Zwolnienie ze składek i zasiłki. Rusza kolejna tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Zwolnienie ze składek ZUS i zasiłki. Rusza kolejna tarcza antykryzysowa.
Zwolnienie ze składek ZUS i zasiłki. Rusza kolejna tarcza antykryzysowa. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu pandemii Covid-19 będą mogli w styczniu 2022 roku wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 roku, a także skorzystać ze świadczenia postojowego. Wnioski mogą złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

- Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek wejdą w życie 17 stycznia 2022 roku. Te rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów - zapowiada Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Aby skorzystać z pomocy należy spełnić określone warunki, które są dokładnie wyszczególnione na naszej stronie internetowej zus.pl - wyjaśnia.

Zwolnienie ze składek za grudzień

Według rzeczniczki, przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 r. (RDZ-B7) od 17 stycznia 2022 roku. Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 roku.

O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone następującymi kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności):

  • 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje),
  • 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
  • 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Aby skorzystać z tego wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 roku do 28 lutego 2022 roku, chyba, że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Świadczenie postojowe

Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Wniosek o to świadczenie (RSP-DD7 ) mogą złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 roku, a najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Świadczenie postojowe sześciokrotnie mogą otrzymać podmioty oznaczone następującymi kodami PKD: 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożyły wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić zostanie pomniejszona.

W ramach dotychczasowych odsłon tarczy antykryzysowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał przedsiębiorcom wsparcie w wysokości ponad 40 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jgw
JAKA TARCZA , pytam się.......
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie