MKTG SR - pasek na kartach artykułów

600 ulic we Wrocławiu załatanych. Gdzie jeszcze zostały dziury po zimie? Wciąż możecie je zgłaszać

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Czy po wrocławskich drogach jeździ się już lepiej?
Czy po wrocławskich drogach jeździ się już lepiej? Jarosław Jakubczak/ Polska Press
7 milionów złotych wydał już Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu na załatanie pozimowych dziur na ulicach. Wykonano już blisko 600 zleceń, a łączna powierzchnia nowego asfaltu jest większa niż trzy pełnowymiarowe boiska piłkarskie. To jednak nie koniec, a mieszkańcy wciąż mogą zgłaszać ubytki w jezdniach.

Spis treści

Trwa wielkie łatanie dziur na wrocławskich ulicach

Zima w tym roku nie była surowa, lecz nie oszczędziła wrocławskich ulic. Najgorsza pogoda dla nawierzchni asfaltowych jest bowiem wtedy, gdy temperatura często "przechodzi przez 0". Topniejący śnieg wnika przez mikroszczeliny w głąb jezdni, gdzie w dolnych warstwach wielokrotnie przechodzi proces zamarzania i odmarzania. To powoduje pęknięcia, wybrzuszenia i rozwarstwienia, zwłaszcza na drogach o starszej nawierzchni.

Raz ujemne, raz dodatnie temperatury mogą przyspieszyć degradację materiału nawet stukrotnie. Efekt widzieliśmy w styczniu, gdy we Wrocławiu jeździliśmy po tysiącach mniejszych i większych ubytków.

ZDiUM w tym roku rozpoczął pozimowe naprawy ubytków na drogach o powierzchni bitumicznej, betonowej i kamiennej 24 stycznia.

- Do tej pory przeprowadziliśmy prace na blisko 600 ulicach. Wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln złotych. Usunęliśmy ubytki o łącznej powierzchni ponad 23 tys. mkw. - mówi "Gazecie Wrocławskiej Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy spółki.

To powierzchnia większa niż trzy pełnowymiarowe boiska piłkarskie.

Gdzie drogowcy pojawią się w najbliższych dniach?

To nie koniec prac remontowych na wrocławskich ulicach. Punktowe naprawy nawierzchni prowadzone są m.in na:

 • Głównej (przy przejeździe),
 • Ołtaszyńskiej,
 • Dąbrowskiego,
 • Komuny Paryskiej,
 • Opolskiej,
 • Tylnej,
 • Krzywoustego,
 • Kościuszki,
 • Żeromskiego,
 • Inowrocławskiej,
 • Smętnej,
 • pl. Legionów.

- W ramach tych prac usuwane (frezowane) jest nie tylko spękanie na głębokości kilku centymetrów, ale też większy obszar nawierzchni bitumicznej sąsiadujący z ubytkiem, na który, po oczyszczeniu i przygotowaniu nawierzchni zgodnie z procesem technologicznym, nakładana jest gorąca masa bitumiczna - tłumaczy nam Tomasz Jankowski.

W najbliższych tygodniach prace będą prowadzone na kolejnych ulicach, również tych osiedlowych.

- ZDiUM otrzymał na ten cel 10 mln złotych, za które będziemy realizować prace na kolejnych ulicach m.in. Robotniczej, Zaporoskiej, Podwale i wielu innych. W ostatnim czasie zauważyliśmy też, że liczba zgłoszeń o nowych ubytkach zmniejsza się, co potwierdza, że nasza praca jest już zauważana i dostrzegana przez kierowców - dodaje nasz rozmówca.

Tu nadal możesz zgłosić dziury w jezdni

Zgłoszenia ubytków w jezdniach, chodnikach czy drogach rowerowych służby dyspozytorskie ZDiUM przyjmują przez całą dobę pod numerem telefonu 19501 i mailem: [email protected].

O szybkości reakcji decyduje kategoria ubytku. Drobne wykruszenie na drodze osiedlowej o minimalnym natężeniu ruchu mają niższy priorytet niż rozległa wyrwa, stanowiąca zagrożenie bezpieczeństwa ruchu na ulicy stanowiącej główną oś komunikacyjną miasta.

Co z programem szybkich wymian nawierzchni?

ZDiUM dodatkowo prowadzi prace na najważniejszych ulicach miasta. Wyremontowano już m.in. al. Hallera i ul. Ślężną. Program powoli dobiega końca.

- W ramach tego zadania wydaliśmy ponad 21,3 mln złotych na wymianę nawierzchni na 22 odcinkach wrocławskich ulic. W ramach tych prac na odcinkach, których konstrukcja podbudowy spełniała określone parametry, usuwana była stara warstwa wiążąca i ścieralna, którą zastępuje nowa nawierzchnia bitumiczna - kończy Tomasz Jankowski.

Programem zostały również objęte ulice: Kamienna, Litewska, Sołtysowicka, Gazowa i al. Karkonoska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska