MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Jezioro na Pawłowicach zmieni się w kurort

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Śmieci, bałagan, chaotycznie po parkowane samochody to teraz codzienność jeziora na Pawłowicach. Wkrótce może się to jedna zmienić. Zarząd Zieleni Miejskiej chce oczyścić plażę i wybudować kilka atrakcyjnych obiektów nad wodą, łącznie ze sceną plenerową.

Nowe życie ma otrzymać jezioro na Pawłowicach. Kąpielisko pomiędzy ulicami Sasankową, Jeziorową i Pawłowicką cieszy się dużym powodzeniem, ale okoliczni mieszkańcy zgłaszają, że jest zaniedbane i jest tam bałagan. Narzekają, także na parkujące gdzie popadnie samochody i pijaństwo. Zauważają również, że ratownik jest tylko od lipca, podczas gdy kąpiący są tam już od maja.

Nowa koncepcja przewiduje, oczyszczenie plaży znajdującej się u zbiegu ulic Pawłowickiej i Jeziornej. Zostaną rozebrane dwa zniszczone mola znajdujące się po obu stronach plaży. Zamiast nich powstanie owalne molo wychodzące z obu stron plaży daleko nad lustro wody, w taki sposób, że będzie można przejść za obszarem wyznaczonego kąpieliska.

Wrocław: Jezioro na Pawłowicach zmieni się w kurort
ZZM

Koło plaży będzie zamontowana siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. W lasku od strony ul. Pawłowickiej znajdzie się miejsce na park linowy. Przy brzegu, ale już nad wodą, będzie wybudowana kładka dla pieszych. W trzech miejscach wykonawcy zamontują ławki przybrzeżne: konstrukcje umożliwiające wypoczynek nad samą wodą.

Od strony ul. Sasankowej będzie przystań kajakowa. W rogu ulic Sasankowej i Jeziorowej zostanie wybudowana scena plenerowa z widownią w formie amfiteatru.
W kilku miejscach wokół jeziora będą wyznaczone miejsca postojowe, a na całym terenie wykonawca zrobi alejki żwirowe, zamontuje ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

- W najbliższych tygodniach będzie ogłoszony przetarg na I etap urządzania obszaru wokół kąpieliska. To zadanie, które jeszcze w tym roku powinno się zakończyć. Sam zbiornik to sprawa nieco bardziej skomplikowana, ale w tym roku powinny zakończyć się prace dokumentacyjne, na przyszły rok zaplanowana jest realizacja polegająca na oczyszczeniu i zasileniu tego akwenu – wyjaśnia rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej Marek Szempliński. ZZM daje przyszłemu wykonawcy czas na zakończenie prac do końca kwietnia 2021 r.
- Po tych inwestycjach będzie można mówić o uporządkowaniu terenu, aczkolwiek to nie wyczerpuje tematu, ponieważ kolejne zadania będą realizowane w następnych etapach, jednak wcześniej muszą zostać uporządkowane sprawy własnościowe wokół zbiornika – zaznacza Szempliński.

ZZM przejął ten teren w ubiegłym roku. Koncepcja zagospodarowania terenu powstała na podstawie projektu zgłoszonego w ramach wrocławskiego budżetu obywatelskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska