MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie ciąg dalszy obwodnicy śródmiejskiej we Wrocławiu? Są wstępne terminy i wizualizacje tzw. Alei Północnej

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ostatni fragment, który finalnie nie zamknie ringu śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia, to tzw. Aleja Północna. Połączy ona ul. Żmigrodzką z ul. Krzywoustego przy CH Korona. Im bliżej końca projektowania trasy, tym więcej szczegółów. Urzędnicy pokazali pierwszą wizualizację, znamy też wstępną datę startu budowy.

Obwodnica Wrocławia czy jego centrum?

Śródmiejska obwodnica Wrocławia pierwotnie miała być obwodnicą biegnącą poza granicami miasta. Tak wyobrażano sobie tę drogę w 1921 roku. Właśnie wtedy miejski radca budowlany, czyli mówiąc dzisiejszym językiem, naczelny architekt niemieckiego Breslau – Max Berg – rozpisał konkurs urbanistyczny na plan rozwoju całego miasta.

Z biegiem czasu Wrocław rozrastał się coraz bardziej, pochłaniając kolejne wsie. A obwodnica miasta zamieniła się w obwodnicę śródmiejską, ring otaczający centrum. Ostatnio udało się ukończyć jeden z jej fragmentów – Aleję Wielkiej Wyspy. Teraz trwa projektowanie ostatniego: Alei Północnej.

Aleja Północna – tak będzie biec nowa droga na północy Wrocławia

Trasa będzie liczyć 5,5 kilometrów, połączy ulicę Żmigrodzką, Poświęcką i Ryszarda Kuklińskiego z ul. Bolesława Krzywoustego. Pobiegnie przez północne osiedla Wrocławia: Poświętne, Polanowice i Sołtysowice. Na trasie będzie siedem skrzyżowań:

  • z ul. Poświęcką,
  • ul. Kamieńskiego,
  • ul. Redycką,
  • z łącznikiem ulicy Redyckiej (w rejonie pętli autobusowej)
  • ul. Sołtysowicką,
  • nową ulicą, która powstanie od ul. Poprzecznej do ul. Krzywoustego
  • ul. Krzywoustego, przy moście nad Widawą.
Tak będzie biec trasa projektowanej Alei Północnej.
Tak będzie biec trasa projektowanej Alei Północnej. Urząd Miejski Wrocławia

Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe, chodniki, wiadukt nad torami kolejowymi linii numer 143 (wizualizacje tego wiaduktu możecie zobaczyć w naszej galerii). Droga będzie posiadać jedną jezdnię, po jednym pasie w każdą stronę. Więcej pasów (wydzielone lewoskręty i prawoskręty) pojawi się wyłącznie w obrębie skrzyżowań.

Kiedy ruszy budowa? Miasto podaje wstępne terminy

Od 2021 roku trwa projektowanie Alei Północnej, wykonywane przez BBKS-PROJEKT za około 4,7 mln zł. Zgodnie z aktualnym aneksem do umowy, projekt ma być gotowy do grudnia 2024 roku. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, będzie można ruszyć z budową.

O takich planach poinformowało biuro prasowe urzędu miasta, zaraz po wizycie prezydenta Jacka Sutryka na Sołtysowicach. Co więcej, urzędnicy podali orientacyjne terminy. Z informacji, którą przekazali wynika, że budowa Alei Północnej może rozpocząć się w połowie 2025 r. Nie wiadomo jednak ile potrwa. To określi projekt remontu. Można bezpiecznie założyć, że z pewnością kilka lat.

- Po raz pierwszy pokazaliśmy mieszkańcom wizualizację fragmentu Alei Północnej, a konkretnie ten element, który dla Sołtysowic jest najważniejszy: niemal półkilometrowy wiadukt nad torami kolejowymi linii 143. Kiedy powstanie, skończy się uciążliwe oczekiwanie przed zaporami kolejowymi na Poprzecznej. Wiadukt będzie kosztował około 110 mln zł. Cała Aleja Północna - około pół miliarda. Projektowanie tej trasy jest trudne, bo wymaga bardzo wielu uzgodnień i nie wszystko jest tutaj w naszych rękach. W najbardziej optymistycznym wariancie, pierwszy raz wbijemy łopatę w połowie przyszłego roku - przekazuje biuro prasowe miejskiego urzędu.

Pamiętajmy jednak, że Aleja Północna nie zamknie obwodnicy śródmiejskiej. Do tego potrzebny byłby jeszcze około 3-kilometrowy odcinek, łączący Zalesie z Kowalami. Na razie nikt nie wspomniał o jego budowie i raczej przesądzone jest, że nie powstanie nigdy. Wydaje się, że domknięcie obwodnicy śródmiejskiej nie ma teraz swojego uzasadnienia. W 1921 roku miała sens, jako trasa wokół miasta. Dzisiaj jej rolę pełnią obwodnica wschodnia i obwodnica autostradowa, a odcinki obwodnicy śródmiejskiej mają teraz głównie charakter lokalny.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska