Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Biblioteka na Piasku do remontu. Elewacja na razie tylko zabezpieczona (ZDJĘCIA)

Marcin Hołubowicz
Chodnik pod biblioteką został zagrodzony
Chodnik pod biblioteką został zagrodzony Marcin Hołubowicz
Biblioteka na Piasku się sypie. W ubiegłym tygodniu spore kawałki elewacji spadły prosto na chodnik. Teraz uniwersytet odgrodził chodnik, a wynajęta firma zabezpieczyła poszczególne elementy budynku. Następnym krokiem będzie remont.

- Specjalistyczna firma budowlana, która zajmowała się remontem budynku przy pl. Nankiera zabezpieczyła elementy elewacji. Nad chodnikiem zostanie ustawione drewniane zadaszenie. Trudno powiedzieć, kiedy rozpoczniemy remont. Trzeba przygotować kosztorys oraz zebrać fundusze – mówi Jacek Przygocki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pracownicy firmy budowlanej usunęli z elewacji z elementy, które groziły oderwaniem się. Zabezpieczyli również poszczególne wnęki okienne za pomocą specjalnych wsporników i drewnianych "daszków". Nie ma również niebezpieczeństwa dla pracowników biblioteki. Z remontem elewacji trzeba będzie prawdopodobnie również poczekać do momentu przeniesienia księgozbiorów do nowego budynku biblioteki.

Jakie mogły być przyczyny powstania sporych pęknięć w ścianie budynku? Jak tłumaczy dr Łukasz Krzywka z Uniwersytetu Wrocławskiego, do biblioteki przed wojną przylegał drugi, mniejszy budynek, który był swoistą podporą architektoniczną. Niestety w trakcie działań wojennych został spalony i już później nikt go nie odbudował. Tym samym Biblioteka Uniwersytecka na Piasku zaczęła powoli pękać. Kondycji budowli nie poprawia fakt, że tuż pod nią kursują regularnie tramwaje. Powstające wibracje mogą wpływać na "pracę" budynku.

Biblioteka na Piasku jest aktualnie remontowana, ale tylko w jednej części. Chodzi o główne, zabytkowe wejście od strony ul. św. Jadwigi.

- Remont wejścia powoli dobiega końca. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie zamontowane zostaną już drzwi – mówi dr Łukasz Krzywka z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Prace obejmowały odtworzenie figur, które zostały zniszczone w trakcie wojny, wyczyszczenie poszczególnych elementów bramy oraz załatanie dziur – dodaje.

Pod kartuszem robotnicy odkryli napis z datą 1717 r., który ktoś postanowił w XIX wieku przykryć. Specjaliści odtworzyli m.in. figurę Matki Boskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska