Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu nastaną ciemności, zgasną światła w wielu budynkach! Wiecie czemu?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
My także możemy włączyć się w akcję Godzina dla Ziemi. Wystarczy, że spędzimy 60 minut w ciemnościach od 20:30 do 21:30. Możemy zrobić coś dobrego i razem dla miejsca, w którym mieszkamy.
My także możemy włączyć się w akcję Godzina dla Ziemi. Wystarczy, że spędzimy 60 minut w ciemnościach od 20:30 do 21:30. Możemy zrobić coś dobrego i razem dla miejsca, w którym mieszkamy. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
25 marca nastanie Godzina dla Ziemi. To organizowane od 2007 roku wydarzenie, które polega na wygaszeniu świateł w domach i budynkach użyteczności publicznej. Władze miast i mieszkańcy robią to w trosce o planetę. Choć tradycja nie jest długa, ma już wymierny efekt dla ekologii. Gdzie we Wrocławiu zgaśnie światło?

O godzinie 20:30 czasu lokalnego, w sobotę 25 marca właściciele milionów domów, budynków, mieszkań i wszelkiej maści lokali użyteczności publicznej na świecie wyłączą światła, aby pokazać, że dbają o przyszłość naszej planety. Wydarzenie odbywa się co roku z inicjatywy WWF (Światowy fundusz na rzecz przyrody).

Godzina dla Ziemi. Wrocław pogrąży się w ciemościach

Organizacja tłumaczy, że Godzina dla Ziemi to coś więcej niż tylko 60 minut spędzone w ciemności. To także czas refleksji nad naszym nieustannym wpływem na planetę oraz nad tym, jak możemy wspólnie dokonać zmian.

- Do końca tego dziesięciolecia emisja gazów cieplarnianych może zostać zmniejszona o połowę, przyroda i dzikie zwierzęta mogą odradzać się wokół nas, a siedliska mogą ponownie zacząć się rozwijać. Wyłączenie światła może wpłynąć na pozytywne zmiany poprzez wspólne, globalne działanie, dając jednocześnie nadzieję na przyszłość - argumentuje WWF.

W tych miejscach we Wrocławiu zgasną światła:

  • Ratusz,
  • Ossolineum
  • Uniwersytet Wrocławski (od strony ul. Grodzkiej),
  • budynek Urzędu Miejskiego na pl. Nowy Targ,
  • Wieża Ciśnień przy Na Grobli,
  • Tarczyński Arena,
  • Centrum Historii Zajezdnia,
  • Hala Stulecia – wyłączony zostanie ekran zewnętrzny, który znajduje się na elewacji od ul. Wróblewskiego.

Godzina dla Ziemi. Czy 60 minut bez światła może realnie pomóc?

Organizacja WWF rokrocznie sporządza raporty ze swojej działalności, ale nie opracowuje pomiaru poziomu redukcji energii dla swojego wydarzenia.

- To inicjatywa mającą na celu zachęcenie osób prywatnych, firm i rządów na całym świecie do wzięcia odpowiedzialności za swój ślad węglowy - tłumaczy WWF.

Badania wykonują za to inne instytucje. Podczas 274 pomiarów wykonanych przez Energy Research and Social Science zaobserwowano wyraźną zmianę w zapotrzebowaniu na energię przez Godzinę dla Ziemi w 10 krajach. Stwierdzono, że event ten zmniejszył zużycie energii elektrycznej średnio o 4 procent.

My także możemy włączyć się w akcję Godzina dla Ziemi. Wystarczy, że spędzimy 60 minut w ciemnościach od 20:30 do 21:30. Możemy zrobić coś dobrego i razem dla miejsca, w którym mieszkamy.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska