Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Wrocławia zbudowali malutki, ale ważny moduł badawczy. Amerykanie wysłali go w kosmos. Chodzi o fotowoltaikę

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wideo
od 16 lat
Młodzi studenci - naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zaledwie w 4 miesiące zbudowali specjalny moduł badawczy, który Amerykanie wysłali w swojej rakiecie w kosmos, w ramach misji Transporter 9. Co będzie badał? Jak to się stało, że ambitni Polacy zrealizowali tak ważny projekt w tak krótkim czasie? Opowiada Kuba Sieczka, lider zespołu inżynieryjnego.

Maciej Rajfur: Kilkanaście dni temu rakieta została wystrzelona na orbitę okołoziemską, a w niej znalazło się 90 satelitów z całego świata. W tym wasz moduł o wielkości mniej niż 10 x 10 x 10 cm już jest kosmosie. Co będzie badał?

Kuba Sieczka: Sama satelita jest dość mała. Ma dokładnie 3U, czyli składa się z trzech kostek o wymiarach: 10 x 10 x 10 cm. My w jednej z tych kostek umieściliśmy swój moduł badawczy, aby sprawdzić, udowodnić, że fotowoltaika na bazie perowskitów nadaje się do pracy w kosmosie. Jest ona niezwykle lekka i giętka, a wynalazła ją dr Olga Malinkiewicz, założycielka wrocławskiej firmy Saule Technologies. Nasza fotowotaika jest dużo lżejsza od tej aktualnie stosowanej w kosmosie. Jeśli faktycznie udowodnimy, że ma ona potencjał i dużo lepiej się sprawdza ze względu na wagę i możliwości, pojawi się duża szansa dla Saule Technologies.

Jaka była wasza rola – zespołu młodych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej?

Zbudować moduł badawczy, który próbki fotowoltaiki sprawdzi w warunkach kosmicznych. To 550 km od powierzchni Ziemi, panuje kompletnie inne środowisko, czyli względna próżnia oraz dosyć duże pole elektromagnetyczne. Tam występują problemy, których na co dzień nie ma na Ziemi, dlatego trudno budować tutaj coś, co ma być użyte w kosmosie.

Ile czasu zajęło Wam zbudowanie małego, ale jakże ważnego modułu?

4 miesiące i jest to wyczyn. Udało nam się to zrobić w tak krótkim czasie dzięki wspaniałemu zespołowi, zbudowanemu na podstawie koła naukowego LEM Wrocław Motosport. Mamy już doświadczenie w budowaniu pojazdów, na które sadzamy człowieka. To duża odpowiedzialność jak na studenckie koło naukowe. Nasze motocykle jeżdżą ponad 200 km/h.

Pracowaliście pod presją czasu, czy zrobiliście to szybciej niż zakładano?

Spodziewano się, że będzie to trwało dłużej. Oprócz budowy modułu i jego zaprojektowania, trzeba go potem jeszcze odpowiednio przetestować. Musieliśmy stworzyć coś, czego nie było. To o wiele trudniejsze niż na czymś bazować. Praca wymagała niezwykle dużej precyzji…

To tylko fragment wywiadu. Cała rozmowa do obejrzenia i wysłuchania na filmie:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska