wyciekiem w komorze ciepłowniczej na nieremontowanym odcinku. Jego wczesne wykrycie i reakcja służb remontowych Fortum była możliwa dzięki sezonowemu badaniu szczelności sieci, czyli dodaniu do wody zielonego barwnika – fluoresceiny - informuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Zobacz też: Ludzkie szczątki pod starym basenem we Wrocławiu. Pływalnia straszyła przez lata

Mieszkańcy twierdzą, że to notoryczny problem

Jak twierdzi nasz czytelnik, podobne wyłączenia zdarzają się dość często i w miarę regularnie. Ostatni incydent miał miejsce w lutym - dostęp do ciepła ograniczono na 2 dni.

- Takie przerwy trwają zwykle kilka dni (od poniedziałku do czwartku/piątku), i zdarzały się także w grudniu, listopadzie, sierpniu i wrześniu, lipcu - dodaje mieszkaniec Wrocławia.

Mieszkańcy twierdzą, że liczba awarii wzrosła w ostatnich latach.

- W ciągu ostatniego roku to już kolejny raz, gdy brakuje ciepłej wody. Ile można grzać wodę w garnkach i żyć jak w zaścianku Europy? Mieszkamy w niemal milionowym mieście! Uważam, że to już naprawdę przesada co wyczynia Fortum - pisze pan Aleksander.

Fortum nie odpowiedziało bezpośrednio na pytanie o ilość awarii i oraz ich częstotliwość. Konkretnej daty usunięcia usterki również nie poznaliśmy.

- Kolejne odcinki magistrali będą sukcesywnie modernizowane z wykorzystaniem nowoczesnych rur preizolowanych, z systemami automatycznego wykrywania nieszczelności. Wrocław ma jedną z najnowocześniejszych sieci ciepłowniczych w Polsce. Rury preizolowane, które "same mówią, gdzie je boli", stanowią niemal 60 proc. wrocławskiej sieci ciepłowniczej, podczas gdy średnia dla innych polskich miast wynosi nieco ponad 30 proc. - pisze Jacek Ławrecki z Fortum.

Zobacz też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska