MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje od składek ZUS już w 2024 roku! Premier zapewnia: miesiąc urlopu od składek dla każdego mikroprzedsiębiorcy

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wakacje od składek ZUS mają być wsparciem przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorców.
Wakacje od składek ZUS mają być wsparciem przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorców. 123rf.com/andreypopov
„Przyjęliśmy projekt ustawy, który umożliwia mikroprzedsiębiorcom raz w roku, przez miesiąc, wzięcie urlopu od opłacania składki zdrowotnej” – poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów. Składki opłaci ZUS, a czy przedsiębiorca będzie mógł wystawiać w tym czasie faktury? Których składek nie będzie dotyczyć urlop? Sprawdzamy.

Spis treści

Wakacje od składek ZUS. Rząd chce ich jeszcze w 2024 roku

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, szerzej znanego jako wakacje od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. O szczegółach mówił wicepremier, minister cyfryzacji:

Rada Ministrów będzie rozmawiała o tym, jak wspierać przedsiębiorców, bo przedsiębiorcy muszą czuć, że spełniamy obietnice wyborcze. Musi to jednak odbywać się w kategorii przeciwdziałania sytuacji kryzysowej, bo i budżet i też inflacja przez ostatnie dwa lata przygniatały przedsiębiorców - powiedział Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy w Sejmie.

Wicepremier dodaje, że „przedsiębiorcy muszą czuć, że rząd o nich nie zapomni” i przekonuje, że Lewica zadba o to, aby ulgi dla przedsiębiorców nie zaszkodziły ochronie zdrowia w Polsce.

Chcemy jednej rzeczy: żeby w systemie ochrony zdrowia, w NFZ-cie, nie było mniej pieniędzy, aby nie uszczuplić zasobów, które i tak potrzebują większego zasilania - kwituje.

Zatem rząd uzależni zmiany w składce zdrowotnej od zabezpieczenia interesów NFZ i całego systemu ochrony zdrowia. Nad tym wspólnie pracuje resort zdrowia i finansów.

Mikroprzedsiębiorcy, ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają do 9 osób, będą mogli liczyć na długo wyczekiwany urlop dla przedsiębiorców, czyli możliwość wzięcia urlopu - miesiąc w ciągu roku – kiedy przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składki zusowskiej – powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

Wakacje od składek to nawet 1600 zł oszczędności

Projekt ustawy zakłada zwolnienie zwolnienia z obowiązku opłacania składek większości składek, poza składką zdrowotną. Przedsiębiorca w czasie korzystania z urlopu od składek nie zapłaci wówczas składek:

  • emerytalnych
  • rentowych
  • wypadkowych
  • chorobowych
  • na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy

Łącznie oznacza to oszczędności rzędu nawet 1600 zł. Z informacji opublikowanej w styczniu na stronie Kancelarii Premiera wynika, że tzw. urlop dla przedsiębiorców ma oznaczać 1-miesięczną przerwę w płaceniu składek na ZUS. Zmiany mają dotyczyć mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych i wejdą w życie jeszcze w 2024 r. - przynajmniej do tego dążyć będzie premier.

Rząd chce wprowadzenia wakacji od składek dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Podczas korzystania z ulgi przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Natomiast w miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci za niego ZUS.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje od składek ZUS już w 2024 roku! Premier zapewnia: miesiąc urlopu od składek dla każdego mikroprzedsiębiorcy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska