MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław jako Strasburg. Miasto występuje w filmie w reżyserii Jana Holoubka [ZDJĘCIA Z PLANU]

Wrocław gra Strasburg w najnowszym filmie w reżyserii Jana Holoubka
Wrocław gra Strasburg w najnowszym filmie w reżyserii Jana Holoubka Magdalena Pasiewicz
Sukiennice, Monopol, Renoma, Kameleon – m.in. te miejsca grają w filmie „Doppelgänger. Sobowtór”, którego akcja dzieje się we Francji na przełomie lat 70. i 80. Premiera produkcji z pogranicza dramatu i thrillera zapowiadana jest na 2023 rok.

Pamiętacie dopplera, zwanego także vexlingiem lub mimikiem, z "Wiedźmina"? Miał zdolność przybierania kształtów innych istot, włącznie z ich ubiorem i ekwipunkiem. Nazwa potwora najprawdopodobniej pochodzi od niemieckiego słowa doppelgänger, po polsku: sobowtór.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z PLANU FILMOWEGO WE WROCŁAWIU

Wrocław gra Strasburg w najnowszym filmie w reżyserii Jana Holoubka

Wrocław jako Strasburg. Miasto występuje w filmie w reżyseri...

Tożsamość skradziona przez agentów

„Doppelgänger. Sobowtór” to nowa produkcja w reżyserii Jana Holoubka. Film jest inspirowany prawdziwymi historiami polskich agentów specjalnych PRL, którzy kradli cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę szpiegowską.

— Najważniejszą dla mnie warstwą filmu, ukrytą pod kryminałem, jest ta psychologiczna, dotycząca tożsamości.

COMPONENT {"params":{"id":"23016945"},"component":"single_article"}

„Doppelgänger. Sobowtór” jest opowieścią o jej utracie. To gatunkowy thriller psychologiczny, który przenosi nas w fascynujący czas końca lat 70-ych i początek kolejnej dekady. Rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Główny bohater osiada we Francji, korzystając z komfortu i wolności, jakie oferował zamożny Zachód, wtapia się w lokalną społeczność w ramach działań wywiadowczych. W tle głównego wątku, rozgrywa się wielka historia przełomu dekad – wydarzenia sierpnia ‘80, mroczne lata stanu wojennego i w końcu czas transformacji. To dla mnie okres niezwykle pociągający — mówi reżyser Jan Holoubek.

Wrocław w roli Strasburga

Fabuła osadzona jest w dużej mierze we Francji, a konkretnie w Strasburgu, ale filmowców tam nie było, nie ma i nie będzie. Teraz są we Wrocławiu. We wtorek, 17 maja, kręcili na ulicy Sukiennice, którą zainscenizowali na ulicę w Strasburgu roku 1977. Plan filmowy urządzono także w kilku innych lokalizacjach w rejonie centrum:

  • dom handlowy Kameleon zagrał dom handlowy w Strasburgu w scenie rozdawania ulotek,
  • hotel Monopol i ulica przed hotelem wystąpiły w roli francuskiego miasta z roku 1983,
  • centrum handlowe Renoma stało się kinem w Strasburgu w latach 1978 i 1980 rok.

— Wrocław ma opinię miasta filmowego, coraz więcej filmowców lokuje tu swoje produkcje. Jest plastyczny jeśli chodzi o różne epoki, dziś pierwszy raz nie gra ruin powojennych, czy współczesnego miasta, ale jest pięknym Strasburgiem — mówi Agata Wojciechowska z odpowiedzialnej za dystrybucję firmy Next Film. — To kolejna produkcja, którą Jan Holoubek realizuje we Wrocławiu — dodaje.

Zdjęcia do "Sobowtóra" będą realizowane również w Warszawie, Trójmieście (akcja filmu dzieje się także w Gdańsku), Bydgoszczy i Rydze na Łotwie.

Obsada aktorska „Doppelgänger. Sobowtór”

W role główne wcielają się Jakub Gierszał oraz Emily Kusche, znana z serialu „Sloborn”.

  • Obok nich w obsadzie: Tomasz Schuchardt, Wiktoria Gorodeckaja, Andrzej Seweryn, Katarzyna Herman oraz Nathalie Richard, Joachim Raaf i Jessica McIntyre
  • Reżyseria: Jan Holoubek („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Rojst”, „Rojst ‘97”)
  • Scenariusz: Andrzej Gołda, współpraca: Jan Holoubek
  • Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Rojst”, „Rojst ‘97”)
  • Producent: TVN Grupa Discovery, dofinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

17 maja, dzień zdjęciowy, utrudnienia w ruchu

17 maja to ostatni dzień zdjęciowy we Wrocławiu. Trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu, także w nocy z wtorku na środę.

W godzinach około 14.00 – 17.00 zdjęcia realizowane będą na skrzyżowaniu ulicy Heleny Modrzejewskiej i ul. Świdnickiej. W tym czasie skrzyżowanie zostanie wyłączone z ruchu kołowego. Ruch tramwajów pozostanie bez zmian. Brak możliwości wyjazdu z parkingu przy Forum Muzyki w kierunku ul. Heleny Modrzejewskiej. Wyjazd z parkingu podziemnego możliwy będzie tylko w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego.

W godzinach około 17.00 – 24.00 – ekipa będzie realizować zdjęcia na ul. Sukiennice w Rynku.

W godzinach 24.00 – 4.00 planowane są zdjęcia pod Renomą. Odcinek ul. Świdnickiej (pomiędzy ul. Podwale i Tadeusza Kościuszki) zostanie wyłączony z ruchu kołowego oraz komunikacji miejskiej. Dodatkowo fragment ulicy Kościuszki zostanie również w tym czasie wyłączony z parkowania.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska