Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Aktywności Zawodowej "Rosa" buduje pierwsze w regionie jeleniogórskim mieszkania treningowe

Materiał Partnera
ZAZ "Rosa" w Jeleniej Górze działa od 11 lat. Rozrasta się i rozbudowuje dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (UMWD)

ZAZ "Rosa" swoją działalność przystosował do potrzeb regionu jeleniogórskiego. - Przyjeżdża tu wielu turystów, istnieje wiele hoteli i pensjonatów, więc nastawiliśmy się na ich obsługę - mówi Zbigniew Musiał, dyrektor ZAZ "Rosa" Caritas Diecezji Legnickiej. Placówka przy ul. Żeromskiego 2 w Jeleniej Górze świadczy usługi pralnicze, porządkowe i gastronomiczne. Na tym nie poprzestaje, bo właśnie trwa budowa pierwszych w regionie mieszkań treningowych.

ZAZ "Rosa" powstał 1 grudnia 2005 na podstawie umowy Caritas Diecezji Legnickiej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Placówka jest zlokalizowana obok Zakładu Opiekuńczo Leczniczego o profilu rehabilitacyjnym. Przez szereg miesięcy były prowadzone prace remontowe adoptujące budynek do spełnianych obecnie funkcji. Było to przedsięwzięcie bardzo kosztowne i pracochłonne. Efekty są imponujące. Do pralni zostały zakupione i zainstalowane wysokiej klasy maszyny i urządzenia, a pracujące tam osoby używają profesjonalnych środków i najnowocześniejszej technologii prania.

Nowoczesna pralnia
- Mamy stałych klientów, którzy cenią nasze usługi za wysoką jakość - mówi Zbigniew Musiał. Do 80 kontrahentów z okolicznych hoteli, restauracji, pensjonatów codziennie trzy samochody firmowe dowożą czystą pościel, obrusy, serwety. W pralni ZAZ „Rosa” pod okiem instruktorek niepełnosprawni segregują pościel, wkładają do nowoczesnych, przemysłowych pralek, maglują.

Radzą sobie na na rynku pracy
W ZAZ "Rosa" pracuje w sumie 56 osób. W tym jest 38 osób niepełnosprawnych - są to osoby ze znacznym i umiarkowanym ( tylko w przypadku osób z upośledzeniem lub chorobą psychiczna) stopniem niepełnosprawności. Przez jedenaście lat istnienia zakładu przewinęło się tu 100 pracowników. Zbigniew Musiał jest dumny, że 30 z nich znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

Smaczne potrawy i catering
ZAZ „Rosa” prowadzi od 2004 roku kuchnię w pensjonacie w Domu na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie, prowadzonym przez Caritas Diecezji Legnickiej. Zapewniają wyżywienie gościom a także przygotowują posiłki przeznaczone na obsługę imprez wyjazdowych. Jednocześnie w ramach współpracy z DD w Szklarskiej Porębie, pracownicy zdobywają umiejętności pracy hotelowej. Pracownicy ZAZ "Rosa" przygotowują nie tylko smaczne posiłki dla gości, ale świadczą także usługi cateringowe. W kuchni - pracuje 6-8 osób. Gdy mają zamówienie na obsługę pikników czy festynów, pomagają im inni. - Na festynie MOPS w Jeleniej Górze wydaliśmy 3,5 tysiąca porcji grillowanych kiełbas. To rekord - mówi Zbigniew Musiał. Przygotowywali także posiłki na obchody Dnia Dziecka w Legnicy. Tam furorę zrobił ryż z jabłkami i bitą śmietaną.

Mieszkania treningowe
Od grudnia w ZAZ "Rosa" będą funkcjonować mieszkania treningowe. - Bez wsparcia UMWD nie wybudowalibyśmy ich - mówi Zbigniew Musiał. Mieszkania są prawie gotowe. - Pięć pokoi, każdy z łazienką, wspólna kuchnia i duży salon z telewizorem - wymienia dyrektor ZAZ "Rosa". W Jeleniej Górze grupą docelową jest 30 dorosłych osób (16 kobiet i 14 mężczyzn ), z niepełnosprawnościami, o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, którzy podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym. W ramach realizacji projektu wsparciem zostaną objęte osoby w wieku powyżej 18 roku życia zamieszkujące w gminach : Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba, Wojcieszów, Złotoryja, Gryfów Śląski, Lubomierz, Mirsk, Wleń, Świerzawa, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica, Pielgrzymka, Jelenia Góra.

W mieszkaniach treningowych niepełnosprawni nauczą się, jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać, sprzątać. Sami płacą za czynsz, prąd, wodę, pokryją koszty wyżywienia, zakupu lekarstw, przejazdów, udziału w imprezach kulturalno-rekreacyjnych i wycieczkach. Pobyt trwa pół roku. Z podopiecznymi przebywa stale koordynator i trener-opiekun.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska