W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza 76. pułku piechoty, który śmierć na polu bitwy poniósł 10 listopada 1939 roku. Mogiła jest jedną z pierwszych, które przeszły renowację
W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza 76. pułku piechoty, który śmierć na polu bitwy poniósł 10 listopada 1939 roku. Mogiła jest jedną z pierwszych, które przeszły renowację Magdalena Pasiewicz/ polskapress
W wigilię Dnia Niepodległości uhonorowano pamięć śmierci szeregowego żołnierza 76. pułku piechoty, który śmierć na polu bitwy poniósł 10 listopada 1939 roku.

W tym roku udało się zakończyć pierwszy etap renowacji nagrobków Cmentarza Żołnierzy Polskich przy ulicy Grabiszyńskiej. Kwiaty złożone na grobie Józefa Pietraszki były okazją do pokazania efektów renowacji.

,,Kwatera, w której spoczywają żołnierze września 1939 roku, to 72 nagrobki żołnierzy.
Dzisiaj, symbolicznie w rocznicę śmierci, kwiaty składaliśmy przy grobie szeregowego Józefa Pietraszki z 76. Pułku piechoty. W tym roku te prace, czyli wymianę 49 tablic i renowację pozostałych przeznaczyliśmy 205 tyś. zł.'' - wyjaśnił Jarosław Kresa, wicewojewoda Dolnego Śląska.

Na przyszły rok planowane jest rozpoczęcie i zakończenie renowacji nagrobków żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, a także przymusowych więźniów. Środki na renowację pochodzą z budżetu Dolnego Śląska.

,,Jest plan żeby w niedalekiej przyszłości skrzydła husarskie wyczyścić, a także delikatnie podświetlić żeby rzucały się w oczy również wieczorem'' - dodał Jarosław Kresa.

Pierwotnie żołnierze polscy chowani byli na terenie obecnego parku Grabiszyńskiego, gdzie znajdował się nieistniejący już Cmentarz Grabiszyński III. W połowie lat 60. zdecydowano się wybudować nowy cmentarz wraz z pomnikiem. Na miejsce nowego cmentarza wybrano usypane z gruzu wzgórze w okolicach rzeki Ślęzy na południu Wrocławia.

Nowa nekropolia zaprojektowane przez Łucję Skomorowską i Tadeusza Tellera nabrała bardziej monumentalnego wyglądu i pozwoliła na pochówek większej ilości mogił. W momencie tworzenia przeniesiono na nowy cmentarz prochy żołnierzy zmarłych w obozach jenieckich w Pieszycach i Bielawie, a także bezimienne ofiary zbrodni Hitlerowskich zamordowane w ostatnich miesiącach wojny na terenie Dolnego Śląska. Obecnie spoczywa tu ok 700 żołnierzy.

Cmentarz podzielono na cztery pola, które odpowiadały układowi wzgórza, na jakim się znajdował. Mogiły równo ułożono w rzędach, a nagrobki o jednakowym wyglądzie złączyła stylizowana na miecz grunwaldzki betonowa płyta. Wejście na cmentarz otwierały granitowe bloki z wykutymi rocznikami trwania II Wojna Światowej, natomiast na szczycie wzgórza ustawiono w 1979 roku betonowy pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego. Złożony z dwóch, blisko siebie stojących kolumn o wysokości 23 m, o nieregularnej, połamanej fakturze przypominać miał skrzydła husarskie. Monument zdobiony jest płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z kampanii wrześniowej oraz ostatnie miesiące II Wojny Światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie