MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znany czeski knedliczek

Barbara Sobańska
Niemal każdej czeskiej potrawie towarzyszą knedliczki
Niemal każdej czeskiej potrawie towarzyszą knedliczki czechtourism
Co myślimy, gdy ktoś mówi "typowa czeska potrawa"? Knedliczki i piwo. Tymczasem tradycyjna czeska kuchnia to wiele innych specjałów, jak polędwica w śmietanie czy zupa czosnkowa, która zapewnia dobre zdrowie

Największe inspiracje czeska kuchnia czerpie z tradycyjnych, staroczeskich przepisów, choć łatwo dostrzec w niej wpływy kuchni krajów sąsiadujących z Czechami - Węgier, Austrii i Niemiec. Zwyczaje żywieniowe Czechów nie różnią się zbytnio od innych europejskich. Podstawą czeskiej kuchni jest zupa (polévka) - na przykład popularny rosół wołowy lub drobiowy, podawany z kluskami i knedlami wątrobianymi. Czescy kucharze są mistrzami zup gęstych, np. ziemniaczanej, pachnącej majerankiem, czy gulaszowej - serwowanej w bochenku chleba, lub flaków z mięsa wołowego.

Najważniejszy składnik kuchni czeskiej to mięso. Najpopularniejsze są: drób, wieprzowina i wołowina, rzadziej baranina, dziczyzna czy ryby. Drób przybiera na talerzu formę pieczonej kaczki lub gęsi, koniecznie z kapustą. Bardzo popularny jest królik z czosnkiem w śmietanie. Mięso wołowe zwykle podaje się polane sosami: pomidorowym, chrzanowym, grzybowym, koperkowym.

Niezwykle popularną w Czechach potrawą jest vepřo knedlo zelo, czyli pieczone mięso wieprzowe z knedlikiem i kapustą, polane słonym sosem mięsnym, oraz smażony kotlet wieprzowy, obtoczony w mące, roztrzepanym jajku i tartej bułce, podawany z sałatką ziemniaczaną. Mięso wędzone serwowane jest na zimno jako przekąska lub jako danie główne z ziemniaczanymi knedlikami i sosem. Miłośnicy ryb nie mają dużego wyboru w czeskim jadłospisie, jednak gdy się uprą, mogą liczyć na smażonego karpia, pstrąga, węgorza lub szczupaka. W bogatej w mięsne smakołyki kuchni czeskiej odnajdą się wegetarianie. Posilą się kaszą gryczaną, soczewicą na kwaśno, smażonym kalafiorem i grzybami, knedlikami z jajkiem, smażonym serem lub hermelinem.

Najsłynniejsze w czeskiej kuchni są jednak knedliki, podawane w najróżniejszych wersjach i odmianach. Klasyczne wyrabia się z ciasta drożdżowego, karlowarskie z surowych ziemniaków, bramborove z ziemniaków gotowanych. Knedle (z ciasta drożdżowego, kaszy lub twarogu) podaje się też na słodko, nadziane owocami, posypane makiem, twarogiem lub orzechami i polane rozpuszczonym masłem.

Czesi lubią słodycze. Zajadają się ciasteczkami drożdżowymi z kremem waniliowym, kluskami ziemniaczanymi z bułką tartą i cukrem, naleśnikami z owocami lub marmoladą i tradycyjnymi ciastkami drożdżowymi (buchtami) z nadzieniem makowym, powidłami lub twarogiem.

Najsłynniejsze w czeskiej kuchni są jednak knedliki, podawane w najróżniejszych wersjach i odmianach.

Fenomenem kuchni czeskiej jest dojrzewający ser z odtłuszczonego twarogu (ołomunieckie tvarůžky) o specyficznym aromacie. Jedni go uwielbiają, inni nie znoszą. Doczekał się nawet własnego muzeum.
W różnych zakątkach Czech znajdziemy znakomite regionalne specjały. Praga szczyci się szynką, Czechy Południowe słyną z karpi. Na Wołoszczyźnie Morawskiej wypieka się wielkie kołacze o różnych nadzieniach (Valašské frgále), natomiast Morawy Południowe i Środkowe znane są z małych, okrągłych ciasteczek nadziewanych serem i powidłami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska