Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy studenci dostaną pieniądze na budowę samolotów bezzałogowych i nowoczesnego bolidu

Marcin Walków
Studenci i doktoranci z Wrocławia odnoszą kolejne sukcesy. Zostali nagrodzeni w konkursach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji Nauki Polskiej. Dofinansowanie trafi do studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej.

Wśród 26 projektów z uczelni w całej Polsce dofinansowanych w programie "Generacja Przyszłości" są trzy z Wrocławia - wszystkie z Politechniki Wrocławskiej. Łącznie na II edycję programu przeznaczono blisko 5 mln zł.

LISTA NAGRODZONYCH PROJEKTÓW Z WROCŁAWIA:

Wrocław Space and Aviation Group: projekt FREDE, czyli budowę aparatury naukowo-badawczej w ramach konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej (program REXUS/BEXU). Ta aparatura zostanie umieszczona w gondoli balonu unoszącego się w stratosferze, mogącego udźwignąć ciężar do 100 kg.
Zespół:
Mikołaj Podgórski
Maciej Szmala
Andrzej Dziedzic
Maciej Wysocki
Dorota Budzyń
Konrad Cop
Szymon Dzwończyk
Julia Marek
dr inż. Romuald Redzicki
mgr inż. Jędrzej Górski
Wydział Mechaniczno-Informatyczny

Koło naukowe Jet Stream: budowa samolotów bezzałogowych klasy Micro i Advance oraz udział w międzynarodowym uczelnianym konkursie SAE Aero Design East. W klasie Micro celem jest zbudowanie samolotu napędzanego silnikiem elektrycznym, którego zadaniem jest podnieść jak najcięższy ładunek. W klasie Advance zadanie jest trudniejsze - chodzi o półautonomiczny samolot, potrafiący zrzucić ze znacznej wysokości ładunek w określone miejsce.
Zespół:
Jan Byrtek
Zbigniew Kruk
Maciej Pańczak,
Tomasz Tworek
Michał Stempkowski
Bolesław Rohm
Przemysław Socha
Jakub Polański
dr inż. Marek Głogowski
Wydział Mechaniczno-Energetyczny

zespół PWR Racing Team: innowacyjne rozwiązanie w konstrukcji nowoczesnego bolidu klasy Formuła Student i start w międzynarodowych zawodach. Skonstruują pakiet aerodynamiczny i zoptymalizują sterowanie wtryskiem oraz zapłonem silnika spalinowego wysokoobrotowego.
Zespół:
Łukasz Horanin
Bartłomiej Paszkiewicz
Marcin Wejchert
Rafał Falkowski
Michał Krzysztoporski
Ewa Kozłowska
Robert Kaczmarek
Jakub Torończak
Jakub Okoński
Michał Wojtkowiak
Magdalena Klimek
Maciej Kalenicz
Karol Jasiński
Rafał Klimuntowski
dr inż. Damian Derlukiewicz
dr inż. Marcin Tkaczyk
Wydział Mechaniczny

Laureaci dofinansowanie będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów wyjazdu na światowe zawody, zakup drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych materiałów niezbędnych do realizacji projektu. Najwięcej liderów przyszłości wyłoniono na Politechnice Łódzkiej, Wrocławskiej, Warszawskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (12 wyróżnionych projektów, w których w sumie weźmie udział kilkudziesięciu studentów).

Z kolei laureatem konkursu "Impuls" Fundacji Nauki Polskiej został mgr inż. Wojciech Wodo, doktorant na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr. Zajął trzecie miejsce i otrzyma 80 tys. Jego projekt polega na szukaniu indywidualnych cech osób piszących na klawiaturze. Nie ma dwóch osób piszących na klawiaturze w ten sam sposób. Dlatego zbadanie i określenie sposobów stukania w klawisze, może stać się swego rodzaju podpisem, wykorzystywanym do ochrony tożsamości np. w Internecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska