Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rondo Wrocławskich Olimpijczyków?

Błażej Organisty
Tomasz Hołod
Jest projekt uchwały w sprawie nadania nazwy rondu przy Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu imieniem Wrocławskich Olimpijczyków. Radni podejmą ostateczną decyzję we wrześniu lub październiku, po zakończeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.

Miasto zamierza nazwać rondo przy Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu imieniem Wrocławskich Olimpijczyków. Rondo położone jest u zbiegu alei Ludomira Różyckiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Zanim radni przegłosują ten pomysł, chcą poznać opinię mieszkańców. Wrocławianie w ramach konsultacji społecznych mogą przesyłać opinie i uwagi na temat ewentualnej nowej nazwy do urzędu miejskiego tradycyjnym listem (biuro rozwoju Wrocławia, ul. Świdnicka 53) lub elektronicznie ([email protected] ). Konsultacje projektu uchwały trwają do 23 sierpnia.

- W zależności od ich przebiegu, radni podejmą decyzję na sesji wrześniowej lub październikowej – informuje Małgorzata Szafran z urzędu miejskiego.

W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy, że lokalizacja ronda stanowi doskonały kontekst do upamiętnienia ludzi, którzy przez lata z dumą reprezentowali Polskę, ale i Wrocław, na międzynarodowych arenach sportowych, przynosząc rozgłos Wrocławiowi i przyczyniając się do jego promocji poza granicami kraju.

Pomysł bardzo podoba się Mai Włoszczowskiej, srebrnej medalistce olimpijskiej z Pekinu i Rio de Janeiro. Wprawdzie urodzona w Warszawie mieszkanka Jeleniej Góry nie jest teraz bezpośrednio związana z Wrocławiem, ale tu spędziła studenckie lata życia. – Moja historia sportowa związana jest także z Wrocławiem, dlatego pomysł mnie ucieszył – przyznaje kolarka górska. – Wszelkie honorowanie olimpijczyków jest super. Takie gesty są podtrzymywaniem pamięci o wrocławskich sportowcach i ich dokonaniach.

Miasto chce wyróżnić wszystkich olimpijczyków ze stolicy Dolnego Śląska, wśród których są m.in.: Marek Petrusewicz, Zbigniew Schwarzer, Marek Kuszewski, Mieczysław Łopatka, Artur Olech, Józef Zapędzki, Halina Aszkiełowicz-Wojno, Marek Gołąb, Jerzy
Klempel, Ryszard Szurkowski, Ryszard Podlas, Władysław Żmuda, Józef Tracz, Wojciech Bartnik, Włodzimierz Chlebosz, Renata Mauer-Różańska, Urszula Włodarczyk, Mariusz Jędra, Damian Janikowski, Piotr Małachowski, Paweł Rańda.

Ratusz uzasadnia, że to dzięki takim lokalnym bohaterom dzieci i młodzież zaczynają swoją przygodę ze sportem, uczą się patriotyzmu i szacunku dla barw narodowych, ale też dla swojej małej ojczyzny – Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska