Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe laboratorium laserowe na Politechnice Wrocławskiej. Zespół będzie współpracował z tegorocznym noblistą

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
We wtorek (7 listopada) Politechnikę Wrocławską odwiedził tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Prof. Ferenc Krausz, który otworzył laboratorium współpracującej z nim grupy badawczej oraz wygłosił otwarty wykład. W uczelnianym Centrum Kongresowym wysłuchały go setki osób.

Wizyta prof. Ferenca Krausza rozpoczęła się od otwartego wykładu, którego wysłuchało blisko 600 osób. Fizyk opowiadał o impulsach świetlnych w skali attosekundowej i ich zastosowaniu w medycynie.

– To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, bo rzadko mamy okazję gościć naukowców, którzy dopiero co zostali laureatami Nagrody Nobla – mówił przed rozpoczęciem spotkania prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego.

Do czego przyda się laboratorium laserowe?

Kierownikiem zespołu, który będzie pracował w nowym laboratorium laserów został dr Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który w latach 2020-22 współpracował z prof. Krauszem w Niemczech na stażu podoktorskim.

– Otwarcie tej grupy badawczej to bardzo prestiżowe wyróżnienie. Cały proces jej powołania jest bardzo restrykcyjny i wydanie zgody świadczy o gwarancji najwyższej jakości prowadzonych badań. Jestem bardzo podekscytowany zbliżającą się współpracą i jeszcze przed wyjazdem chciałbym porozmawiać z zespołem o jej rozszerzeniu – zapewnił prof. Ferenc Krausz.

Na świecie działa obecnie prawie 90 grup partnerskich wspieranych przez Towarzystwo Maxa Plancka. Ich celem jest promowanie młodych naukowców w krajach rozwijających się naukowo.

– Naszym zadaniem będzie rozwijanie zagadnień związanych z laserami generującymi femtosekundowe impulsy laserowe w zakresie średniej podczerwieni – mówi dr Maciej Kowalczyk. – Skupimy się przede wszystkim na stabilizacji tych źródeł laserowych, aby mogły być wykorzystywane w Max Planck Institute of Quantum Optics do spektroskopowych badań próbek ludzkiej krwi pod kątem diagnostyki chorób nowotworowych.

Grupa badawcza dr. Kowalczyka będzie współpracowała bezpośrednio z Max Planck Institute of Quantum Optics, którym kieruje prof. Ferenc Krausz. Na działalność zespołu towarzystwo przekaże grant w wysokości 100 000 euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska