Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza 76. pułku piechoty, który śmierć na polu bitwy poniósł 10 listopada 1939 roku. Mogiła jest jedną z pierwszych, które przeszły renowację
W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza 76. pułku piechoty, który śmierć na polu bitwy poniósł 10 listopada 1939 roku. Mogiła jest jedną z pierwszych, które przeszły renowację Magdalena Pasiewicz/ polskapress
W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza 76. pułku piechoty, który śmierć na polu bitwy poniósł 10 listopada 1939 roku.

W tym roku udało się zakończyć pierwszy etap renowacji nagrobków Cmentarza Żołnierzy Polskich przy ulicy Grabiszyńskiej. Kwiaty złożone na grobie Józefa Pietraszki były okazją do pokazania efektów renowacji.

,,Kwatera, w której spoczywają żołnierze września 1939 roku, to 72 nagrobki żołnierzy.
Dzisiaj, symbolicznie w rocznicę śmierci, kwiaty składaliśmy przy grobie szeregowego Józefa Pietraszki z 76. Pułku piechoty. W tym roku te prace, czyli wymianę 49 tablic i renowację pozostałych przeznaczyliśmy 205 tyś. zł.'' - wyjaśnił Jarosław Kresa, wicewojewoda Dolnego Śląska.

Na przyszły rok planowane jest rozpoczęcie i zakończenie renowacji nagrobków żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, a także przymusowych więźniów. Środki na renowację pochodzą z budżetu Dolnego Śląska.

,,Jest plan żeby w niedalekiej przyszłości skrzydła husarskie wyczyścić, a także delikatnie podświetlić żeby rzucały się w oczy również wieczorem'' - dodał Jarosław Kresa.

Pierwotnie żołnierze polscy chowani byli na terenie obecnego parku Grabiszyńskiego, gdzie znajdował się nieistniejący już Cmentarz Grabiszyński III. W połowie lat 60. zdecydowano się wybudować nowy cmentarz wraz z pomnikiem. Na miejsce nowego cmentarza wybrano usypane z gruzu wzgórze w okolicach rzeki Ślęzy na południu Wrocławia.

Nowa nekropolia zaprojektowane przez Łucję Skomorowską i Tadeusza Tellera nabrała bardziej monumentalnego wyglądu i pozwoliła na pochówek większej ilości mogił. W momencie tworzenia przeniesiono na nowy cmentarz prochy żołnierzy zmarłych w obozach jenieckich w Pieszycach i Bielawie, a także bezimienne ofiary zbrodni Hitlerowskich zamordowane w ostatnich miesiącach wojny na terenie Dolnego Śląska. Obecnie spoczywa tu ok 700 żołnierzy.

Cmentarz podzielono na cztery pola, które odpowiadały układowi wzgórza, na jakim się znajdował. Mogiły równo ułożono w rzędach, a nagrobki o jednakowym wyglądzie złączyła stylizowana na miecz grunwaldzki betonowa płyta. Wejście na cmentarz otwierały granitowe bloki z wykutymi rocznikami trwania II Wojna Światowej, natomiast na szczycie wzgórza ustawiono w 1979 roku betonowy pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego. Złożony z dwóch, blisko siebie stojących kolumn o wysokości 23 m, o nieregularnej, połamanej fakturze przypominać miał skrzydła husarskie. Monument zdobiony jest płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z kampanii wrześniowej oraz ostatnie miesiące II Wojny Światowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska